1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Kanseri engellemek için ‘ERKEN TEŞHİS’ önemli

16 Ekim 2015, Cuma, 7:27 | Manşet, Sağlık, Sürmanşet | 870 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Halk Sağlığı Müdürlüğü birimi olan Toplum Sağlığı Merkezine meme kanserini teşhis için alınan mamografi cihazının açılışı önceki gün şehrimizde gerçekleşti.

Tüm görüntüleme ve tanı yöntemleri için meme kanserini en erken saptayabilen mamografi cihazının açılışına; Vali Hasan Kürklü, eşi Nesibe Kürklü Hanımefendi, İl Jandarma Komutanı J. Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Özeren, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sevinç Sütlü, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, sağlık personeli ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr.Sevinç Sütlü, su testisi kırılmadan kanser teşhisini yapılmanın önemli olduğunu ifade etti. Meme kanserinde mamografi olmadan tarama yapamadıklarını aktaran Sütlü, Burdur için ilk digital mamografiyi bünyelerine kazandırmanın sevincini yaşadıklarını kaydetti.Sütlü, “bundan sonra kadınlarımıza daha iyi hizmet vereceğimiz için mutluluk duyuyorum. Bugün günlerden pembe diyoruz. Pembe, Meme Kanserinin simgesidir. Erken tanı ile kurtuldukları için kadınlarımıza güzel haberler vermek istiyoruz” dedi.

İnsan sağlığının her şeyden önemli olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Vali Hasan Kürklü, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın diyen bir felsefeden geliyoruz. Onun için kanser tedavisinde erken teşhis çok önemli. Ne kadar erken teşhis yapılabilirse kurtulma oranı da o kadar artıyor. Her vatandaşımızın ve özellikle 50’li yaşlardan sonraki vatandaşlarımızın bu testleri yaptırması, toplum açısından son derece önemli. Kaybettiğimiz canları tekrar kazanmamız mümkün değil ama bu canların daha uzun yaşamasını sağlayabiliriz.

Kanser tedavisi çok pahalı olduğu için ülkemizin milyarlarca dolar parasının dışarıya gitmesini önleyeceğiz. Bunu engelleme noktasında, erken teşhis, erken tanının önemli olduğunu söyleyebilirim.” şeklinde konuştu.

Vali Kürklü, Gezici Kanser Tarama Aracı’nın yakın zamanda köy köy dolaşması için hazırlandığını belirterek, Burdur’a şimdiden hayırlı olması temennisinde bulundu. Vali Kürklü konuşmasının ardından Nesibe Kürklü ve protokol üyeleri ile birlikte kurdeleyi keserek mamografi cihazını hizmete açtı.

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.