1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

KADIN İSTERSE

6 Ekim 2015, Salı, 7:21 | Ekonomi, Manşet, Sürmanşet | 681 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur Girişimci Kadınlar Derneği’nde çalışan tüm kadınların bir yaşam ve başarı öyküsü var… Bunlardan biri de yaklaşık 8 sene önce yakalandığı ‘ bağırsak kanseri’ hastalığından azimle kurtulan Hanife Saçak’ın hikayesi. Çok umutsuz bir haldeyken, hatta ‘Hanife ölür, artık kurtulamaz’ denilirken, azmi ile herkesi şaşırtan ve kanser denilen illet hastalığa karşı, hayata tutunma çabasıyla ve azmiyle görenleri şaşkına çeviren Hanife Saçak, Burdur Girişimci Kadınlar Derneği’ndeki atölye çalışmalarıyla da adeta yaşama yeniden döndü.

Hastalığı nedeniyle kendisini eve kapatan, kimseyle görüşemeyen Hanife Saçak, hastalığı süresince, Hastanede kendisini ziyarete gelen bazı insanların negatif sözleri nedeniyle adeta öldürdüklerini anlattı.Saçak, “Atölye’ye 8 sene önce Vesile Ürküt hocamızın ısrarıyla başladım. Bağırsak kanseriydim, hastalıktan yeni çıkmıştım, eve kapatmıştım kendimi. Atölye’ye başladığım günden bugüne kadar da çok memnunum. Nasıl bir dostluk oluştu burada, nasıl bir iş çıkardık? Birlikte anlatamam. Derneğimiz adına hocamıza da çok teşekkür ediyoruz. Bize çok destekleri oldu. Kadınlar sadece atölyede de bez bebek yapmıyor burada, kot keserek de geçimini sağlıyor. Atölye harıl harıl işliyor. Burada olmaktan çok mutlu oluyorum. Birşeyler başarmış gibi hissediyorum.” dedi.

Hanife Saçak, kanser hastalığına yakalandığı dönemi ise şöyle anlatıyor: “8 sene önce bir karın ağrısıyla hastalığım başladı. Çok güzel bir tedavi sürecim oldu. Herkese kulaklarımı tıkadım ve doktorum dışında kimseyi dinlemedim. Çünkü Burdur’da beni öldürdüler. Ameliyat oldum. 4 ay sonra buraya geldim. Beni ziyarete geldi arkadaşlar, ‘Hanife Hanım öldü denildi bize’ dediler. Ben ‘benim yanımda böyle bir şey konuşmayın. Hastaya ziyarete geliyorsun, böyle olumsuz şeyler konuşuyorsun. Olmaz’ dedim. Ama öyle böyle 8 seneyi atlattım. Şimdi çok mutluyum. Çok zorlu bir tedaviden sonra hastalığı atlattım. Eşim ve oğlum bana çok destek oldular. ‘Ben iyileşeceğim, ben yaşamak istiyorum’ dedim. Hayata eşim ve çocuğum için tutundum”

AZMETTİM, HAYATA TUTUNDUM

İyileşmeye başladıktan sonra, Vesile Cankara hocam ‘gel atölyede çalış’ dedi. Ben geçiştirdim önce. Geldikten sonra o kadar mutlu oldum ki. Hocamız çok pozitif, kafa dengi bir insan. İyi ki başlamışım atölyede çalışmaya. Çok mutluyum. Hastalığı pozitif olmakla yendim. Azmettim, hayata tutundum.”

ATÖLYE SAYESİNDE ÇEVREM DEĞİŞTİ

Sema Candan ise, Burdur Girişimci Kadınlar Derneği atölyesine başladıktan sonra, sosyal çevresinin nasıl genişlediğini ve değiştiğini anlattı. Candan, aslen Burdurlu olan fakat babasının işi nedeniyle başka bir il‘de dünyaya geldiğini, Burdur’a döndükten sonra tanıştığı Burdur Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Vesile Cankara sayesinde, Burdur’da bir çevre edindiğini dile getirdi. Atölyede çalışmaya başladıktan sonra, birçok yeni bilgi öğrendiğini söyleyen Sema Candan, “Ben aslında Burdurluyum. Fakat babamın işi nedeniyle Burdur’da büyümedim ve dolayısıyla bir çevrem yoktu. Sadece akrabalarım vardı. Evde sıkılınca Halk Eğitimdeki kurslara katılayım, bir çevrem olsun diye düşündüm. Bu kurs sayesinde bir çevrem oldu ve yeni birşeyler öğrendim. Ben dikiş makinasını bile bilmeyen bir insandım. Dikiş dikmeyi öğrendim. Çevre edindim. Vesile Hoca atölyeye gelmemi istedi. Burada çok güzel dostluklar oluyor. Çok mutluyum.” dedi.

‘KADINLAR ELE ELE VERDİKTEN SONRA AŞAMAYACAĞIMIZ ENGEL YOK’

Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Vesile Cankara ise, atölyedeki bütün kadınların ayrı bir yaşam öyküsü olduğunu belirterek, kadınların aslında ne kadar güçlü ve iradeli olduklarını vurguladı. ‘Benim işim kadınlarla’ diyen Cankara; “Aslında buraya gelen bütün kadınlarımızın bir yaşam hikayesi var. Benim işim kadınlarla. Biz kadınlar güçlüyüz ama gücümüzü fark ediyoruz. Psikolojik olarak gerçekten güçlü, dayanıklı ve iradeliyiz. Her yerde her işte başarı sağlıyoruz. Atölye çalışmalarıyla meslek sahibi olmaları ve gelir elde etmeleri amaçlanıyor ama önce sosyal ilişkiler kurmaları amaçlanıyor. Rol model olmak istiyoruz. Burada olmasalar bile manevi olarak burada olduklarını hissettiren, zaman zaman da atölyeye gelen kadınlarımız da var. Çalışmalarımız gayet güzel gidiyor. Burası bir nevi aile, ev gibi bir yer. Kadınlar el ele verdikten sonra aşamayacağımız engel yok.” diye konuştu.

ÜNİVERSİTE MEZUNU AMA İŞSİZ OLAN KADINLAR DA ATÖLYEDE

Üniversite mezunu olmasına rağmen, bir süredir işsiz olan Rukiye Çevik ise; atölye sayesinde iş imkanı bulduğunu ve atölyede çalışmaya başladıktan sonra çevresinin genişlediğini ve yeni iş imkanlarıyla da karşılaştığını dile getirdi.

Kadın girişimciler, kendilerine her zaman destek olan BURTÜKODER ve Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan’a da teşekkür ettiler.

Hacer ZEREN

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.