1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Kadın Girişimciler, Yukarı Pazar’ı canlandırma peşinde

15 Ekim 2015, Perşembe, 7:11 | Ekonomi, Manşet, Sürmanşet | 750 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur Kadın Girişimciler Derneği atölyesinde, kadınların el emeği, göz nuru ile hazırladıkları eserler görücüye çıktı. Dernek atölyesinde üretilen bez bebekler ve üzerlikler, Yukarı Pazar’ı canlandırmak amacıyla, derneğe ait atölyede sergilenmeye başlandı.

2013 yılında kurulan Burdur Kadın Girişimciler Derneği, kurulduğu günden bu yana, kadınlara yönelik yaptıkları çalışmaların yanı sıra, Burdur’un tarihi, folklorik ve kültürel değerlerine yaptıkları katkılarla da adından söz ettiriyor.Dernek üyeleri, son yaptıkları süs eşyası olarak kullanılan üzerlikler ve Burdur yöresinin başarılı ve kahraman kadınlarının simgeleyen; ‘Kezban Yenge, Hatçem ve Ümmü bebeklerin’ yanı sıra, yiğit delikanlıları simgeleyen ‘Efe bebekleri’, Yukarı Pazar’daki atölyelerinde sergilemeye başladı. Dün, Atölyenin açılışına; girişimci kadınlara sağladığı desteklerle de tanınan Burdur Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER) Başkanı Kemal Arslan, CHP ve MHP’li Belediye Meclis üyeleri katıldı. Atölyenin açılışını; BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan, Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Vesile Ürküt, belediye meclis üyeleri ve atölye çalışanları birlikte gerçekleştirdi.

Atölyenin açılışında ve sergilenen eserlerin yapımında emeği geçen herkese teşekkür eden Dernek Başkanı Vesile Cankara, “Burada üretilen ürünlerle yöremiz kültürünün tanıtımına katkı sağlamayı, ayrıca yoksul kadınlara istihdam yaratmayı amaçladık. Sağolsun kadınlarımız aylardır bu ürünleri bitirebilmek için adeta arı gibi çalıştılar ve şimdi de bu çalışmaların meyvesini yeme zamanı. Eminim kadınlarımız, bunca zamandır yaptıkları çalışmaların karşılığını alacaklar. Yaptığımız ürünler hem yerel yöneticilerimiz hem de vatandaşlar tarafından takdir edilecektir diye düşünüyoruz.” dedi. Yukarı Pazar’da sergilenen ürünlerin satışına da başlandı.

Hacer ZEREN

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.