KültürManşetİtalya’da Arp Festivali’nde sipsi sesi yankılanacak

9 ay ago

Teke Yöresi kültürünün sembol enstrümanlarından ‘sipsi’, uluslararası müzik camiasında da merak edilen, bilinen bir çalgı…

Arpanatolia grubu

İtalya’nın Sardunya Adasında yapılacak “arpa del munda- Uluslararası Arp Festivalinde” sipsi sesi yankılanacak. İtalya’nın Sardunya Adasında 6-7 Ekim tarihleri arasında yapılacak arpa del munda ‘Dünya Arpları Festivali’nde   Türkiye’yi Çağatay Akyol, Ferhat Erdem ve Cemal Özkızıltaş’tan oluşan Arpanatolia Grubu temsil edecek.

Festivalde; Ferhat Erdem, Arp Sanatçısı Çağatay Akyol’a Teke Yöresi’nde kullanılan yöresel müzik aleti üç telli bağlama ve sipsi ile eşlik edecek. Erdem’e festivalde çalacağı sipsi’yi Bur- dur’daki sipsi imalatçısı ve icracısı Hüseyin Demir yaptı.

DHA’ya konuşan Demir; “İtalya’daki festivalde kullanmak üzere Ferhat Erdem için ilk defa çifte sipsi yaptım. Yarım günlük bir uğraş sonucu sol karar sipsiyi yaptım” diye konuştu.

Demir; “çifte sipsi her zaman görülen bir şey değil. Ferhat Erdem hem akrabam, hem de iyi bir sipsi icracısıdır. Arpanatolia grubu ile İtalya’da Türkiye’yi temsil edecekler. Anadolu Ezgilerini, Teke Yöresi ezgilerini sipsi ile icra edecek” dedi.

Çifte sipsinin çok eskiden kullanıldığını ancak şimdilerde pek fazla kullanılmadığını anlatan Demir; “çifte sipsi çok fazla nefes gerektiriyor. İnşallah bundan sonra bende yurt içi ve yurtdışında katılacağım programlarda çifte sipsi ile müzik icra edeceğim” diye konuştu.

Ferhat Erdem’de İtalya’daki festivalde dünyanın bir çok ülkesinden grupların katılacağını belirtti. Erdem festivalde Yunus Emre, Pir Sultan Abdal’ın yanısıra Teke Yöresi müziklerini de sipsi ile sunacaklarını ayrıca sipsi ile ilgili bilgilerin ekranda İngilizce olarak katılımcılara aktarılacağını belirtti.

Erdem; “Anadolumuzun eşsiz ezgilerinden oluşan repertuarımızla İtalya’da iki konser vereceğiz” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive