1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

İşadamı Baki Varol, Çin heyetini Burdur’da ağırladı

20 Kasım 2015, Cuma, 6:52 | Ekonomi, Manşet, Sürmanşet | 567 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Önceki gün ilimize gelerek çeşitli incelemelerde bulunan Çin heyetini karşılayan işadamı Baki Varol, Çinli konuklarına plaket verdi.

Lojistik, Mermer ve Süt alanlarında faaliyet gösteren Varollar A. Ş. yönetim kurulu Başkanı Baki Varol’u, Varollar şirket binasında ziyaret eden Çin Hubei Ma Cheng şehri yetkilileri, mermer ticaretinin yanısıra Burdur’da gıda sektöründe de ticaret yapabileceklerini söylediler.

Burdur Çallıca Köyü’nde mermer ocağı işleten TİMMER Mermer’in davetlisi olarak Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı Hubei Ma Cheng Şehri Valisi Yao Yang, Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanlığı’ndan Zhengxong Zhang, SanayiOdası Başkanlığı’ndan Jian Cheng, Kaymakam Jun Wang, Göç İdaresi Müdürlüğü’nden Wen Xiao, Jıafeng Stone Mermer İthalat İhracat Yönetim Kurulu BaşkanıRuizhuan Chen, OufuTedarik Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Zhiyong Gan, Organize Sanayi Ticaret Bölge Müdürü Longcai Li, Mermer Ocaklarında incelemelerde bulundu. Heyet daha sonar Varollar Lojistik, Mermer, Süt A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Baki Varol’ u makamında ziyaret etti.

Çinli konuklarını karşılayan Burdurlu İşadamı BakiVarol, Çinli yöneticilere ziyaretlerinden dolayı günün anlamını hatırlatmak üzere plaket takdim etti.

Varollar A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Baki Varol: “Çin’e sadece mermer değil, süt ürünleri de ihraç etme çalışmaları sürüyor”

Mermer haricinde gıda gibi diğer sektörlerde de ticaret yapmayı düşündüklerini açıklayan Hubei Ma Cheng Valisi Yao Yang; Çin’in nüfusunun çok kalabalık bir ülke olduğunu altını çizdi. Narenciye başta olmak üzere çeşitli meyve ve sebze, süt ve süt ürünlerini de Türkiye’den Burdur’dan ithal edebileceklerini söyledi.

Burdur’da çok güzel ocaklar bulunduğunun altını çizen Vali Yang, ‘Burdur Beji’nin dünyanın her tarafında satılabilir bir taş olduğunu’ söyleyerek, ticari ilişkilerini ilerleyen günlerde daha da artacağını ifade etti.

Burdur’un önde gelen işadamlarından Baki Varol, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Çin’e mermer haricinde diğer sektörlerde özellikle de süt ve süt ürünleri ihracatı konusunda ülkemizdeki özel bir şirket aracılığı karşılıklı iş görüşmelerinin başladığını belirterek, konu hakkında ayrıntılı açıklamayı önümüzdeki günlerde yapacağını söyledi. Burdur mermer sanayisinde Burdur Beji’nin önemine değinen Baki Varol, Çinlilerin Burdur Beji’nin en büyük alıcısı olduğunu hatırlattı.

Ali KAPAN

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.