1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

İsa Kayacan’ı vefatının 1. yıldönümünde andık!

15 Ekim 2015, Perşembe, 7:18 | İlçe, Kültür, Manşet, Sürmanşet | 886 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Gazeteci-Yazar Prof. Dr. İsa Kayacan, ölümünün 1. yılında doğup büyüdüğü şehirde Burdur’da anıldı. Burdur Araştırmacı Yazarlar ve Şairler Derneği (BAYŞA-DER) tarafından 15 Ekim 2015 Perşembe günü düzenlenen anma programına ilginin az oluşu, katılımcıları da derinden üzdü.

Burdur Belediyesi’nin Cumhuriyet Meydanı’ndaki Düğün Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; BAYŞA-DER Başkanı Ahmet Ali Bilgen ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, Merhum Gazeteci-Yazar Prof. Dr. İsa Kayacan’ın kızı Gül Kayacan da katıldı.

Kızı Gül Kayacan babasını anlattı:

VEFATINA KADAR SÜREKLİ ÇALIŞTI

Babası İsa Kayacan ile ilgili anılarını, etkinlikle ilgili duygularını Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’e anlatan Gül Kayacan, ‘babasının içindeki sevgiyi çok gösteremeyen ve yüreği insan sevgisi ile dolu, Burdur aşığı, çalışkan, üretken bir gazeteci olduğunu’ vurguladı. Babasının, vefatından bir ay öncesine kadar sürekli çalıştığını vurgulayan Gül Kayacan, “Babamın adına gurur duyuyorum, mutluyum. Babam, burada olsaydı mutlu olurdu. Burdur’u çok seven, emeğini, tüm zamanını esirmeyen bir insandı, bunu herkes biliyor. İnsanları severdi, özellikle bu şehrin insanlarını çok seven bir insandı. Çalışmayı seven biriydi. Vefatından bir ay önceye kadar devamlı çalıştı. En son çalıştı, kitabını çıkardı. Kadın Destanıyla ilgili kitabını hasta yatağında bana verdiği talimatlarla dağıtımını yaptık. ‘Orada çok heyecanlandı ama en son gün kitabı elimle dağıtamayacağımı biliyordum’ dedi” diyerek, üzüntüsünü dile getirdi.

KADINLARIN ACILARINI ANLATTI

Prof. Dr. İsa Kayacan’ın ‘Kadın Destanı’ adlı eserinde, kadınların yaşadığı acıları ve başarı öykülerini anlattığını aktaran Gül Kayacan, kadına yönelik şiddetin de kitabın ana temalarından biri olduğuna dikkat çekti. Merhum Kayacan’ın, insan sevgisi ile dolu olduğunu, insan ayrımı gözetmeksizin herkese yardım elini uzatan bir insan olduğuna dikkat çeken Gül Kayacan; “İnsan sevdiği için kadınları da çok önemserdi. Sevgisini dışarıya çok gösteremeyen ama içi sevgi dolu bir insandı. Onların jenerasyonunda katı erkek imajı vardır ama onun altında inanılmaz sevgi dolu, güzel duyguları olan biriydi. Sevgi doluydu, çalışkandı. Ondan aldığımız doğrularla hayatımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Ondan ayrı olmak kolay değil. Şu an aramızda olduğunu hissediyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İsa Kayacan’ın çocuğu olmak hem çok güzel hem çok zor. O’nun misyonu doğrultusunda hayata devam edeceğiz ve adını unutturmamaya çalışacağız.” şeklinde konuştu.

‘ZORU BAŞARMAYA ÇALIŞIYORUZ’

BAYŞA-DER Başkan Yardımcısı Yusuf Çakar ise, anma programına katılımın az oluşuna dikkat çekerek, programla ilgili şunları kaydetti: “Prof. Dr. Gazeteci-Yazar İsa Kayacan Hocamız, Araştırmacı Yazarlar ve Şairler Derneği’nin ilk kurucularından ve Onursal Başkanımız. Ölümünün 1. yıldönümünde, bir vefa borcu anlamında, hocamıza layık bir anma yapalım istedik. Ölüm günü olan 15 Ekim’de Cumhuriyet Meydanı’ndaki düğün salonunda, 16 Ekim’de de de, doğduğu, büyüdüğü köy olan Tefenni Ece Köyü’nde bir anma programımız yapılacak. Gördüğünüz gibi yanımızda kimse olmadı. Biz de zoru başarmaya çalışıyoruz. İsa Kayacan Hocam Burdur’un vefasızlığını dile getirmişti. Hocamıza layık bir şey yapabilirsek ne mutlu bize. Gönül isterdi ki 300 kişilik salonun en azından 150 kişiyle dolmasını isterdik ama biz yine de bu etkinliği yapacağız. Burdur’da kültür-sanat açısından olmayanı yapmak istiyoruz ama gördüğünüz gibi devamlı yalnız bırakılıyoruz. Amacımız; gelecek etkinliklerimize Burdur’un daha çok ilgi göstermesi. Bir de sponsor desteğine ihtiyacımız var.” dedi. Verilen arada katılımcılara helva ikramı yapıldı. Öğleden sonraki oturumda konuşmacılar İsa Kayacan’ı anlattı.

Hacer ZEREN

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.