1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

İNSANLIĞIN BÜYÜK KÜLTÜREL MİRASI: HACILAR

1 Ağustos 2017, Salı, 6:53 | Kültür, Manşet, Sürmanşet | 597 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

‘Tarih ve kültür kenti Burdur’da, ilimizin bu ünvanla anılmasını sağlayan sembol yerlerden biri olan Hacılar’da bu yılki kazı sezonu çalışmaları başladı.

Bilindiği gibi; Hacılar Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri… Hacılar kazıları, arkeloji dünyasında yakından takip edilen, “insanlık tarihi, kültürel miras” için büyük önem taşıyan bir bölge.

İlimiz merkeze bağlı Hacılar köyü sınırları içersinde ‘Büyük Höyük’te 2017 kazı çalışmalarına başlandı. Hacılar kazı ekibi Vali Şerif Yılmaz’ı makamında ziyaret ederek çalışmalar hakkında görüş alış-verişinde bulundu. Hacılar kazı ekibinin başkanı Prof. Dr. Gülsün Umurtak ile Hacılar kazıları ile özdeşleşen Refik Duru ile görüşen Vali Yılmaz, Anadolu’nun bilinen en eski yerleşim yerlerinden olan Höyük’te yapılacak bu yılki çalışmaların hayırlı olmasını temennisinde bulundu.

Hacılar Höyüğü, Burdur il merkezinin 27 km güneybatısında yer alıyor. Hacılar Höyüğü 1957-1960 yıllarında İngiliz Arkeoloji Enstitüsü tarafından James Mellaart’ın kazı çalışmalarında ortaya çıkarıldı. Arkeoloji dünyasında geniş yankı uyandıran, Burdur’un dokuz, on bin yıllık geçmişine işaret eden Hacılar kazıları, Burdur’un önde gelen markalarından biri…

Hacılar kazıları sponsor desteği bulduğunda, Burdur’un en önemli turizm değerleri arasında olma, Burdur’un tanıtımına katkı sağlayan unsurlardan biri olma potansiyeli taşıyor.

Neolitiki, Geç Neolitik, Erken Kalkolitik dönemlerine kadar giden, dokuz evreden oluşan dönemi yansıtan kazılarda 1985-86 yıllarında Refik D uru başkanlığındaki bilim ekibi, kerpiç duvarlı yapıları ortaya çıkarmıştı…

Hacılar kazılarına 1960’dan 50 yıl sonra 2011 yılında yeniden başlanmıştı… 1957-1961 yılları arasında James Mellaart’ın yürüttüğü Hacılar Höyüğü’ndeki çalışmalar, 50 yıl sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gülsün Umurtak başkanlığındaki 15 kişilik heyetle yeniden başlatıldı.

Umurtak, Hacılar Höyüğü’ndeki kazıların uzun yıllar süreceğine işaret ederek, ”Anadolu’nun tarih öncesi arkeolojisinde Çatalhöyük’ün çok önemli bir yeri var. Diğeri ise Hacılar Höyüğü’dür. Burdur Bölgesi’nin ve Hacılar’ın önemi ve değeri daima devam edecek. Yapacağımız kazılarla bilim dünyasına ve bu bölgenin arkeolojisine çok önemli katkılar sağlayacağımıza inanıyoruz” açıklamasında bulunmuştu…

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.