1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

İbecikli kadınlar daha çok destek bekliyor (MEŞHUR İBECİK BEZİ, İBECİK DASTARI)

12 Ekim 2015, Pazartesi, 5:53 | İlçe, Kültür, Manşet, Sürmanşet | 809 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

İbecik Köyü kadınları, ev bütçelerine katkıda bulunmak için evlerinde İbecik bezinden başörtüsü, gömlek, masa örtüsü yaparak geçimini sağlıyor. Fakat İbecikli kadınların, ürettikleri ürünlerin daha fazla sipariş alabilmesi için daha çok desteğe ihtiyacı var…

Bilindiği gibi; İbicek bezi meşhur tarihi bir bez. Adını dokuma sektöründe duyuran İbecik Bezi’nden yapılan ‘İbecik Dastarları’ Burdur’da halen yaşatılan kültürel değerlerin başına geliyor.

Son yıllarda açılan kurslarla İbecik’te dokuma kültürü canlandırılarak, kadınların ekonomik katkısını artırmak amaçlanıyor.

İbecik Köyü’nden Sultan Akdağ, 28 yıldır kendi evinde İbecik bezinden yaptığı başörtüsü, gömlek ve masa örtüsünü, talep eden köylülere satarak geçini sağlıyor.

Ürünlerinin malzemesini Denizli’den getirttiklerini söyleyen Sultan Akdağ, “28 yıldır evimde bu ürünleri yapıyorum. Köy’de başka yapanlarda var. İbecik yazması bizim gelenek ve göreneğimizde var. Sipariş gelirse satışını da yapıyoruz. Daha çok köyümüzden sipariş geliyor. Dışarıdan sipariş olmuyor. Bunun için aracı olunması lazım.” dedi.

Hacer ZEREN

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.