1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

İbecik yolunda çalışmalar sürüyor

10 Ekim 2015, Cumartesi, 5:56 | İlçe, Manşet, Sürmanşet | 563 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur İl Özel İdaresi’nin ilimizdeki en önemli yol yatırımlarından biri olan Gölhisar-İbecik bağlantısını sağlayacak olan, Fethiye ulaşımını kolaylaştıracak İbecik Grup yolu yapımı devam ediyor.

Özel İdare önceki gün gazetecilerin de katıldığı turda, İbecik yolu çalışmalarını yerinde bilgilendirdi. İl Genel Meclisi Başkanı Osman Karakaya ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak’ın organize ettiği programa, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek katılınca, ilimizde son günlerin güncel konularından biri olan, ölümlü trafik kazalarıyla gündeme gelen Tefenni-Korkuteli kavşağında neler yapılabileceği de konuşuldu.

AK Parti Burdur Milletvekili ve 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’nin Burdur 2. Sıra Milletvekili Adayı Reşat Petek, İbecik Grup Yolu’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Muhabirimiz Hacer Zeren’in Tefenni halkının, Tefenni-Korkuteli yol kavşağında artan trafik kazalarına karşı kameralı takip sistemine geçilmesi talebi ile ilgili sorusunu yanıtlayan Petek; “Korkuteli yol kavşağında dün Tefenni’deydik. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu geldiği zaman da bu konu gündeme geldi. Kaza yeni olduğu için hafızalarımızda taze. Kaza noktaları, kör noktalar olarak öne çıkan, Türkiye’nin Karayolları ağında da, Burdur’da da böyle bir ağ var. Bunlarla ilgili üst geçit-alt geçit veya kavşak düzenlemeleri ile yeni tedbirlerin alınması noktasında çalışmaların yapılması lazım. Bu konuda acil olarak gündeme gelen yerlerle ilgili Genel Başkan Yardımcımız Mevlüt Çavuşoğlu Bey’de notlarını aldı. Tefenni için, bir çözüm üretilmesi için hemen talimatların verilmesini bekliyoruz. Ama tabii bütün bunlar ancak 1 Kasım’dan sonra gündeme gelebilecek konular. Yetkili konumdaki Bakanlarımız hep sahada çalışmalarımız hatırlattığınız gibi ulaşım yapılmalı, güvenli ulaşım olmalı mutlaka. Sanıyorum ki bu konuda da daha ileri adımlar atmamız gerekecek” cevabını verdi.

İl Genel Meclisi Başkanı Osman Karaya’da İbecik Grup Yolu’nda devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi. Karakaya, “geçen yıl ihale ile başladığımız yolumuz toplam 20 km. Bu yıl inşallah 8 km’si asfaltlanmış olacak. Gelecek yıl da tamamını bitirmeyi planlıyoruz. Kış şartlarında vatandaşlarımızın mağdur olmaması için yol kullanılır hale getirilecek.” dedi.

İl Özel İdaresi Yol Şube Müdürü Nuri Çan ise, “İbecik Grup Yolu’nda mevsim şartlarına uygun olarak emisyon asfalt uyguluyoruz. Emisyon asfaltın özelliği +5 derecede dökülebilen bir asfalt. Astarı olmayan, astarı içinde bulunduğu gazdan kaynaklı çevreye verdiği zarardan dolayı, Avrupa Birliği’nde de kullanılması oldukça azalmış bir sistemdi. Bu mevsim şartlarında, bu coğrafyaya uygun olan ve aldığımız talimatlar doğrultusunda vatandaşın da mağduriyetini giderebilmek için bu asfaltı tercih ettik. Şu anda emisyon asfalt için uygulamamızı yapıyoruz.” diye konuştu.

AK Parti Milletvekili Reşat Petek, açıklama esnasında MÜSİAD Başkanı Burdur İbecikli Nail Olpak’ı aradı ve ‘yolun herkese hayırlı olmasını’ diledi.

Hacer ZEREN

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.