EkonomiManşetYöresel Ürünler Sertifika Programı; Başkan Ercengiz: “HEDEF; BURDUR MARKASI, MARKA DEĞERİ”

11 ay ago

Burdur Belediyesi’nce yöresel ürünleri geliştirme projesi kapsamında bir ay önce başlatılan, 27 bayana salça, tarhana, komposto, turşu, erişte gibi yöresel ürünlerin yapımı konusunda verilen eğitimin sonunda sertifika töreni düzenlendi. Burdur Belediyesi Halı Sarayı Meclis Salonunda düzenlenen sertifika töreninde konuşan Belediye Başkanı Ali Or- kun Ercengiz, “temel hedeflerinin Burdur markası oluşturarak, marka değeri yaratmak” olduğunu vurguladı.

7 Eylül 2018 Cuma günü Burdur Belediyesi Halı Sarayı Meclis Salonunda düzenlenen sertifika törenine; Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, projenin mimarları olan Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Zabıta Müdürü Şaban Kırcı ve eğitmen Kadriye Ayan katıldı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz sertifika töreninde kursiyerlere şu sözlerle seslendi: “Bugün siz aslında, Burdur’un geleceğine yönelik bir karar olan, üreticiyi bir araya getirmek ve Burdur’da üretileni markalaştırıp, değerli kılınmasını sağlamak için, bir adım attığımız hareketin neticesinde, sizleri sertifikalandırarak bundan sonraki süreçte de kendi altyapımızı oluşturarak birlikte çalışmayı hayal ediyoruz. Aslında bunu Burdur’un geleceğine atılmış bir adım diye düşünüyorum. Hem aile bütçesine katkı koyan hem de diğer taraftan da biz çıkıp sokakta Burdur tarhanası, Burdur eriştesi ya da Burdur’un turşusu diyebileceğimiz bir markayı standart bir şekilde yaratmayı birlikte hayal ettik.

Burdur’un birkaç tane markası var. Burdur şişi ve Burdur ceviz ezmesi. Bunlar için coğrafi işaretleme ve marka tescilleri alınmış olmasına rağmen bugün Burdur’da birçok lokantada ya da ezme üreticisinde farklı ezme ve Burdur şiş tadını görebiliyoruz. Standardize etmek gerektiğini bu konunun uzmanları her defasında söylemiştir. Bizde bu fikirden hareketle sizlerin ürettiği tarhanaları, salçaları, erişteleri ve muhtelif üretimleri aynı tadı, aynı lezzeti verebilme adına uygun oranlarda üretilmiş ve standart bir üretim haline getirilmiş olmasını istedik. Siz de bu kursa katıldınız. Zaten siz de bu kursları el yordamıyla bizlerden daha iyi bildiği işleri biraz biz bilimsel hale getirdik. Belli oranlarda bunların uygun dozlarında hazırlanarak standart bir tadı yakalamak ve Burdur tarhanasını örneğin hep aynı tadı verebilmek, salçasını aldığı zaman insanların sürpriz bir tatla karşılaşmaması için biz bunu standardize etmek istedik. İlk defa yaptığımız bir iş olunca birkaç eksikliğimiz var. Şimdi el sanatları çarşımızın inşaatının teslimini normalde 30 Ağustos’ta almayı planlıyorduk.

Fakat biraz süresi uzadı. Malum Türkiye’deki ekonomik göstergeler biraz sıkıntıya girince bazı sektörler istediğimiz hızda üretim yapamıyor. Önümüzdeki günlerde en geç 1 ay içerisinde el sanatları binamızı hizmete açtıktan sonra sizlerin yaptıklarını değerlendirebileceğimiz bir alanı da orada yaratacağız. Önümüzdeki süreçte bu iş başından itibaren iyi planlanmalı, iyi yapılmalı diye düşünüyoruz. Aksi takdirde yapılan ürünlerin karşılığını alamazsak sizlerin bu konuda hevesi azalacaktır. Hem de ortak işbirliğine sizinle birlikte o işe bir daha gönüllü olmayabilirsiniz diye düşünüyoruz. Sizleri sertifikalandırmaktaki bir diğer amacımız standart hale getirdiğimiz üretimleri sizlerin aklından geçen fiyatlara değil üretim maliyetlerini hesap ettikten sonra üstüne emeğini de koyarak işi hem cazip hale getirmek hem son dönemde özellikle büyükşehir insanının organik Pazar ya da organik üretimleri olan merakını Fethiye yolu üzerinden Ankara’ya, İstanbul’a dönen yurttaşlarımıza Burdur markası olarak satabilmek ve marka değeri yaratabilmek.

Bizim hedefimiz buydu. Biz size düşen bölümü tamamladığınızı biliyoruz. Artık sertifikalaştıracağız sizi. Ardından da bu üretimleri birlikte yapacağız. Biz bu işi büyüterek gideceğimize inanıyorum. Bugün 25-30 kişi olabiliriz. Bir sonraki eğitimde daha fazla katılım olacağını düşünüyorum. Yeter ki biz yaptığımız üretimi kıymetli hale getirip karşılığında sizlere bir şeyler kazandıra bilelim. Öncelikli amacımız budur. Çabalarınızdan ve desteklerinizden ötürü teşekkür ediyorum.”

Başkan Ercengiz bayanlara sertifikalarını dağıttıktan sonra 30 Ağustos Zafer Bayramı günü açılışını gerçekleştireceklerini söylediği Yöresel ürünler Pazarının son günlerdeki ekonomik dalgalanmalardan dolayı biraz gecikeceğini belirterek bayanlara yaptıkları ürünleri satabilmeleri için Bedesten Çarşı yanındaki boşluğu tahsis ederek bu konuda gereken çalışmaların yapılması talimatını verdi.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive