1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

HACILAR kazıları, insanlık tarihine ışık tutmaya devam ediyor

28 Ağustos 2017, Pazartesi, 7:11 | Kültür, Manşet, Sürmanşet | 408 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Vali Şerif Yılmaz Hacılar kazı alanında incelemelerde bulundu

Burdur’un zengin tarih ve kültür birikimini belgeleyen, sembol yerlerinden biri olan Hacılar bölgesinde kazı çalışmaları insanlık tarihini aydınlatmaya devam ediyor… Burdur merkeze bağlı Hacılar’da Büyük Höyük’te bu yılki kazı sezonu çalışmaları tamamlandı.

Vali Şerif Yılmaz, yaz dönemi boyunca süren ve dün itibari ile kazı çalışmalarında dönem sonuna gelen Hacılar Höyüğü kazı çalışmalarını yerinde inceledi, Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülsüm Umurtak ve eşi Prof. Dr. Refik Duru’dan kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı. Vali Şerif Yılmaz’a Hacılar Höyüğü kazı çalışmaları incelemesinde İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir’ de eşlik etti.

Hacılar Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülsün Umurtak; “Öğütme taşları, kapıların önlerinde avlularda küpler bulduk. Her birin küpün içerisinde 4-5 tane testi, küçük çömlekler sapasağlam durumda ele geçti. Bunlarda tahıl, buğday, arpa, mercimek gibi tahılları saklamışlar. Bu bitki kalıntıları analizleri yapılıyor. Ayrıca tarihlendirme yapıyoruz. Karbon 14 analizleri de bizim arkeolojik yöntemlerle yaptığımız tarihleme ile birbirini destekler durumda. M.Ö. 3200 dolayların da kurulan bir yerleşme. Birkaç yüzyıl çevrede hüküm sürdü. Güçlü bir krallıktı. Avcılık vardı. Çevre çok zengin bir bitki örtüsüne sahipti. Evcil hayvanlar yetiştirdiler ve bronzdan silahlar yaptılar, takılar yaptılar. Herhalde bugün bizim için öğrenemediğimiz birçok zenginlik vardı ki bu kadar sağlam bir sur sistemini onlara kurmayı mecbur etti. Bu dış tehditler. Böylece Batı Anadolu’da kazılmış bir ilk Tunç Çağı kentleşme sürecini çok iyi açıklayan bir yerleşme” bilgilerini aktardı.

Vali Şerif Yılmaz da konuşmasında şunları söyledi: “Şu anda merkez ilçeye bağlı Hacılar köyü sınırları içerisinde bulunan Hacılar Höyüğü kazı alanındayız. Burası Anadolu’nun ilk yerleşim alanlarından bir tanesi. Özellikle Anadolu Coğrafyasının yerleşim alanlarının tespiti açısından baktığımızda en erken yerleşim alanlarından bir tanesi. Köylüler tarafından kullanılmış daha sonra terk edilmiş bir alan. Bakanlığımız tarafından yapılan çalışma ile kazımız devam ediyor. Önemi şu, ilimizde gerçekleten çok fazla tarihi eser kalıntıları var. Ama buranın özelliği diğerlerinden çok farklı. İlk yerleşim alanı olması dolayısıyla bölgede yaşamı ve bugüne kadar gelen süreci tespiti açısından çıkış noktası olacak. Daha çok işimiz var.

Çok kısa bir sürede belli bir alanda kazı çalışmaları yapılmış. Bundan sonraki süreçte inşallah biraz daha hızlı bir çalışma ile biraz daha geniş bir kadro ile çalışmalar sürecek. Tabi bunun da olması için belli bir finansmana ihtiyaç var. Bunu temin etmek suretiyle hocalarımız kendi kaynaklarımız, kendi insanımız ile kendi bölgemizdeki kazının gerçekleştirilmesini sağlamış olacağız. Bu bizim için daha önemli. Özellikle kendi insanımızın kendi arkeologlarımızın nezaretinde bu kazıların yapılması, özellikle uzun süre Türkiye’deki kazıların yabancı ekipler tarafından yapıldığını da göz önüne alırsak bu yerli ve milli kazı heyetlerimizle beraber daha başarılı olacağımıza ben inanıyorum. Önümüzdeki yıl inşallah daha farklı bir şekilde, hem Hacılarda, hem Kibyrada, hem de Sagalasos’- da çalışmaların daha hızlı bir şekle geçmesi için elimizden gelen gayreti ve desteği göstereceğiz. Sezon bitti. Hocalarımız bundan sonra Üniversiteye dönerek öğrencileri ile birlikte eğitim öğretime devam edip yaz sezonunda tekrar aynı bölgede daha geniş bir ekiple kazılarına devam edecekler.

Burası bölgede Turizm açısından önemli bir yerlerden olacak. Yakında ulaşım sıkıntımız kalmayacak. Ondan sonra çevre düzenlemesi ile beraber rahat gelinip gidilebileceği, bölgeyi gezebileceği bir yer olacak. Sagalasosda da bunu yapmıştık. Yol ile ilgili çalışmamız var. Yine Kibyra’da yeni giriş ile ilgili misafirlerimizi ağırlayabileceğimiz alanın ihalesini yaptık. İhaleye 3 kişi girmesi gerekirken 2 kişi girdi. 24 Ağustosta ihalesini yaptık ancak yeterli katılım olmadığı için ihale sonuçlanmadı. Türkiye’de iş var. Çalışmak isteyene çalışma imkanı. Kibyra’nın yeni girişi ve misafirlerimiz ağırlamak için yapılacak tesisler için müteahhitlerimiz gelebilir. Biz ihaleyi tekrarlamak zorunda kaldık. İnşallah en kısa sürede ihalemiz tamamlanır ve bölgeye yakışır, turizm açısından da hem tanıtıcı, hem bölgemizi tanıtıcı alt yapıyı oluşturmuş olacağız. Hacılar Höyüğünde de inşallah aynı düzenlemeyi yapmayı ümit ediyorum.”

Filiz ERYILMAZ

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.