ManşetSiyasetGündem her ne kadar ’ekonomi’ olsa da; yerel seçimler öncesinde siyasetin gündemi; ‘İTTİFAKLAR’

9 ay ago

Her ne kadar son günlerde ülkemizde ve ilimizde gündem ‘ekonomi odaklı, içerikli’ olsa da bir yandan  2019 yerel seçimleri ile ilgili gelişmeler, siyaset dünyasının yakından takip ettiği konuların başına geliyor.

Özellikle Ağustos ayından bu yana yaklaşık iki aydır döviz kurlarındaki dalgalanmalar, dolar’ın ne kadar olduğu gibi ekonomik gelişmeler ile dış politikadaki gelişmeler, Suriye’deki iç savaş, İdlib problemi öne çıksa da, bir yandan 2019 Mart ayında yapılacak olan mahalli seçimlerin hazırlıklarına başlandı.

Bugünlerde siyasetin gündeminde, ‘ittifaklar’ var… Herkesin merak ettiği konu; 24 Haziran 2018 genel seçimleri ile Cumhurbaşkanlğı seçimindeki ittifakların sürüp, sürmeyeceği, siyasi partilerin ne yapacakları?

AK Parti- MHP İttifakı yerel seçimde sürecek gözüküyor

Yerel seçimlerde siyasi partilerin ittifak yapmasına ilişkin teknik, hukuki alt yapı, kanuni zemin bulunmuyor. Henüz, yerel seçimlerde ittifaklara yönelik somut bir adım atılmamasına rağmen, ‘niyet beyanları’ politikacıların gündeminde… Bu noktada, yine ilk adımı MHP Lideri Devlet Bahçeli attı. “Cumhurbaşkanlığı Hükümet modeli, AK Parti- MHP birliği- Cumhur İttifakı” oluşumunun mimarı, öncü ismi Bahçeli, Cumhur İttifakının 2019 yerel seçimlerinde de devam etmesi gerektiği görüşünü bugünlerde sıkça dile getiriyor…

İttifak beklentisini, söylemden öte, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde MHP’nin aday çıkarmayacağı AK Parti adayını destekleyeceği açıklamasıyla somutlaştıran Bahçeli, büyükşehirlerde özellikle de İstanbul, Ankara ve İzmir’deki yerel seçim sonuçlarının Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin geleceği açısından da hayati önem taşıdığını vurguluyor.

AK Parti’den de yerel seçimlerde MHP ile ittifaka sıcak bakan mesajlar birbiri ardına geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da mahalli seçimlerde MHP ile hareket edilebileceğini, Cumhur İttifakı ruhunun 2019 yerel seçimlerinde de sürebileceğinin ilk işaretini geçtiğimiz günlerde verdi…

AK Parti’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de dün yaptığı açıklamada; MHP ile ittifaka sıcak baktıklarını açıkladı. Önümüzdeki hafta MHP ile ittifak görüşmelerinin başlayacağını açıklayan Özhaseki, “bu ay MHP ile ittifakın nasıl olacağını tartışırız. Uzlaşabileceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da, seçim takvimine ilişkin değerlendirmelerde; “Aralık sonu veya Ocak başı gibi en geç bütün her şeyimizi bitirmiş oluruz. Aday tespitlerimizi, Kampanyamızın ana çerçevesi belli olur. Seçime ilişkin burada aklımıza gelebilecek soruların hepsi bir şekilde çözülmüş olur. Bize de en az üç net ay kalır ki bu da bir seçim kampanyası için oldukça iyi bir süreç.” açıklamasını yapmıştı…

Siyaset çevrelerindeki beklenti; AK Parti ile MHP arasındaki başlayacak yerel seçim ittifakı görüşmelerinin olumlu sonuçlanması. Heyetlerin yapacakları görüşmeler, mutfak hazırlıkları, ittifakın nasıl olacağı, şekilleneceği gibi ayrıntıların belli olmasından sonra, liderler Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bahçeli’nin son noktayı koymaları bekleniyor.

İktidar bloğu, Cumhur İttifakı’nda bu gelişmeler yaşanırken, bütün dikkatler, yerel seçimde muhalafet partilerinin ne yapacağına kilitlendi. Hatırlanacağı gibi; 24 Haziran genel seçimleri 27. dönem milletvekili seçiminde ana muhalefet partisi CHP’nin öncülügünde İYİ Parti, Saadet Partisi, DP, ‘Millet İttifakı’ adı altında iş birliğine gidilmişti…

Muhalefette ittifak senaryoları

24 Haziran seçimleri sonrası muhalefet cephesinde ise, ittifak beklentileri, pek ümit verici gözükmüyor. Şu ana dek; muhalefet partileri arasında mahalli seçimlerde ittifak yapılacağına dair, güçlü bir gelişme, işaret yok… En büyük beklenti, CHP ile İYİ Parti arasındaki ittifakın yerel seçimde uygulanıp uygulanmayacağı noktasında düğümleniyor.

Genel kanaate göre; bu seçimin en belirleyici faktörü, İYİ Parti’nin tavrı olacak. İYİ Parti, CHP ile yapacağı ittifak, ya da tek başına seçime katıldığı takdirde, göstereceği adaylar, kampanya performansının, özellikle bazı illerdeki (bunan içinde Burdur’un da olduğu sıkça belirtiliyor) belediye başkanlığı yarışında çok etkili olacağı tahmin ediliyor.

Siyasi kulislerde, son günlerde medyada en çok CHP’nin yaptığı çalışma yankı buluyor. İlk önce Hürriyet Gazetesi’nde Abdulkadir Selvi’nin köşe yazısından kamuoyuna duyurduğu, CHP’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un hazırladığı sunum, gelecek projeksiyonu, çok konuşuldu.

CHP’de yerel seçim hazırlıkları

CHP Genel Merkezi’nce 24 Haziran 2018 seçim sonuçlarına göre bir kamuoyu şirketi tarafından hazırlanan simülasyona göre; AK Parti ile MHP ittifak yaptığı takdirde, içersinde Burdur’un da yer aldığı 9 il’de belediye başkanlığını kaybetme riski bulunuyor. CHP’nin Burdur, Eskişehir, Giresun, Hatay, Sinop, Yalova, Zonguldak ve Tekirdağ’da kaybetme riski büyük. Aynı rapora göre; CHP yerel seçimlerde İYİ Parti ile ittifak yaparsa, Burdur, Tekirdağ, Giresun ve Eskişehir’de seçimi kazanırken, Antalya, İzmir, İstanbul ve Ankara’da İYİ Parti desteğinin CHP için büyük önem taşıdığı vurgulanıyor.

CHP Parti Meclisi’de yaptığı toplantıda, Yerel Yönetim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un sunumunu görüştü. CHP’nin daha önceki yerel seçimler ve 24 Haziran’da aldığı oylar üzerinden analizlerin yapıldığı toplantıda, gelecek dönemde izlenecek yol ve stratejiler de netleştirildi.

İYİ Parti ile İttifak yapılması durumunda, il ve ilçelerde alınması muhtemel sonuçların masaya yatırıldığı toplantıda, AK Parti ve MHP’nin ittifak yaptıkları yerlerde CHP’nin nasıl başarı sağlayacağı da tartışıldı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da 9 Eylül’de gerçekleştirdiği il başkanları toplantısında il başkanlarına “yerel seçimlerde yasal olarak ittifak yok. İttifak yok ama ne var? Herkesi kucaklayacak, öyle bir aday çıkaracağız ki beldenin bütün vatandaşlarının oyunu alacak. İYİ Parti var, HDP var, SP var, bir araya gelinebilir. Tek bir aday çıkarılabilir. Bütün amaç belediyeyi alabilmek. Bu, yerelin kendi koşullarına göre saptanması gereken bir strateji. Seçimi alma stratejisi üzerine bir politika oluşturacaksınız. İllere göre değişir bu. Yani dengeler, ağırlıklar sevilen insanlar, bütün bunların hepsi bir şekliyle dikkate alınmalı” iifadeleri basına yansımıştı…

Partilerin il hesapları

CHP’de, AK Parti – MHP ittifakının dokuz il’de kendileri için sıkıntı yaratacağına ilişkin hesaplamanın benzerini AK Parti yönetimi de yapıyor. AK Parti kurmayları, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere yedi kritik il’in doğru adaylar ve ittifak desteği ile kazanılabileceği yorumunu yapıyor. AK Parti’de Hatay, Yalova, Kars gibi illerin de MHP’nin desteği ile kazanılacağı iddia ediliyor. AK Parti yönetimi, hesabını kıl payı alınan iller ile kıl payı kaybedilen iller üzerinden yapıyor.

AK Parti yöneticileri, son MYK toplantısında, ittifakın ayrıntılarının ele alınmadığını belirterek, “Liderler bu konuda bir araya geldikten sonra ayrıntıları komisyon belirler. Ya bölgesel olarak ittifakı tarif ederiz ya da ülke geneli için ilkeleri açıklarız. Burada kesin olan bir şey, ittifakın yapılacağıdır. Açıktan veya kapalı olup olmayacağına daha sonra karar verilecek” dedi.

Partilerin güçlü olduğu il ve ilçeler baz alınarak ‘yerel planlama’ yapılacak. İki partinin rakip olduğu iller için ‘meclis üyelikleri paylaşımı üzerinden’ ayrı formül geliştirilecek.

Kodlama : SadeMedia Interactive