ÇevreManşetGöller Arası Basketbol Turnuvasında; BURDUR GÖLÜ’NE DİKKAT ÇEKİLDİ

2 sene ago

‘Sosyal belediyecilik’ uygulamalarını yaygınlaştırmak isteyen Burdur Belediyesi geçtiğimiz hafta sonu düzenlediği ‘göller arası basketbol turnuvasıyla’ şehrimizde örnek bir etkinliğe imza attı.Kuruyan göllerin suları Burdur Gölü için birleşti… Kuruyan göllere dikkat çekmek amacıyla Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen Göller Arası Basketbol Turnuvası hafta sonu gerçekleşti. Belediye düzenlemiş bu organizasyonda; kuruyan göllere ve Burdur Gölü’ne dikkat çekmeyi başaran sosyal bir etkinlik düzenlerken, basket maçlarıyla da sportif bir heyecanı da katarak, hem sosyal hem sportif içeriği olan bir etkinlik gerçekleştirmiş oldu.

Kuruyan göllerin suları Burdur Gölü için birleşti… Kuruyan göllere dikkat çekmek amacıyla Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen Göller Arası Basketbol Turnuvası hafta sonu gerçekleşti. Turnuvanın şampiyonu İstanbul Küçükçekmece Gölü olurken 2. Aksaray Tuz Gölü, 3. ise Bolu Abant Gölü oldu. Takımlar illerinde bulunan göllerden getirdikleri suları Burdur Gölü’ne dökerek göllerin kurumasına dikkat çekti.

Burdur Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Ulusal Göller Arası Basketbol Turnuvası son buldu. Burdur Belediyesi Halk Plajı’nda gerçekleşen turnuvada 13 il’den 15 takım mücadele etti. Karşılaşmalar 15 dakika süreyle tek potada 3’e 3 olarak gerçekleştirildi. Turnuva sonucunda şampiyon İstanbul Küçükçekmece Gölü olurken 2. Aksaray Tuz Gölü, 3. İse Bolu Abant Gölü oldu. Turnuva sonunda düzenlenen ödül töreninde Burdur Belediye Başkanı Ali Okrun Ercengiz, takımlara kupalarını verdi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Burdur olarak sporla sosyal sorumluluk projelerini bir araya getirdiklerini söyledi.Bu yıl turnuvaya katılım sayısını sınırlı tuttuklarını ifade eden Ercengiz, gelecek yıldan itibaren hem katılım sayılarını artırmak hem de turnuvayı uluslararası düzeye taşımaya çalışacaklarını kaydetti.

Turnuvada en büyük kazancın dostluk ve verdikleri mesaj olduğunu aktaran Ercengiz, “Burdur Gölü can çekişiyor. Bunun sesine, çığlığına kulak vermek zorundayız. Şu anda hacminin yüzde 40’ını kaybetti. Her geçen günde kaybetmeye devam ediyor. Bizim çabamız bize miras olmayan, bir sonraki kuşaklara emanet olarak taşıdığımız doğayı, gölü, Burdur’umuzu en iyi şekilde bir sonraki kuşağa taşıyabilmek. Turnuvamıza katılan bütün takımlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

13 göl’den getirilen sular Burdur Gölü’ne döküldü

Ödül töreninin ardından Eğirdir, Tuz, Pamakkale, Eber, Abant, Köycegiz, Bafa, Manyas, İznik, Sapanca, Küçükçekmece, Van ve Mogan Göllerinden getirilen sular Burdur Gölü’ne döküldü.

Burdur Gölü’ne dikkat çekmek amacıyla su döken Başkan Ercengiz, “Önümüzdeki yüzyıl belki de su savaşlarının yaşanacağı bir yüzyıl olacak. Suyumuzun kıymetini bilelim. Göllerimizin kıymetini bilelim. 3 yıl gibi kısa bir sürede yatay alan 10 metreden fazla çekildi. Amacımız Nasrettin Hoca misali turnuvaya katılan takımların illerinde bulunan göllerden getirmiş olduğu suları gölümüzle buluşturmak. İnşallah Burdur Gölü’nün çığlığına derman oluruz. Önce insanoğlu ardından da doğa elinden geleni yapar Burdur Gölü eski haline geri gelir diye umut ediyorum” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive