1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

GERGİN MECLİS

4 Kasım 2015, Çarşamba, 7:20 | Manşet, Sürmanşet | 892 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur Belediye Meclisi’nin 4 Kasım 2015 Çarşamba günü Kasım ayı toplantısı  ‘çift yön’  tartışmalarına sahne oldu.

AK Parti ve MHP’li Belediye Meclis Üyeleri, çift yön uygulamasının Belediye Meclisi’ne getirilmediğini eleştirince Başkan Ercengiz,  geçmiş dönem Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya’nın, “basına yaptığı ‘tek yönden geri dönüş yok’ açıklamalarını hatırlatarak, ‘Ben bunu yaptım, geri dönüşü yok’ diyen bir anlayıştan, ‘halka bunu sorup, bunu birlikte yapacağız’ diyen bir anlayışa geldik. Gizli saklı günde mi yaptık biz bunu” diyerek” eleştirilere sert çıktı.

Belediye Meclisi’nin Kasım ayı tartışmalarla başladı. Toplantının başında Başkan Ercengiz, çift yönle ilgili basında yer alan haberleri slaytla sundu. Slaytta yer alan haberler arasında, Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’in, çift yön’e geçilmeden önce Gazi ve Adliye Caddesi esnaflarıyla yaptığı ve esnafların ‘çift yön istediklerine’ dair açıklamaları, BUTSO’nun ‘esnafın % 60’ının çift yön olmasını istediğini’ ortaya koyan anketin sonuçları da vardı. Başkan Ercengiz aynı zamanda basında çift yönle ilgili ‘biz halka rağmen uygulama yapmadık’ açıklamalarını da hatırlattı.

‘GEÇMİŞ YILLARDA FARKLI MIYDI?’

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Birkan İş ve MHP Belediye Meclis Üyesi Yavuz Mehmet Kaya, çift yön‘le ilgili Belediye Meclisi’nin bilgilendirilmediğini savunarak, bu duruma tepki gösterdiler.

Bunun üzerine Başkan Ercengiz: “Çift yön’e ilk başta tepkiliydi vatandaşımız, ama 9 yıllık alışkanlığı değiştirdikçe, daha önce 30 yıllık alışkanlığı değiştirdiğinde de tepkiliydi. Bir Burdurlu olarak esnafı ‘biz yolu tarif edemiyoruz, dükkanımıza vatandaşımızı getiremiyoruz’ dediğini çok net hatırlıyorum” diyerek, esnafın geçmiş yıllarda da benzer açıklamalar yaptığını hatırlattı.

AK PARTİ ve MHP’li üyelerden ‘BİLGİLENDİRİLMEDİK TEPKİSİ!

AK Parti Merkez İlçe Başkanı ve aynı zamanda Belediye Meclis Üyesi Birkan-İş, eleştirisinde; “biz zaman zaman sosyal medyada çift yön konusunu eleştiriyoruz, siz de ısrarla ‘Belediye Meclisi’nde konuştuk’ diyorsunuz ama şua na kadar böyle bir konu Meclis‘e gelmedi. Burdur’u bu kadar ilgilendiren bir konunun Meclis’e gelmemesini ben şahsen eleştiriyorum. Bir yolun yönünün değiştirilmesi gerçekten zor bir olay. Bunun bilimsel çalışmasını yapalım.” dedi.

‘VATANDAŞ ARACINI AYAKKABISI GİBİ GÖRÜYOR!’

Açıklamaya itiraz eden Başkan Ercengiz, “Size burada haritayı getirdim, kendi ellerimle açtım. Bunun bilimsel çalışmasını bizimle birlikte, Burdur’un sivil toplum örgütleri de yaptı. Vatandaşımızın alışkanlıklarını değiştirmekte çok yol alamıyoruz. Vatandaşımız arabasını ayakkabısı gibi görüyor. Dükkanın önünde giyecek, evinin önünde çıkartacak. Bu alışkanlıkları değiştirmediğimiz sürece, biz kentin sorunlarını çok kolay çözme şansımız yok.” diye konuştu.

‘REFERANDUMU MUTLAKA YAPACAĞIZ’

Konuyla ilgili referandumun (halk oylaması) mutlaka yapılacağını açıklayan Başkan Ercengiz; “Biz bununla ilgili referandumu mutlaka yapacağız. Ama bunu bir siyasi manifesto gibi değil. Evinizden çıktınız 15 dakikada işlerinize geliyorsanız burada bir sorun yok. Biz yeşil dalgayı bir üst pigmente ulaştırdık. Bunlara göre saat ve zaman çalışması yapılacak. Bunun bir çalışması yapılacak. Siz sadece siyasete indirgediniz. 3 aydır bunu siyaseten bunu işliyorsunuz. ‘Ben bunu yaptım, geri dönüşü yok’ diyen bir anlayıştan, ‘halka bunu sorup, bunu birlikte yapacağız’ diyen bir anlayışa geldik. Gizli saklı son günde mi yaptık biz bunu.” diyerek, ‘konu Belediye Meclisine gelmedi’ açıklamalarına tepki gösterdi.

MHP Belediye Meclis Üyesi Yavuz Mehmet Kaya’da çift yönle ilgili tartışmalara katıldı.

Bunun üzerine açıklama yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, şöyle konuştu: “Bucak Belediyesi’nin yaptığı referandum ‘size iki ekmek yerine üç ekmek versek, aynı parayı alsak olur mu?’ şeklinde bir referandumdur. Size hak sağlayan ve yaşam koşullarını düzelten bir teklifin getirilmesidir. Zaten buna ‘hayır’ diyecek bir adam yoktur orada. Halka ‘ben sizinle birlikte çalışıyorum’ imajıdır. Takdir Belediye Başkanındır. Bizim yapacağımız referandum, sonuç iki taraftan da net görülmediği için yapılacak.”

SEBAHATTİN AKKAYA’NIN ‘TEK YÖNDEN GERİ DÖNÜŞ YOK’ AÇIKLAMALARINI HATIRLATTI

Çift yönle ilgili çıkan haberle ilgili slaytını tamamlayan Ercengiz, geçmiş dönem belediye başkanı Sebahattin Akkaya’nın ‘Tek yön uygulamasından geri dönüş yok, caddelerde paralı otopark uygulamasına geçilecek’ şeklinde basına yansıyan açıklamalarını slaytta yer verdi ve: “Bunun üzerine bilimsel araştırma yapılıp yapılmadığı soruluyor. Biz burada bir uzman görüşten danışmanlık hizmeti aldık. Bursa Nilüfer Belediyesi’nin trafik hizmetleri müdüründen.   Ardından Gazi Caddesi esnafına sorulmuş; ‘esnaf çift yön hakkında ne düşünüyor?’ diye…. Burada vatandaşın bir takım endişeleri olması dışında, ticareti hayatı bitirdiğinden ötürü derhal çift yönlü trafiğe geçilmesi yönünde taleplerini dile getiriyorlar. Ticaret ve Sanayi Odası araştırmasını yaptırıyor. Vatandaşımızın % 60’ı çift yönlü trafikten yana olduğunu söylüyor. 29 Temmuz 2015’te ‘vatandaşımıza yeniliklere açık olalım diye’ açıklama yapıyoruz. 8 Ekim 2015 gününde ‘Biz halka rağmen uygulama yapmadık’ demişiz. Biraz önce Sebahattin Akkaya ne diyordu; ‘Tek yönlü uygulamadan geri dönüş yok’ diyordu. Biz başından beri halka rağmen uygulama yapmadık. Burdur halkının 9-10 yıllık talebini biz hayata geçirdik ve eksikliklerini gördükçe çalışmayı yapıyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

‘SEÇİM BİLDİRGESİNDE DE VARDI’

CHP Belediye Meclis Üyesi   Burhan Cahit Karakurt’da, Burdur’da trafik sorunun çok geçmiş yıllardan bu yana devam ettiğini belirtip “Trafik sorunu bugünün sorunu değil’ diyerek, Başkan Ercengiz’in çift yön vaadine seçim bildirgesinde de yer verdiğini hatırlattı ve ‘hiç kimse bizim bundan haberimiz yoktu demesin.” diyerek, MHP’li Kaya’ya tepki gösterdi.

Geçmiş dönem belediye başkanı Sebahattin Akkaya’nın ‘Tek Yön Uygulamasından geri dönüş yok, caddelerde paralı otopark uygulamasına geçilecek’ şeklinde basına yansıyan açıklamalarını slaytta gösteren Başkan Ercengiz, çift yönle ilgili, esnafın çift yön istediğine dair haberleri slayt halinde sunmaya devam etti ve açıklamalarına şöyle devam etti:

‘YEŞİL DALGA’ UYGULAMASI BAŞLATTIK

Dün bu hizmetle ilgili ‘yeşil dalga’ uygulaması çalışması yaptık.   27 Mayıs Caddesi’nin çift yönlü trafiğe açılarak kesintisiz trafiğe açılması yönünde. Burada esnafın talebine kulak verdik. ‘Açık Pazar yeriyle ilgili hayatı zorlaştırıyorsa, biz bundan vazgeçeriz’ dedik. Vatandaşımızın talebi, öncelikleri bizim için önemli. Sosyalist bir Belediye olduğumuzla ilgili iddialar vardı. Biz de AK Parti Belediyesinin etkinliklerinde sahneye çıkan Ahmet Serttaş’da şenliklerimize katıldı.

‘YÖNETİCİ TOPLUMU GERMEK YERİNE UZLAŞTIRICI OLMALI’

Burdur halkı hoşgörü toplumudur. Her siyasi görüşten insanın hoşgörü içerisinde yaşayabildiği bir toplumdur. Bizler yöneticiler olarak toplumu germek yerine, toplumu uzlaştırmak, her kesime değebilen siyaseti üretmek zorundayız. Bugün Ahmet Serttaş’da, Suavi’de gelebilir. Bizim yönetim anlayışımız içerisinde olumlu eleştirilere kulak veririz, olumsuz eleştirilerden de alacağımız dersler vardır. Çoğulculuk gücü eline geçirenin, dediğini dikte ettiği bir anlayış değildir.”

Hacer ZEREN

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.