1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Fen İşleri kampüsü temel atma töreninde konuşan Başkan Ercengiz: ‘Halkın karşısına yeni projelerle çıkacağız’

17 Kasım 2015, Salı, 6:48 | Manşet, Siyaset, Sürmanşet | 737 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur Belediyesi’nin yeni Fen İşleri kampüsünün temel atma töreni 17 Kasım 2015 Çarşamba günü gerçekleşti. Şehrimizde uzun bir süredir Belediye’nin gündeminde olan, Belediye’nin sahadaki birimlerini biraraya toplayacak olan modern Fen İşleri kampüsü inşasına başlanıyor. İhalesi ve yer teslimi yapılan Sultandere’deki Fen İşleri kampüsü inşaatı 300 günde 18 Temmuz 2016’da tamamlanacak.

Fen İşleri kampüsü yeni Belediye yönetiminin 2014 yerel seçimlerinden sonra işbaşına gelen Ali Orkun Ercengiz’in de hayata geçireceği ilk üstyapı yatırımı olma özelliği taşıyor. Daha önceki Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya döneminde başlatılan, projelendirilerek, ihalesi yapılan Katlı Otopark’ı tamamlayarak hizmete açan yeni Belediye yönetimi şimdi de Fen İşleri Kampüsü çalışmasını gerçekleştiriyor.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz konuşmasında Belediye birimlerinin yeni yerlerine taşındığında daha etkin hizmet vereceğine, iş üreteceğine dikkat çekerken, yeni projelerin de gündemde olduğunu açıkladı.

“Burdur halkının karşısına yeni projelerle çıkacağız’ diyen Başkan Ercengiz, “Burdur kentinin ticari ağırlık merkezinin sadece 1 km’lik bir alanda olması hem kent içi trafiği hem de kent içerisindeki menkul artışını maalesef olumsuz etkilemekte.   Bunun için yeni ticari ağırlık merkezleri oluşturacağız ve o ticari ağırlık merkezlerine Burdur halkının istediği Alış-veriş Merkezi ile Burdur halkımızı buluşturacağız.” şeklinde konuştu.

Başkan Ercengiz konuşmasında Burdur Belediyesi’nin mali durumu hakkında, İller Bankası’na olan borçları, yaptıkları ödemeler hakkında da bilgi verdi.

Burdur Belediye Başkanı Ercengiz konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün burada Burdur’a yakışan bir Fen İşleri Kampüsünün temel atma töreninde birlikteyiz. Biz söz verdik, söz verdiğimiz gibi söz verdiğimiz şekilde Burdur’a hizmet etmeye devam ediyoruz. Amacımız gayri siyasi bir anlayış içerisinde, bu görev bittiği gün, Burdur’a iyi bir şeyler bırakabilmek adına, arkadaşlarımızla birlikte, kaynaklarımızı en akılcı şekilde ve en uygun şekliyle kullanmaya gayret gösteriyoruz.

1 Nisan 2014 yılında, göreve geldiğimizde Burdur Belediyesi7nin şirketlerli birlikte 54 milyon 317 bin 337 lira borcuyla birlikte aldık. Bu arada borcumuz var, bunun mutlaka bir karşlığı olmalı dedik. Banka mevcutlarımız 125 bin TL, otopark için alınan ve yalnızca otopark için kullanılabilecek ise 2 milyon 135 bin TL. idi. Yani toplam kasamızda 2 milyon 261 bin TL para, bunun 2 milyon 135 bin lirası otoparkta kullanılmak üzere, yasal olarak zorunlu tuttuğumuz paraydı.

BUGÜN İTİBARİYLE

BURDUR BELEDİYESİ NE DURUMDA?

İller Bankası borçları da dahil olmak üzere toplam borcumuz; 45 milyon 51 bin TL. Biz 9 milyon TL’lik bir borcun , yaklaşık 20 ayda kendi olanaklarımızla ödedik. Borç öderken kentimize bir katlı otopark kazandırdık. 2 milyon 165 bin TL’si kasamızda mevcuttu. Bunun üzerinde bir rakam daha koyup, 5 milyon 579 bin TL’ye   katlı otoparkımızı tamamladık.

Devlet Malzeme Ofisi’ne ödediğimiz 583 bin TL’lik aracımız şu anda beklemekte. Bununla birlikte 3 milyon 185 bin liralık araç ve ekipmanı Burdur Belediyesi’ne kazandırarak, toplamda 9 milyon 350 bin liralık bir edinim sahibi olduk. Mevduatlarımızla birlikte bu edinimler üst üste koyduğumuzda 18 milyon 424 bin lira gibi bir rakamı 20 ayda Burdur Belediyesi olarak hem tasarruf ettik hem edindik.

Önümüzde Fen İşleri kampüsümüz var. Bu yapıyı toplam 6 milyon 360 bin TL’ye inşallah bitireceğiz. 300 gün gibi bir süre sözleşmemizi imzaladık. İnşaatına başladık. Umut ediyorum gününden önce katlı otoparkta olduğu gibi bitirip bize teslim edecekler. Burdur Belediyesi olarak   bize yakışmayan, emekçimize yakışmayan emekçimize adeta barakalarda oturttuğumuz, çalıştırdığımız olanaksızlıklar içinde üretim yapan emekçi arkadaşlarımıza bundan böyle bölgenin en modern Fen İşleri Kampüsü’nü kazandırıp; Park Bahçelerimiz, Fen İşlerimizi, Su İşlerimizi, İtfaiyemizi ve Temizlik İşlerimizi bize yakışan şekilde iş üretmesini sağlayacağız.

Bu maliyetin sonunda Burdur Belediyesi olarak bu işi bitirdikten sonra, bir yandan projesini yapmaktayız. Bununla ilgili kentsel tasarım çalışmalarına başladık. Arkadaşlarımız bunun üzerinde çalışmaların startını verdiler.

Burdur’un en büyük talebi; bir Alış-Veriş Merkezi. Bunun farkındayız ancak daha önceki belirlenmiş yerin hukuki bir takım problemleri var. Henüz onu bitiremedik. Maalesef istediğimiz aşamaya gelemedik ancak zamanda hızla ilerlediği için kendimize hızla yeni bir Alış-veriş Merkezi alanı tespit ederek, kentsel tasarımımız yaparak, orada Belediye’ye ait özel proje alanında çalışmamızı yaparak Burdur halkının istediği alış-veriş merkezini Burdur halkıyla buluşturacağız. Bunun sözünü buradan vermek istiyorum.

25 Mart 2015, Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, katlı otoparkın açılışına geldiğinde, kendisine mikrofondan söz vermiştim ve davet etmiştim. Bir zamanlama hatası yapmıştım. Bugün yemin töreni olduğunu unuttuk. İlimizin milletvekilleri ve sayın genel başkanımızla birlikte açılışa katılamadılar.

Bu kampüsün bitmesinin ardından, daha önceki Fen İşleri Kampüsü, bizim özel proje alanı olarak daha önce yapılmış imar çalışmalarının neticesi olarak Burdur’a yeni bir alan olarak kazandırılacak ve Burdur halkına hizmet edecek yeni projelerle karşısına çıkacağız. Burdur kentinin ticari ağırlık merkezinin sadece 1 km’lik bir alanda olması hem kent içi trafiği hem de kent içerisindeki menkul artışını maalesef olumsuz etkilemekte. Bunun için yeni ticari ağırlık merkezleri oluşturacağız ve o ticari ağırlık merkezlerine Burdur halkının istediği alış veriş merkezi ile Burdur halkımızı buluşturacağız.

21 Eylül 2015 tarihinde arazimizi teslim ettik. 18 Temmuz 2016 günü, ama inşallah 300 günün öncesinde buradaki Fen İşleri Kampüsümüzü kazandıracağız. Bizler çalışacağız. Sizlerin beğenisi ve daha iyi bir Burdur’u yaşayabilmeniz için gece gündüz gayret göstereceğiz. Zaman zaman eksikliklerimiz, hatalarımız olacak ama kabahat işlememeye özen göstereceğiz.”

Hacer ZEREN

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.