1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

ERASMUS öğrencisinin BURDUR AŞKI

22 Ekim 2015, Perşembe, 6:45 | Eğitim, Manşet, Sürmanşet | 886 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne ERASMUS programı ile gelen Nuria Carnona, Burdur’a geldikten sonra buradan ayrılamadı. Türkiye’yi ve Burdur’u çok sevdiğini söyleyen Carnona, Burdur’un çok güzel ve yaşanılabilir bir kent olduğunu anlattı ve bu şehrin kesinlikle terk edilmeyecek bir şehir olduğunu vurguladı.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi’nde, Burdur’da yaşayan, çoğunluğunu mültecilerin oluştuğu, yabancı uyruklu vatandaşlara İngilizce eğitimi veriliyor. Kursa katılanlar ağırlıklı olarak; Afganistan, İran ve Irak’tan, Birleşmiş Milletler kontrolünde ve ‘mülteci’ statüsünde Türkiye’ye sığınan mülteciler. Bunun yanı sıra; MAKÜ’ye ERUSMUS programı ile gelen, Türkçe öğrendikten sonra MAKÜ’de Anasınıfı öğretmenliği okuyan Nuria Carnona adlı bir kursiyerde bulunuyor.

‘BURDUR ÇOK GÜZEL’

Gazetemize Burdur’la ilgili görüşlerini anlatan Nuria Carnona, Burdur’u öve öve bitiremedi. Burdur’a gelmeden önce, bir takım önyargıları olduğunu, hatta yakınlarının ‘Türkiye’ye gitme’ şeklinde uyarıları olduğunu anlatan Carnona, Burdurlulardan gördüğü yakın ilgi ve misafirperverlik sayesinde burayı çok sevdiğini ve ayrılmak istemediğini söyledi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ndeki ve Halk Eğitim’deki arkadaşları ile çok iyi anlaştığını anlatan Carnona, Türkiye’nin hemen her yöresini de gezme fırsatı bulduğunu ve Burdur’un çok güzel ve yaşanılabilir bir il olduğunu vurguladı.

Birçok ülke gezdiğini, ancak Türkiye’nin, İstanbul’un ve Burdur’un yerinin ayrı olduğunu söyleyen Carnona, “Türkiye’nin de bir çok ilini turist olarak gezdim. Ancak Burdurlu’lar çok iyi kişiler. İnsanlar çok iyi. Halk Eğitim çok güzel. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi çok güzel. Türkler çok misafir seviyor. Burdur küçük ama insanlar çok iyi, burada eğitim çok gelişmiş.” dedi.

YAKINLARI GÖNDERMEK İSTEMEDİ

Daha önce, Türkleri anlatan kitaplar okuduğunu ve filmler izlediğini anlatan Carnona, Burdur’un özellikle pazarını ve İstasyon Caddesi’ni çok sevdiğini, Burdur’da çektiği fotoğrafları, yurt dışında yaşayan akrabaları ve arkadaşlarına gönderdiğini, bu sayede de sevdiklerinin Türkiye ve Burdur ile ilgili önyargılarının kırıldığını aktardı.

‘BURDUR’UN YERİ BAŞKA’

Irak’tan Burdur’a gelen Mejdi Yahya Majeed ise; ülkesindeki savaştan dolayı Burdur’a geldiğini anlattı. Burada, arkadaşlarıyla çok iyi vakit geçirdiğini anlatan, 4 dil bilen Majeed, çevre illeri görme fırsatı da olduğunu ancak Burdur’un daha yaşanılabilir, güzel bir şehir olduğunu vurguladı.

Halk Eğitim’de Burdur’da yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlara Yabancı Dil Kursları, Çarşamba-Perşembe-Cuma günleri veriliyor, açılan kurs toplam 128 saat sürecek. Kursta toplam 37 kursiyer Yabancı Dil eğitimi alıyor.

Hacer ZEREN

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.