1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

EHLİYETLERDE YENİ DÖNEM

14 Kasım 2015, Cumartesi, 3:43 | Manşet, Sürmanşet | 787 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Yılbaşından itibaren 2016’da sürücü belgelerinde stajyerlik uygulaması başlıyor.

29 Mayıs 2013 tarihinde yayınlanan karayolları trafik yönetmeliğine göre birçok yenilik hayata geçiyor. Burdur’da faaliyet gösteren Özel Ali Baz Sürücü Kursu Sahibi Ali Baz, yılbaşından sonra uygulamaya girecek olan yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

29 Mayıs 2013 tarihinde yayımlanan yönetmeliğe göre bazı değişiklikler hemen yürürlüğe girdi. Bir kısmının da yılbaşında 2016’da uygulamaya gireceğini açıklayan Özel Ali Baz Sürücü Kursu Sahibi Ali Baz, “bundan önceki dönemde ehliyet türü 9 çeşitti. Şimdi ise 17 çeşit ehliyet sınıfı olacak. 1.1.2016 dan itibaren Aday Sürücülük (Stajyerlik) dönemi başlıyor. 31.12.2015 tarihine kadar kazanmış olduğu ehliyet sertifikasını ehliyete dönüştürmeyen kişi Stajyer Sürücü olacak. İki yıllık deneyim adaylık süresinin sonunda kıstaslara uygun araç kullanabilecek. Ehliyetini aldırmaz ise stajyerlik sonunda asıl ehliyetle değiştirebilecek” bilgisini aktardı.

Sürücü kursundan sertifikasını almış fakat yılbaşından önce ehliyete dönüştürmemiş kişilerin yılbaşından sonra stajyerlik uygulamasına takılacağını hatırlatan Ali Baz, “Sertifikayı aldım, ehliyeti kazandım diye bekleyenler yılbaşından önce Trafik Tescil’de sertifikalarını ehliyete dönüştürmeyenler kazanılmış hakları olsa dahi Stajyerlik uygulamasına tabi olacaklar. Stajyerlik döneminde ‘Kırmızı Işık, Alkol, Radara girme, 75 Ceza puanını doldurma’ gibi bazı önemli hususlara dikkat etmeleri gerekiyor. Zaten bu kurallar tüm sürücülerin uyması gereken kurallar. Stajyerliğin amacı ise, kurslarda ve eğitimlerde verilen bilgi ve becerileri davranışa dönüştürmek. Stajyerlik döneminde başarısız olan kursiyerler ise sürücü kurslarında tekrar eğitime tabi tutulacak” dedi.

Sürücü kursları verdikleri eğitim kalitesiyle değerlendirilmeli

Sürücü Kursu olarak Burdur’da Otomobil, Otobüs, Tır, Çekici ve A2 sınıfı sürücü belgeleri için tüm bilgilerin en iyi şekilde verdiklerini sözlerine ekleyen Özel Ali Baz Sürücü Kursu Sahibi Ali Baz, “yeni yılda kurslarda fiyat rekabetini önlemek adına taban fiyat uygulamasına geçilmesi konusunda Bakanlığın çalışması var. Fiyatta değil hizmette rekabet olması gerekiyor. Sürücülükte şu üç unsur çok önemlidir. ‘Bilgi-Tecrübe’ ikisinin toplamı kadar da ‘Dikkat’ gerekiyor. Amacımız eğitimli, bilinçli, kendine ve başkalarına saygılı sürücüler yetiştirmek. Eğitimlerimiz bu doğrultuda devam ediyor” şeklinde konuştu.

Ali KAPAN

 

 

 

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.