1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

‘DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ’NDE BURDUR’DA ANLAMLI ETKİNLİK: ‘Beden sağlığı kadar ruh sağlığı da önemli’

22 Ekim 2015, Perşembe, 6:48 | Manşet, Sağlık, Sürmanşet | 747 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

‘Dünya Ruh Sağlığı Günü’ 22 Ekim 2015 Perşembe günü ilimizde  düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Kamu Hastaneleri Birliği tarafından düzenlenen programa; Vali Hasan Kürklü, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 22, 23, 24. Dönem Milletvekili Bayram Özçelik, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Karakaya, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Reha Sermed Aygören, İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Özeren, Halk Sağlığı Müdürü Sevinç Sütlü ve vatandaşlar katıldı.

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde (Bur-kent’teki eski kadın doğum ve çocuk hastanesi) gerçekleşen programın açılış konuşmasını yapan Burdur Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Reha Sermed Aygören Dünya Sağlık Örgütünün; sağlığı, ‘kişinin bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam iyilik hali’ olarak tanımladığını belirtti. Kişinin beden sağlığı yanında ruh sağlığının da yerinde olmasının genel sağlığının belirleyicisi olduğunu vurgulayan Aygören “bunların birinde ortaya çıkacak olan herhangi bir olumsuz durum diğerini de etkilemektedir. Bazen bilinmeyen, bazen de önemsenmeyen, bazen de gizlenen bu rahatsızlıkların tedavi edilmesi çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki ruh sağlığı yerinde olmayan bir toplum gelişemez ve varmak istediği ekonomik, bilimsel ve sosyal hedeflere ulaşamaz” dedi.

İnsanın beden sağlığı kadar, ruh sağlığınında çok önemli olduğuna değinen Vali Hasan Kürklü, bir toplumun ruh sağlığı ne kadar kuvetli olursa, o kadar kuvvetli ve güçlü olacağının altını çizdi. “Onun için toplumumuzun hem beden, hem de ruh sağlığını ömensiyoruz” diyerek sözlerine devam eden Vali Kürklü, “Bu noktada da, herşeyde olduğu gibi önleyici tedbir almak lazım. Yani ruh sağlığına yakalanmadan ve beden sağlığına herhangi bir zarar gelmeden tedbirini baştan olmak lazım. Ruh sağlığı içinde iyi tedbir, zannediyorum ki inanç sisteminin kuvvetlendirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla çalışmalarda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu. Vali Kürklü ve protokol üyeleri tarafından, Toplum Ruh Sağlığı Merkezindeki sosyal aktivitelere destek veren eğitmenlere teşekkür belgesi verildi. Program, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi sakinlerinin badminton oyunu, mini konser ve dans gösterileri ile son buldu.

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.