KültürManşetDOĞA TARİHİ MÜZESİ; Burdur’un zengin tarih birikimini ortaya koyuyor

9 ay ago

Burdur şehir merkezi Zafer Mahallesi’nde Kavaklı Rum Kilisesi binasının onarılıp teşhir tanziminin yapılmasıyla oluşturulan Müze’de; Burdur’un Kemer ilçesi Elmacık Köyü’nde yapılan fosil kazılarında ortaya çıkan dev bir güney filine ait iskelet ile tarih öncesi canlılara ait kalıntılar sergilenmekte…

Burdur Doğa Tarihi Müzesi, ‘tarih ve kültür kenti Burdur’un, bu zengin birikimini ortaya koyuyor, adeta belgeliyor… Şehrimizde Zafer Mahallesi’ndeki Rum Kilisesi, yapılan çalışmalarla Doğa Tarihi Müzesi’ne dönüştürüldü. Fosillerin sergilendiği Müze, Burdur’da ilgi gören mekanlar arasına girdi.

Burdur Doğa Tarihi Müzesi, restorasyon ve teşhir tanzim çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca tamamlanarak, Burdur Müzesi Müdürlüğü bağlı birimi olarak işlevlendirilerek, 2016 yılında hizmete, ziyaretçilere açıldı.

Kavaklı Rum Kilisesi binasının onarılıp teşhir tanziminin yapılmasıyla oluşturulan Müze’de; Bur- dur’un Kemer İlçesi Elmacık Köyü’nde yapılan fosil kazılarında ortaya çıkan, dev bir güney filine ait iskelet ile tarih öncesi canlılara ait kalıntılar sergilenmekte… Müze’de sinevizyon gösterimi yapılan bir eğitim alanı ile konferans alanı bulunmakta olup; Müze özellikle öğrenciler tarafından eğitim amaçlı olarak yoğun şekilde ziyaret ediliyor.

Burdur’un Kemer ilçesine bağlı Elmacık köyünde, güney filinin kazılarda bulunan 3,5 metreye kadar varan savunma dişleri, kaburgası ve çeşitli parçaları Burdur Doğa Tarihi Müzesi’nde sergileniyor.

Güney fili fosili, tüm parçalarının tamamlanmasını bekliyor

Elmacık köyünde, çeşitli parçaları bulunan jeoloji tarihi boyunca karalarda yaşamış en büyük fil türlerinden “güney fili”nin fosili tüm parçalarının tamamlanmasını bekliyor.

“Orada çok zengin fosil yatakları var”

Kazı çalışmalarının yapıldığı dönem ekipte yer alan ve fosillerin yerini tespit eden Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurfeddin Kahraman, Elmacık köyü civarında büyük cüsseli omurgalı hayvanlara ait zengin fosil yataklarının bulunduğunu söyledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive