GündemManşetDEPREMLE UYANDIK!

7 ay ago

23 Temmuz 2018 Pazartesi  sabah 05.40’ta merkez üssü Burdur Yeşilova Kayak köyünde 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Birinci derece deprem bölgesi kuşağında yer alan Burdur, dün sabah depremle uyandı… Burdur genelinde hissedilen deprem insanları sabah uykusunda yakaladı. Merkez üssü Burdur’un Yeşilova ilçesi Kavak Köyü’nde 4,6, Kandilli Rasathanesi verilerine göre ise 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 05.40’ta merkez üssü Yeşilova ilçesi olan 4,6 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildi. Depremin, yerin 7,01 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirlendi.

Vali Hasan Şıldak, dün gerçekleştirdiği Bucak ilçesi turunda gazetecilere depreme ilişkin yaptığı açıklamada, “Allah’a şükür can ve mal kaybı olmadığı gibi herhangi bir hasar da yok. Civardaki tüm köylerimizi jandarma ve AFAD ekiplerimiz taradı, herhangi bir sıkıntı yok. Bu kadarla geçmiş olsun.”bilgisini kamuoyu ile paylaştı.

Pazartesi sabah saat 05.40’ta meydana gelen sarsıntıda adeta binalar beşik gibi sallandı. Şehrimizde özellikle yüksek katlı binalarda kısa süreli adeta beşik gibi sallantı hissedildi. Herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmadığı deprem sonrasında artçı depremler yaşandı.

AFAD İl Müdürü Yasin Tokgöz, herhangi can veya mal kaybı olmadığını, ancak tedbir amaçlı bir ekibi Kavakköyü’ne gönderdiklerini söyledi.Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi’nin verilerine göre Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı Kavakköyü yakınlarında Richter Ölçeği’ne göre 4.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 05.40’ta, 7 kilometre derinlikte kaydedilen deprem, Kavak Köyü’nün yaklaşık 3.49 kilometre uzağında meydana geldi. Deprem Burdur merkez ve bütün ilçelerinde de hissedildi. Depremin merkez üssü olan Kavak Köyü’nün Muhtarı Mehmet Acar, “Depremi hissettik ama köyümüzde herhangi can veya mal kaybı olmadı” dedi.

AFAD EKİBİ KÖYE YÖNLENDİRİLDİ

AFAD İl Müdürü Yasin Tokgöz, depremden dolayı herhangi can veya mal kaybı olmadığını, ancak tedbir amaçlı bir ekibi Kavakköyü’ne gönderdiklerini, ekibin incelemeler yaptığını söyledi. Kentin birinci derece deprem bölgesi olduğunu aktaran Burdur’da oturan vatandaşlar ise, şehir merkezinde 1971 Yazıköy-Burdur depremini yaşadıklarını, 1995 Dinar depreminden büyük ölçüde etkilendiklerini, can ve mal kaybı olmamasının sevindirici olduğunu dile getirdiler.

Kodlama : SadeMedia Interactive