GündemManşetDEPREMEVLERİ BÖLGESİ’NDE KİRACILAR ENDİŞELİ!

1 sene ago

Burdur’da uzun bir süredir gündemde olan yeni toplu konut yatırımında süreç işlemeye devam ediyor. Bozkurt Mahallesi’nde Depremevleri bölgesi’nde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) yapımını planladığı 708 konut yapımı için kamuoyunda yüksek beklenti sürüyor.

TOKİ adına yetkili firmanın Depremevleri bölgesindeki hak sahipleri ile birebir görüşmeye başlaması ile birlikte, TOKİ yatırımında somut bir adım daha atılırken, insanlar sürecin tamamlanarak, inşaatlara başlanmasını bekliyor.

708 konutun inşa edileceği, 51 blok’un 6 katlı, 8 blok’un 8 katlı olarak projelendirildiği bu yatırımda, 150 konut hiçbir borçlanma olmadan hak sahiplerine verilirken, 168 konut’ta ise hak sahipleri tercihlerine göre taksitlerle ek bedel ödeyecek. Depremevleri bölgesinde TOKİ yatırımının netleşmesiyle birlikte bazı hak sahipleri ile kiracılar, sorunlarını, karşılaştıkları problemleri Cuma akşamı Depremevleri kahvesinde gazetecilere anlattılar. Şu an Depremevleri’nde oturun kiracıların bir hayli dertli olduğu görülürken, bazı hak sanhipleri de istenen ek bedel miktarlarından rahatsızlıklarını dile getirdi.

Depremevleri’ndeki bazı sakinler Depremevleri kahvesinde toplanarak durumlarının ne olacağını tartıştılar. Depremevlerinin yaklaşık yüzde sekseninin dar gelirli kiracı olduğunu belirten kiracı vatandaşlar, TOKİ’nin kendilerine de öncelik tanımasını istiyor.

Depremevleri’nde ortalama kira fiyatlarının 250-300 TL arasında olduğunu, hep dar gelirli insanların burada kiracı olduğunu hatırlatan kira sakinleri kentsel dönüşüm uygulamasından sonra evlerini boşalttıklarında kira masraflarının artacağını, 500-750 TL arasında değişen kira fiyatlarıyla karşılaşacaklarına dikkat çekiyor.

Bazı hak sahipleri de; 150 hak sahibinin bedelsiz ev sahibi olma imkânı sunulurken, geri kalan 168 hak sahibine 10 bin TL ek bedel, 55 TL taksidin haksızlık olduğundan yakınıyor. Kiracıların birçoğu, bu alana dar gelirliye hitap eden yeni konutlar yapılması gerektiğini, mağdur oldukları için önceliğin kendilerine tanınmasını talep ediyor. Siyasilerin de bu doğrultuda sözler verdiklerini öne süren kiracılar, verilen sözlerine yerine getirilmesini istiyor. Bazı sakinler de 2+1 planlanan evlerde tuvaletlerin banyo ile aynı olmasına karşı çıkarak, projenin WC kısımlarının revize edilmesini istiyor.

Depremevleri’nde toplantıyı takip eden Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a konuşan sakinler şunları söyledi:

İsmail Çevik: “Biz yıllardır burada kirada oturuyoruz. Biz kiracılara öncelik tanınmasını istiyoruz. Bizim isimlerimiz yazılsın, kuramız çekilsin paramız neyse yatıralım biz de ev sahibi olalım. Bayram Özçelik bizzat bize söz verdi. Ev sahiplerine mağdur olmadan evlerini vereceğiz, ayrıca burada kirada oturanlara öncelik verilecek, isimleri yazılacak hepsi de ev sahibi olacak dendi. Ama şimdi hepsi de yalan oldu.”

Ayşe Özdemir, Gülsüm Altın: “Toplantıda kiracılara bir şey denmedi. Sadece ev sahipleriyle konuştular. Ev sahiplerine 650 TL kira vereceklerini söylediler. Kiracılar dillerine bile gel- medi. Biz de ev istiyoruz. Ev sahiplerine veriyorlarsa bize de kira versinler. 45 yıldır burada oturuyorum. Bundan 4-5 yıl önce Milletvekili Bayram Özçelik geldi buraya ‘kiracılara öncelik tanıyoruz’ dedi. Şimdi geri çekildi. Bizim bir dikili ağacımız yok. Bizler nereye gideceğiz. Mağduruz biz. Nasıl ev sahipleri düşünülüyorsa, kiracıları da düşünsünler. Bize de versinler ev, bizde gücümüz yettiği kadar ödeyelim. Biz çok geniş ev istemiyoruz, başımızı sokacak kadar bir ev istiyoruz. Hepimiz dar gelirli aileleriz. Kiracı olarak bizde buradan ev istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz. Biz bağış istemiyoruz. Gücümüz yettiğince ödemeye de hazırız. Bizim de hakkımız. Biz de Türk vatandaşıyız.”

Rukiye Gürdal: “Ben ev sahibiyim. Gücüm yetmediği için bana verecekleri 70 metrekarelik ev için imza verdim. Projeyi gördük, ama hiç beğenmedik. Banyo ile tuvalet bir arada. Biz ev sahipleri olarak tuvalet ayrı, banyo ayrı istiyoruz. İkisi aynı yerde istemiyoruz. Evlerimizi vereceksek, bizim beklentilerimizi ve isteklerimiz de yapmaları gerekiyor. Biz evlerde sadece ayrı tuvalet ve banyo istiyoruz. İkisini aynı yerde istemiyoruz. Başa baş eve razıyız ama tuvalet ve banyo bir olmasın.”

Sezen Tatlı: “48 yıldır Depremevlerindeyim. Annemin evi vardı satıldı. 25 yıldır da kiracı olarak buradayım. Bizlere göre, çok büyük olmayan ödemeleri uygun, ev bizlerde istiyoruz. Ev sahiplerine kira parası veriyorlarsa bizlere de kira parası versinler. Bizler mağduruz. Benim kocam inşaatlarda çalışıyor. Yazın iş var kışın yok. Ben temizliğe gidiyorum. Ben de rahatsızım, bir evim olsun isterim. Normal şartlarda ödeyebileceğimiz bir şekilde bize de ev versinler. Bayram Özçelik şimdiye kadar kiracılara öncelik vereceğiz deyip bizi oyaladı. Yabancılara hak tanınıyor da bize hak tanınmıyor mu? Biz Türk insanıyız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Yabancılara ev kirası veriliyor, destek veriliyor peki bizlere niye verilmiyor. Bir ev bile verilmiyor. Biz Türk vatandaşı değil miyiz?”

Depremevlerinde kiracı olarak oturan Necati Yörük, Osman Diray, Ömer Altın, Hamdi Eryılmaz, Bekir Serttaş, Veli Yiğit ve Mehmet Aldemir adına konuşan kiracı Güngör Kahraman; “Bizim merak ettiğimiz TOKİ kiracı olarak bize ne gibi bir şans verecek. Bize ev verme şansı tanıyacak mı? Burada oturan insanların hepsi dar gelirli. Bizler bu evlerde 6-7 nüfus olarak oturuyoruz. Maddi durumumuz iyi olsa daha ferah evlerde otururuz. 250-300 TL ev kirası veriyoruz. Bir çoğumuz asgari ücretli olarak çalışıyoruz. 700-800 TL ev kirası verirsek nasıl geçineceğiz? TOKİ toplantısı olduktan sonra bütçemize uygun ev aramaya başladık. Ama gittiğimiz her yer 700-900 arası kira bedeli istiyor. Tabi TOKİ duyuluncaya kadar da tüm kiralık evler emlakçıların eline düşmüş. 500 TL olan ev 750 TL olmuş. Bu durumda bizler nasıl ucuz ev bulacağız? Maddi durumumuz belli. Okuyan çocuklarımız var. Burada en çok mağdur olacak olan biz kiracılarız. Derdimizi kimseye anlatamıyoruz. Depremevlerinin yüzde sekseni kiracı.Ev sahipleri burada oturmuyor. 200 haneye yakın kiracı var burada. Devlet bize yardım etsin. Bizim için önemli olan derdimizi dinlemeleri. Karşımızda muhatap bulamıyoruz. Devlet taşınan kiracılarada yardım edecek mi? Bunu öğrenmek istiyoruz. Bizim de Türk vatandaşı olarak haklarımız var. Somali, Suriye Arakan bunlara yardım ediliyor da kendi vatandaşına sahip çıkılmıyor. Tek çare bu durumda köylere gitmek tabi köylerde bizi kabul ederse. Biz burada güllük gülistanlık değiliz. Herkese böyle gösterilmesin. Çok zor durumdayız ve mağduruz.”

Bazı ev sahipleri de; “bize bire bir olarak verecekleri ev çok küçük. Net alanı 58 metrekare. Brüt 69 metrekare küsur. Ama burada biz yine mağdur olduk. Evimiz yine aynı metrekare sadece evimiz yenilenecek. Bize nereyi verecekleri belirsiz. Kura çekilecek. Bunun farkını verip biraz büyü- ğünü alalım desek, buna gücümüz var mı? Bugün bir metrekare yere 3 bin 150 lira para istiyorlar. Bir emekli bu parayı ödeyebilir mi? Çeşitli seçenekler sunmuşlar. Bu seçenekleri emekli paralarımızla ödemeye kalksak bunun doğal gaz, kapıcı, asansör, bahçıvan parası olacak. Bir emekli evini zor geçindiriyor zaten bunları nasıl ödeyecek. Evlerimize karşılık en az 80 metrekare ev hayal ediyorduk. Bizim evlerimiz 70 metrekare. 90 metrekare ev istedik, bizden 63 bin lira daha fark istediler.İnsanların maddi gücü yeterli olmadığı için başa baş evlerini vererek 70 metrekareye razı geliyor. Bizler ev sahipleri olarak ortak isteğimiz banyo ve tuvaletin ayrı olması. İkisini aynı yerde istemiyoruz. Bizlere sorulmadan getirdiler evlerin planlarını bizlere gösterdiler. O yüzden bunların kapsamlı olarak tekrar görüşülmesi lazım. Depremevleri’ndeki kiracılarında dinlenmesi lazım” şeklinde konuştular.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive