1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

CHP: “Ankara’daki terör saldırısının failleri biran önce bulunmalı”

12 Ekim 2015, Pazartesi, 5:46 | Manşet, Siyaset, Sürmanşet | 446 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Cumhuriyet Halk Partili’ler Ankara’daki terör eylemini kınadı.Geçtiğimiz Pazar günü Burdur il binasında CHP İl Başkanı Ali Özdemir, Milletvekili Dr. Mehmet Göker, 2. sıra Milletvekili Adayı Kadir Koç, Merkez İlçe Başkanı Barış Ayten, partililerin de katıldığı bir basın toplantısı düzenledi.

‘HERKES BUGÜNLERDE DİKKAT ETSİN’

Toplantıda yaptığı konuşmada, Ankara’daki terör olayını kınayan Milletvekili Dr. Mehmet Göker, olayın faillerinin bir an önce ortaya çıkarılmasını istedi. Göker ayrıca, tüm yurttaşların bugünlerde kendilerine dikkat etmeleri gerektiği uyarısında da bulundu.

Toplantıda ilk konuşmasını yapan CHP İl Başkanı Ali Özdemir, “10 Ekim Cumartesi günü Türkiye’nin başkentinde, Ankara’nın göbeğinde, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne sadece beş yüz metre mesafede patlayan hain bombalarla 95 gencecik fidanlarımızı kaybettik. Bu insanların amaçları neydi? Savaşa karşı barışı; baskı, şiddet ve zora karşı özgürlükleri ve demokrasiyi; yolsuzluğa, hırsızlığa ve sömürüye karşı emeğin mücadelesini hep birlikte yükseltmek için toplanmışlardı. Tarihe ‘Kanlı Cumartesi’ olarak geçecek bu saldırının hedefinde, bu ülkede huzur isteyen, demokrasi isteyen, adalet isteyen milyonlar var. Bu saldırının hedefinde bu ülkede huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamak isteyen, kendi ülkesinde güven içinde hayatını sürdürmek isteyen vatandaşlarımız var.” dedi.

HEDEF; TÜRKİYE’NİN BARIŞI, KARDEŞLİĞİ, HUZURU

Bu saldırının hedefinde Türkiye’nin birliği, kardeşliği ve huzurunun olduğunu vurgulayan Özdemir, “kandan kaostan, şiddetten ve ölümden beslenenler ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler. Kendi ikbali için kan dökmekten çekinmeyen eli kanlı şebekeler yerle bir olacaklar. Huzur, birlik ve demokrasi, isteyenler, bu ülkede birlikte barış içerisinde yaşamak isteyenler mutlaka kazanacaklardır.” vurgusu yaptı.

Özdemir, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu ülkede ‘Önce Türkiye’ diyenler, ellerinde pankartlar ve dudaklarında en güzel şarkılarla demokrasi ve barış içerisinde yaşamak isteyen altın gibi gençler, dürüst ve namuslu insanlar varken demokrasi ve barış dolu günler mutlaka doğacaktır.

‘FAİLLER ADALET ÖNÜNE ÇIKARTILMALI’

İçinden geçmekte olduğumuz bu karanlığın faillerinin biran önce bulunarak adalet önüne çıkartılmasını istiyoruz. Güvenlik ve istihbarat kurumlarının hangi gerekçeyle böyle büyük bir zaaf içerisinde olduğunun araştırılmasını talep ediyoruz.

Bu olayda ihmali olan tüm siyasi sorumluların gecikmiş de olsa istifa etmelerini bekliyoruz. Türkiye bu tabloyu hak etmiyor. Türkiye her güne kanla, şiddetle, terörle uyanan bir ülke olmaya layık değil. Teröre ve şiddete karşı atılacak her adıma koşulsuz, amansız destek vermeye CHP hazırdır. Bu memleketin bütün evlatlarına, bütün vatandaşlarına açık çağrıda bulunuyoruz. Türkiye bu acıları yaşamaya her gün çocuklarının ölümüne uyanmaya ve felaketlerin esiri olmaya mahkûm bırakılamaz. Demokrasiyi hiçe sayan, adaleti, hukuku yok eden anlayışa dur demenin zamanı gelmiştir. Şimdi sözün bittiği yerdeyiz. Toplum olarak.”

CHP SEÇİM ÇALIŞMALARINA ARA VERDİ

Seçim çalışmalarına 3 gün ara verdiklerini açıklayan CHP İl Başkanı Özdemir,” Bu hain saldırıda hayatını kaybeden genç fidanlarımızı Allahtan rahmet, sevenlerine ve ailelerine sabır, milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.” diye konuştu.

Saldırıyı nefretle kınadığını söyleyen CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker de, “Niçin toplanmışlardı: İşçilerin, kamu çalışanlarının, işsizlerin, yoksulların, mağdurların sesini duyurmak için, ‘Savaşa İnat Barış Hemen Şimdi’ demek için, Saray’ın saltanatı uğruna aylardır kan dökenlere dur! demek için, Savaşa karşı barışı; baskı, şiddet ve zora karşı özgürlükleri ve demokrasiyi; yolsuzluğa, hırsızlığa ve sömürüye karşı emeğin mücadelesini hep birlikte yükseltmek için toplanmışlardı.” dedi.

‘KİMSE BİZE KATLİAMIN FAİLİ MEÇHUL OLDUĞUNU SÖYLEMESİN!’

‘Hiç kimse bize bu katliamın faili meçhul olduğunu söylemesin.’ diyen Göker, B“ombaları tanıyoruz.18 Mayıs’ta Adana ve Mersin’deki, 5 Haziran’da Diyarbakır’daki, 20 Temmuz’da Suruç’taki patlamalardan tanıyoruz; ‘aynı seriden’ olduğunu biliyoruz. Katilleri tanıyoruz. Katiller; diktatörlük hevesleri 7 Haziran seçimlerinde kursaklarında kalanlar, katiller; 400 vekil alamadıkları için ülkeyi iç savaşa sürükleyenlerdir. Katiller; yarattıkları terör ve dehşetin korkusuyla 1 Kasım seçimlerinden galip çıkmaya çalışanlardır. Amaçlarını biliyoruz. Amaçları; bizi korkutarak, bizi yıldırarak, bizi sindirerek on üç yıllık zulüm ve hırsızlık düzenlerini sürdürmeye çalışmaktır. Amaçları; Gezi isyanından bu yana diktatörlüğe karşı direnen milyonlarca yurttaşın iradesini kırmaktır. Amaçları; halkın iradesine rağmen Kaçak Saray’daki iktidarlarını devam ettirmeye çalışmaktır. Bizi korkutmaya, bizi yıldırmaya, bizi sindirmeye çalışanlara sesleniyoruz: Korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız ve affetmeyeceğiz!” diye konuştu.

Saldırının faillerinin bir an önce bulunarak adalet önüne çıkartılmasını isteyen Göker, şunları kaydetti: “Güvenlik ve istihbarat kurumlarının hangi gerekçeyle böyle büyük bir zaaf içerisinde olduğunun araştırılmasını talep ediyoruz. Bu olayda ihmali olan tüm siyasi sorumluların gecikmiş de olsa istifa etmelerini bekliyoruz. Bu hain saldırıda hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailelerine sabır, milletimize baş sağlığı, yaralılarımıza sağlık diliyor, Bu katliamı yapanları ve onları destekleyenleri lanetliyoruz.”

Hacer ZEREN

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.