EkonomiManşetÇAVDIR KÜÇÜKALAN BARAJI TAMAMLANMAK ÜZERE

1 sene ago

Burdur’da son zamanların en önemli yatırımlarını gerçekleştiren, ilimizdeki en yatırımcı kuruluşların başında gelen Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Çavdır Küçükalan Barajı ve sulama projesini de tamamlamak üzere. Ekonomiye 3 milyon 540 bin lira katkı sağlayacak

Toplam 2 bin 630 dekar zirai araziyi suyla buluşturacak olan projede yüzde 77 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. Proje hizmete alındığında çiftçiler dekar başına 1.500 lira gelir artışı sağlarken, milli ekonomiye de 3 milyon 540 bin TL katkı sağlayacak.

 

Barajda Su Tutulma İşlemi Başarı ile Gerçekleşti

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Burdur’a yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya devam ediyor. Gövde sıyırma ve dolgu çalışmaları tamamlanan Küçükalan Barajı ile bölgede 2.630 dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacak. 9 Aralık 2017’de su tutulmaya başlanan projede çalışmalar hızla devam ediyor. Aralık 2017’de ihale edilen sulama inşaatının ise ihale süreci halihazırda devam ediyor.

Yüzde 77 fiziki gerçekleşmeye ulaşılan baraj ve sulama projesinin bu yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Milli Ekonomiye 3 Milyon 540 Bin TL Katkı

Çavdır Küçükalan Barajı ve Sulaması Projesinin 22 milyon lira yatırım bedeli ile inşa edildiğini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Bölge için önemli olan bu projeyi tamamlamak üzereyiz. Proje hizmete alındığında çiftçilerimiz dekar başına 1.500 lira gelir artışı sağlarken, milli ekonomiye de 3 milyon 540 bin TL katkı sağlayacağız. Ayrıca 101 kişiye de istihdam kapısı açacağız” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive