1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

‘ÇANAKKALE RUHU’ duygulandırdı

30 Kasım 2015, Pazartesi, 6:45 | Kültür, Manşet, Sürmanşet | 672 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

4 yıldır Türkiye’yi dolaşan, 81 il’de stant açan Çanakkale 100. Yıl Tır’ı, ilçelerin ardından Burdur Şeker Meydanı’nda stant açtı. ‘Çanakkale 100. Yıl Müzesi’ni gezen vatandaşlar ise duygusal anlar yaşadı.

Sponsorluğunu Çanakkale Belediyesi’nin yaptığı Çanakkale 100. Yıl Müzesi Tırı, Kemer, Karamanlı ve Yeşilova ilçelerinin ardından, geçtiğimiz Cumartesi günü Burdur’a geldi. Şeker Meydanı’nda stant açan tır’da Çanakkale Savaşı’na katılan askerlerin kıyafetleri, düşman askerlerine karşı kullandıkları malzemeler, Türk ve düşman ordularının konuşlandıkları noktaları gösteren harita bulunuyor.

Tır’ı gezen bazı vatandaşlar, Çanakkale ruhunu yaşatan malzemeleri görünce gözyaşlarına hakim olamadı. Tır’ı gezerken çok duygulandığını söyleyen Şerife Uçer; “İnanın içimden ağlamak geldi. Çok etkilendim. Bu vatan kolay kazanılmamış. Askerlerimiz Çanakkale’de ne zor mücadeleler vermişler. Kolay değil. Buradaki manzarayı izledikçe, bu eserleri gördükçe içim kıyıldı. Çok duygulandım.” dedi.

‘HÂLÂ ÜLKEMİZİ, BİZİ BÖLMEYE ÇALIŞANLAR VAR’

Muş’tan ilimize çalışmak için gelen Fevzi Koyuncu’da, Tır’ı gezerken duygulanan vatandaşlardan biriydi. ‘Tüylerim diken diken oldu’ diyen Fevzi Koyuncu, “Bu Tır‘da Atalarımızın yaşadıklarını, çektiklerini görüyorum. Atalarımız bizim için ne zorluklar çekmişler. Çanakkale Savaşı’nda birileri bizi parçalamak, bölmek için geldi ama başarılı olamadılar. Şimdi de bir takım gizli oyunlarla   bizi, ülkemizi bölüp parçalamaya çalışıyorlar. Biz,Türk Milleti olarak Atalarımızı örnek alıp, kendimize gelmeliyiz. Bu oyunları bozmalıyız, oyuna gelmemeliyiz. Ben Muş’dan, Burdur’a çalışmak için geldim ve Burdur’u da çok seviyorum. Biz, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar kardeşiz. O dönemde Atalarımız, bizi tanımadan, bilmeden bizim için savaştılar. Bugün bize düşen de bunları çocuklarımıza anlatmak, öğretmek olmalı. Bu vatan hepimizin.” diye konuştu.

‘ÇOCUKLARIMIZ A BUNLARI ÖĞRETMELİYİZ’

Mutlaka Çanakkale’ye gideceğini ve çocuklarını götürerek, Çanakkale Savaşı’nın hikâyesini, bizzat Şehitliği gezerek, o atmosferi soluyarak çocuklarına yaşatmak istediğini söyleyen Fevzi Koyuncu, “Çocuklarımız geçmişlerini bilsinler ki geleceğe nasıl bakacaklarını, nasıl ilerlemeleri gerektiğini öğrensinler’ diyerek, ailelerin çocuklarına Çanakkale Tır’ını mutlaka gezdirmelerini önerdi.

Murat Engürlü’de Tır’ı gezerken Çanakkale ruhunu hissettiğini söyledi. ‘Yine aynı şey söz konusu olsa, yine vatan savunması gerekse vatanımız için herşeyi yaparız’ diyen Engürlü; “Vatan sevgisi başka bir şey. Tır’ı gezdiğinizde de anlıyorsunuz ki; bu vatan kolay kazanılmamış. Sanki o günleri yaşıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Bu nedenle bu Müzenin hazırlanmasına emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Çanakkale 100. Yıl Müzesi sorumlusu Semiy Üney, Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı Çanakkale Müzesi Tır’ının 15 gündür Burdur’da olduğunu, bugün Burdur’dan ayrılacaklarını belirtti.

Hacer ZEREN

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.