1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

BUTSO Başkanı Keyik, Burdur’da eğitim sektöründe ‘PLANLI GELİŞİM’in önemine işaret etti

31 Ekim 2015, Cumartesi, 3:44 | Ekonomi, Manşet, Sürmanşet, Üniversite-MAKÜ | 572 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, ilimizde son yıllarda artan üniversite öğrenci sayısı ile birlikte hizmet sektörünün de geliştiğine dikkat çekerek, eğitim sektörünün Burdur ekonomisinin temel dinamiklerinden biri haline geldiğini belirtti.

Keyik açıklamasında, öğrencilerin barınma ihtiyacına vevap veren konaklama hizmetlerine de değinerek bu sektörde yaşanan sıkıntıları da değerlendirdi.

BUTSO Basın Bürosu aracılığıyla açıklama yapan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Burdur’un üçüncü ana sektörünün, “Hizmet, ticaret, beslenme, barınma ve eğlenceye dayanan Eğitim Sektörü” olduğunu belirterek; bir araştırma ile başlayıp, bu sektörün tüm kapsam alanlarında durum tespiti ve ortaya çıkan sorunların çözümüne ilişkin, planlı gelişim çalışmaları yapıyoruz” dedi.

BUTSO Başkanı Keyik,“Bedelli asker olayının kalkmasından sonra, Burdur esnafının sıkıntıya düştüğünü, meydana gelen daralmanın ise, Eğitim Sektöründe yapılacak planlı çalışmalar ile giderilebileceğini düşündüklerini” açıkladı. Keyik açıklamasına şöyle devam etti:

“MAKÜ’ye öğrenci talebi artmakta ve halen ilçelerle birlikte 24 bin, merkez’de ise 13 bin üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Yaptığımız bir araştırmaya göre; Yurt Kur’a bağlı 5 yurdumuzun 3 bin 762 kapasitesi ve 3 bin 656 kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır. 18 özel pansiyonun yaklaşık kapasitesi 1500 ve kayıtlı sayısı da 800 civarındadır.

Özel apart ve daire işletmelerinin net sayıları bilinmemekle beraber, toplam kapasitesi yaklaşık 2 bin olan 50-60 kadar işletmede 1500 öğrenci barınmaktadır. Toplamda şehrimizde 9 bin civarında öğrenci barınma kapasite bulunduğu halde, yaklaşık 4 bin öğrencinin nerede barındığı belirsizdir. Bunların kayıtsız olduğu ve haksız rekabet doğurduğunu tahmin etmek zor değildir. Bu durumdan esnafımızın haklı olarak yakındığını da biliyoruz.

İşte bu nedenle, başlattığımız çalışmalara devam ediyoruz. Ancak şu kadarını hemen söylemek gerekirse, mevcut özelliklerde işletilen apart vs. sistemdeki işletmeciliğin zannedildiği kadar cazibesi bulunmamaktadır. Ayrıca, inşaatı devam eden yaklaşık 1 500 kapasiteli apart ve pansiyonların da yakın bir zamanda devreye gireceği göz önüne alınırsa; öğrenci barınma alanında yatırım planlayanların, planlarını bir daha gözden geçirmeleri ve daha dikkatli bir fizibilite çalışması sonunda karar vermeleri uygun olur diye düşünüyoruz.”

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.