1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

BURTÜKODER’den ‘mikrokredi’ çıkışı: HARAÇ ALINIYOR!

20 Kasım 2015, Cuma, 6:55 | Ekonomi, Manşet, Sürmanşet | 3.409 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte  Burdur Mikrokredi Ofisi önünde 20 Kasım 2015 Cuma günü basın açıklaması yaptı.

Ofis’ten verilen mikrokredilerle, yoksul kadınlara iş kurmaları için verilmesi gereken kredilerle, yoksul kadınların iş kurmaları bir yana, verdikleri paradan %15 oranında da haraç alındığını öne süren, İl Özel İdaresinden verilen paralarla, bu haraçların alındığını iddia eden Kemal Arslan, “Ofislerine koydukları 17 çeşit sanayi ürününü kredi verdikleri kadınlara satmak suretiyle de yoksulların sırtından gelir elde etmektedirler ki, yoksulluktan kurtarılması istenen kadınlara mal satılmaya çalışılmasının hiç mi hiç kabul edilirliği yoktur. Bu yönüyle de bu proje bir soygun projesidir. Bunun adına ‘Çayın taşıyla Çayın Kuşunu Vurmak’ denir. Tüm ülkeyi haraca bağlayan bu saadet zinciri şebekesi Burdur’da baltayı taşa vurmuş Burdur Sivil Toplum Platformu’na yakalanmıştır.” şeklinde konuştu.

BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan’ın basın açıklamasının tam metni şöyle:

“Toplumda yoksulluğun, işsizliğin ve fakirliğin azaltılması için bir hayat suyuna, itici bir güce ihtiyaç vardır. Bu su da küçük sermaye olan, dar gelirli kadınların öncelikli olduğu ‘mikro kredidir’ anlayışı ile 3 milletvekili önderliğinde oluşturulan bir vakıfla 11 Haziran 2013 tarihinde uygulamaya başlanan ‘Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’ ile Aileden Sorumlu Devlet Bakanının teklifi, İçişleri Bakanlığının uygun görüşüne istinaden il Valileri ile yapılan protokollerle ‘il özel idarelerinin aktardıkları parayı, yoksul kadınlara iş kurmaları için kredi olarak veriyoruz’ diyerek dağıtan ekip, dar gelirli yoksulların iş kurmalarını sağlamak bir yana, verdikleri paradan hizmet bedeli adıyla %15 oranında haraç almaktadırlar.

Verdikleri krediyi bir hafta sonra başlayarak 46 haftada geri ödeyen yoksul kadınların iş kurup, yoksulluktan kurtulmaları mümkün değildir. Zira bu krediye başvuran kadınlar içinde oldukları borç sarmalını bir nebze olsun rahatlatabilmek için bu parayı almaktadırlar.

Bankaların, verdikleri kredilerden binde 5 oranında masraf alabileceklerinin yasayla belirlendiği bir dönemde, yüzde 15 gibi fahiş bir rakamla para veren bir organizasyona devletin Bakanlarının, Valilerinin ön ayak olmalarının kabul edilir boyutu yoktur. Denilebilir ki bankalar faiz de alıyor ! Evet bankalar kendilerine ait parayı satarken faiz alıyorlar. Ama siz kendinize ait parayı mı veriyorsunuz? Hayır, İl Özel İdarelerin parasını vatandaşa verirken bu haracı alıyorsunuz. Bu yönüyle bu proje kabul edilebilir bir proje değildir.

Bu organizasyon şebekesi, ofislerine koydukları 17 çeşit sanayi ürününü kredi verdikleri kadınlara satmak suretiyle de yoksulların sırtından gelir elde etmektedirler ki, yoksulluktan kurtarılması istenen kadınlara mal satılmaya çalışılmasının hiç mi hiç kabul edilirliği yoktur. Bu yönüyle de bu proje bir soygun projesidir. 12 Ekim 2015 tarihi itibariyle 68 il’de 120.000 dar gelirli kadına 351 milyon TL mikrokredi veren bu yapının, 52.650.000 TL gibi bir parayı hizmet bedeli adıyla geri almasını yani masraf göstererek iç etmesini kabul etmek mümkün değildir.

Bunun adına ‘Çayın Taşıyla Çayın Kuşunu Vurmak’ denir. Tüm ülkeyi haraca bağlayan bu saadet zinciri şebekesi Burdur’da baltayı taşa vurmuş Burdur Sivil Toplum Platformu’na yakalanmıştır.

İçişleri Bakanlığını; bu saadet zincirini kırmak, il özel idarelerinin paralarını yoksul ev kadınlarına fahiş rakamlarla satan bu şebekeye verilen izin ve ayrıcalıklar ile 68 İl Valisinin yaptığı protokollerin iptal edilip, vatandaşlardan masraf adıyla alınan paraların ve il özel idarelerinin paralarının geri alınması için göreve çağırıyoruz.Burdur’da yakayı ele veren şebekenin ülke çapında gerçekleştirdiği soygunun araştırılması için Burdur Milletvekillerine çağrıda bulunuyoruz. Bu şebekeden para alan yoksul ev kadınlarının masraf adıyla ödedikleri % 15 oranındaki parayı ve zorla satın aldıkları ürünlerin bedellerini geri almak için Derneğimiz sayfasında yayınladığımız dilekçe örnekleri ile bulundukları yer Hakem Heyetlerine başvurmaya çağırıyoruz.”

Hacer ZEREN

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.