1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

BURTÜKODER ve Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan; ‘BORÇ’ tehlikesine dikkat çekti!

14 Ekim 2015, Çarşamba, 6:18 | Ekonomi, Manşet, Sürmanşet | 1.732 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur Sivil Toplum Platformu ve Burdur Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Kemal Arslan, bazı vatandaşların borçlarını ödeyemez hale geldiğini ve bankalara borçlandıklarını, bu nedenle çaresiz olduklarını kaydetti. Emeklileri tepki vermeye davet eden Arslan, “Biz açıklamamızda, bu insanlar dar gelirli. Borç kıskacında kıvranan insanları ‘canım ayağını yorganına göre uzatsaydın’ diye suçluyor insanlar. Oysa verdikleri maaş yoksulluk değil, açlık sınırının altında. ‘Ölsek miydi, insan olarak bu ülkede yaşamak benim hakkım diyeceksiniz. Size verilmeyenleri de almaya çalışacaksınız. Bu da sizin en doğal hakkınız’ demiştik.” hatırlatmasında bulundu.

Bir emeklinin internet sayfalarından kendisine ulaştığını anlatan Kemal Arslan; “internet sayfamızdan bize ulaşan bir yurttaşımız dışarıya borçlu olduğunu, borçlarını ödeyemez hale geldiğini, kredi kartlarıyla yaşamı idare etmeye çalışırken de kartların yükselen faizleriyle tıkandığını bildirip bizden yardım istedi. Kendisine verdiğimiz cevapta haciz gelmiş bile olsa birden fazla eşya türünün dışındaki eşyaları haczedemeyeceklerini, emekli maaşına haciz koyamayacaklarını bildirip, haciz işleminden korkmaması gerektiğini söyledik. Kendisine ‘şimdiye kadar ödememiş olduğun faizlere saysınlar’ dedik. İsyan et dedik. ‘Şimdiye kadar aldıklarınızın yerine sayın, artık size verecek kanım, canım, etim, budum kalmadı deyip isyan edeceksin’ dedik. Ya da onlar sineye çekecekler. Senden buldukları takdirde bekleyecekler. Bunu sosyal medyada da paylaştık.” diye konuştu.

‘İNSAN OLARAK BU ÜLKEDE YAŞAMAK BENİM HAKKIM’ DİYECEKSİNİZ!

Bu açıklamanın ardından, emekli vatandaşın cesaretlendiğini ve hakkını arar hale geldiğini aktaran Arslan, “Yurttaşımız ‘beni rahatlattınız, sizin söylediğinizi yapacağım, artık isyan edeceğim, sepet getir can götür, verilecek bir damla kanım olmadığını söyleyeceğim başkanım, çok teşekkür ederim, beni umutlandırdınız diye’ bize geri dönüş yaptı. Yoksulluğun ayıp olmadığını, suçlusunun biz olmadığımızı açıklamıştık. Biz açıklamalarımızda, bu insanlar dar gelirli, borç kıskacında kıvranan insanlara ‘canım ayağını yorganına göre uzatsaydın’ diye suçlamayın dedik.

Bu ülkede yaşamak benim hakkım’ diyeceksiniz. Size verilmeyenleri de almaya çalışacaksınız. Bu da sizin en doğal hakkınız diyoruz. Bizim bu açıklamalarımız vatandaşımızı umutlandırmış. En azından cesaretlenerek, hırsla yola çıkmış. Mücadeleye başlamış. Bu da olayın sevindirici boyutu.” dedi.

Hacer ZEREN

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.