1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan: “Türkiye’ye örnek gösterilen otopark zaferi, Burdur’da boğazlatılmaya çalışılıyor!”

7 Kasım 2015, Cumartesi, 1:58 | Manşet, Sürmanşet | 3.466 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Şehrimizde caddelerde yeniden ücretli otopark uygulaması önerisi, akıllara beş yıl öncesini getirdi.

2010 yılında BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan, Sebahattin Akkaya’nın başkanlığı döneminde Burdur Belediyesi’nin caddelerde uygulamaya koyduğu ücretli otopark’ı yargıya taşımış, bu düzenleme Bölge İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti… Daha sonra alınan bu karar emsal gösterilerek pek çok yerde buna benzer şekilde caddelerde ücretli otopark’ı iptal eden kararların alındığı, BURTÜKODER tarafından kamuoyu ile paylaşılıyordu…

Burdur Belediyesi’nin yeniden caddelerde ücretli park uygulama arayışı, ister istemez dikkatleri BURTKÜODER Başkanı Kemal Arslan’a yöneltti. Bu uygulamayı iptal ettiren Arslan, yeni öneri hakkında ne düşünüyor?

Kasım ayı Belediye Meclisi’nde tartışmalara neden olan ücretli otopark, BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan’ın da gündeminde. Arslan, Belediye Meclisi’nin belirlenen sokak ve caddelerde ücretli otopark uygulamasına geçilmesi konusunu ilgili komisyona havalesini ‘hukuk garabeti’ olarak niteledi. Arslan, ‘Türkiye’ye örnek gösterilen otopark zaferi Burdur’da boğazlatılmaya çalışılıyor’ eleştirisinde bulundu.

BURTUKODER Başkanı Arslan, “Özelleştirme politikalarıyla kentlerin cadde ve sokaklarını satan AKP belediyecilik anlayışına 2010 yılında ilk dava Burdur’da BURTUKODER açılmış, 5 yıl süren mücadele sonucu tüm ülkeye örnek olan emsal kararla tüm ülkede davalar açılıp ücretli otopark uygulamaları Ankara’da Melih Gökçek’e bile geri aldırılmakta iken; CHP’li Burdur Belediyesi’nin , otopark zaferini geri aldırmak amacıyla Burdur’da ücretli otoparkını geri getirmek için meclis gündemine getirip komisyona havale edilmesini bir hukuk garabeti olarak görüyor, Türkiye’ye emsal olmuş, bir yargı kararını aldıran sivil toplum örgütü olarak bu kararı ve Burdur’u korumasını bilecektir” dedi.

Ayrıca, yeni trafik düzeni ile ilgili ‘halka sorulmalı ve bilimsel bir çalışma yapılmalıydı’ görüşlerine de destek veren Arslan, sivil toplum örgütlerinin de görüşünün alınması gerektiğine işaret etti.

Arslan açıklamasını; “Belediye Başkanı ve meclis üyelerini, bu beyhude kalkışmadan vazgeçip, hukukun üstünlüğüne saygılı olmaya, Burdur halkının sesi olmuş sivil toplum örgütlerini ve Belediyemizi mahkeme kapılarında süründürmekten vazgeçmeye, yani aklıselime davet ediyoruz” ifadeleriyle noktaladı.

Hacer ZEREN

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.