EkonomiManşetBURTRAK sahasını Burdur ekonomisine kazandırmak için; girişimler sürüyor

3 sene ago

Burdur’da 30 yıldır atıl durumda olan BURTRAK sahasını yeniden ekonomiye kazandırma girişimleri sürüyor.

7 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçimleri öncesinde de BURTRAK kapalı alanının Adalet Bakanlığı’nca kullanabileceği, bu yönde projelerin gündemde olduğu sıkça dile getirilmişti. İşte; bu süreç hız kazandı.

Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar önceki gün şehrimize gelerek Vali Hasan Kürklü’yü ziyaret etti, BURTRAK sahasında incelemelerde bulundu. Bakan Yardımcısı Uçar’ın temaslarına, Milletvekili Bayram Özçelik, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Karakaya, Çavdır Belediye Başkanı Mustafa Uysal, Ak Parti İl Başkanı Süleyman Faki ve Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Birkan İş eşlik etti.

Valilik makamında gerçekleşen ziyaretten sonra Bakan Yardımcısı Uçar, Vali Kürklü, Milletvekili Özçelik ve beraberindeki heyet ile birlikte BURTRAK arazisine giderek yapılması planlanan Açık Cezaevi yerinde incelemede bulundu.

Burdur’da ‘İşbora’ markasıyla traktör üretimi yapan fabrikanın faaliyetlerini durdurmasının ardından yaklaşık otuz yıldır kapalı olan atıl halde kalan fabrika alanın Orman Genel Müdürülüğüne orman alanı olarak tahsis edildiğini dile getiren Bakan Yardımcısı Uçar, bu sahanın Burdur için boş kalan bir yer olduğunu söyleyerek bu alanın Burdur’a kazandırılması gerektiğini kaydetti.

26 bin 037 metrekare kapalı ve 59 bin 626 metrekare açık alana sahip olan fabrika yeri hakkında Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün çalışma yapacağını aktaran Bakan Yardımcısı Uçar, arazi hakkında ise Orman Bakanlığı ile görüşülüp buranın Burdur’un yararına kazandırmayı amaçladıklarını açıkladı.

Kodlama : SadeMedia Interactive