1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Burdur’un ilk on aylık; mermer ihracatı 110 milyon dolar

9 Kasım 2015, Pazartesi, 5:57 | Ekonomi, Manşet, Sürmanşet | 500 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur Doğaltaş ve Madenciler Derneği (BURDOĞTAŞ) Başkanı Nasuh Ekinci Burdur’un 2015 yılının ilk 10 ayında Mermer ve Doğaltaş İhracatının 110 Milyon 96 bin Dolar olduğunu bildirdi.

DHA’ya ve gündemburdur.com’a konuşan Ekinci, geçen yılın ilk 10 ayında gerçekleşen 96 Milyon 602 bin Dolarlık Mermer ihracaatına göre yüzde 13,97 lik bir artış yaşandığını ve 110 Milyon 96 bin Dolarlık Mermer İhracı gerçekleştirildiğini kaydetti. Ekinci 2016 yılı ihracat hedeflerinin ise 160-170 Milyon Dolar olduğunu vurguladı.

Mermer Sektörü’nün Burdur’un en önemli sektörlerinden birisi olduğunu ve yaklaşık 8 bin kişinin istihdam edildiğini aktaran Ekinci “İlimizin ihracat rakamlarını artırmanın gururunu yaşıyoruz. Mermer ihracatımız bizleri sevindirdi.” dedi.

Burdur Doğaltaş ve Madenciler Derneği Başkanı Nasuh Ekinci Burdur Doğaltaş ve Madenciler Derneği (BURDOĞTAŞ) Başkanı Nasuh Ekinci, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM)’in verilerine göre 2015 yılının ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,97 artış sağlayarak 110 milyon 96 bin dolar doğal taş ve maden ihracatı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Geçen yıl aynı dönemde 96 milyon 602 bin dolarlık ihracat yaptıklarını anlatan Ekinci, “2014 yılı sonunda 2015 yılı ihracat hedeflerini 150 milyon dolar olarak belirlemiştik. Fakat şu an büyüme yüzdesine baktığımız zaman yılı 130-135 milyon dolarlık bir rakamla kapatacağız. Bunun en önemli sebebi Çin ve diğer ülkelerdeki yaşanan ekonomik krizlerdir. Ama biz 2016 yılı için 160-170 milyon dolar arasında ihracat yapmayı hedefliyoruz.” dedi.

Ekinci Türkiye’nin 2014 yılının ilk 10 ayına göre yüzde 14,5’luk bir gerileme olduğunu kaydetti. Ekinci 2014 yılının ilk 10 ayında 4 Milyar 745 Milyon 63 bin Dolarlık İhracaata karşın bu yılın ilk 10 ayında 4 Milyar 055 Milyon 321 bin Dolar ihracat gerçekleştiğini vurguladı.

Burdur’da mermer sektörünün büyümesi ile sektörde bazı sıkıntılarda yaşadıklarını anlatan Ekinci “bunların başında fabrikalarımızda ve ocaklarımızda çalışacak kalifiye eleman bulamıyoruz. Bazen hukuki ve idari zorluklar yaşıyoruz. Özellikle Mermer ocaklarında ruhsat ve Orman İdaresi ile yaşadığımız sıkıntıların bir an önce giderilmesi noktasında Devletteki ilgililerle görüşme yapıyoruz. Bunların bazılarından netice alıyoruz. Bazılarında amalıyoruz. Yeni kurulacak hükümetle sorunlarımızı çözüme kavuşturacağımıza inanıyorum. Burdur Beji karşılaştığı sıkıntılara karşı ihracatta rekora koşmaya devam ediyor. Gelecek yıllarda bunun çok daha artarak devam edeceği kanısındayız.” dedi.

Seçim sonuçlarını da değerlendiren Ekinci, şunları kaydetti: “Tek parti hükümeti en başta istikrar demek. Bu istikrarın bizim dışımızda diğer sektörlere de yansıması olacak. Çünkü hükümetin ekonomide alacağı kararlar, büyüme modelleri ya da teşvik sistemleri doğrudan doğruya bütün sektörleri etkileyecek. Yeni oluşacak bütçede veya buna bağlı olarak bütçelerin kaynak aktarım noktlarında biz de sektör olarak üzerimize düşen payı alacağız. Biz tek başlılığı her zaman destekledik. Ülkemizin istikrara kavuşması bizi son derece sevindiriyor. Şu anda bazı yatrımcıların Burdur’a yatırm yapma niyetlerini bize ifade etmeleri bunların göstergesi. Yeni hükümetimiz inşalah kurulur ve biz de onlarla omuz omuza çalışıp üzerimize düşeni yaparız.”

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.