1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

‘Burdur’un içme suyu sorununu çözeceğiz’

13 Kasım 2015, Cuma, 7:16 | Gündem, Manşet, Sürmanşet | 747 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Bakan Eroğlu, beklenen müjdeyi Burdur Belediyesi ziyaretinde verdi…

Burdur Gölü Eylem Planı’nı açıklamak ve 4 yıllık planın imzasını atmak üzere Burdur’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Valilik ziyaretinin ardından, Belediye’ye geçti. Cuma Namazının ardından Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i ziyaret eden Bakan Eroğlu, Burdur’un içme suyu sorununun, güzel bir arıtma tesisi yapılarak çözüleceğine dair söz verdi. Bakan Eroğlu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i ziyaretinde, “Burdur’umuzun bütün meselelerini çözmek bizim boynumuzun borcudur. Burdur hakikaten çok güzel, müstesna bir ilimiz” dedi.

Burdur’un bir içme suyu problemi olduğunu hatırlatan Eroğlu, “geçtiğimiz yıllarda yapılan, Senir’den gölün içine geçen bir hat var. ‘Biz bunu Bakanlık olarak ele alalım’ dedik.Neticede bir şehrin bir kaynağa bağlı olması da doğru değil. Biz hep yedeğin yedeğini inşa ettik. Sadece Senir’deki bir hatla su getirmekle kalmayacağız. Artık Burdur’un su sorununu, çok güzel bir arıtma tesisiyle çözeceğiz. Sayın Başkan ve Vekillerim bizim yapmamızı istediler. Projelere başladık. Ben inşallah bizzat takip edeceğim. Buraya çok modern bir sistem kurmak istiyoruz, en son teknoloji. Bu benim Burdur’a olan vefa borcum.” diye konuştu.

Bucak’ın içme suyu sorununun çözümü için de projeler başlattıklarını açıklayan Eroğlu, “Belediyemizin, Özel İdaremizin imkanları sınırlı. Burdur için bütün köprüleri biz yapalım diye karar aldık. 900 köprüyü yapacağız. Merkezdeki, köylerdeki tüm köprüleri çok zarif şekilde yapalım dedik. Yaptığımız iş çok zarif, dört dörtlük olsun istiyoruz” diyerek, Burdur’daki köprü yatırımlarını da Bakanlık olarak üstlendiklerini ifade etti. Bütün baraj ve göletleri yapaklarını dile getiren Bakan Eroğlu, “50 tane gölet. Bu bir rekordur. Belediyemiz ne kadar fidan isterse verelim. Hastane önleri, mezarlıklar ve yol kenarlarına. Burdur’u çiçek gibi yapalım. “ şeklinde konuştu.

Bakan Eroğlu, “Burdur Gölü Eylem Planı’nda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bunda tüm kurum ve kuruluşların, milletvekillerimizin, diğer bakanlıkların, belediyelerimizin çok büyük bir katkısı oldu. Burdur için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” dedi.

Burdur’da, tabiat turizmi ve yayla turizmini geliştirmek için büyük bir master plan yapıldığını da açıklayan Eroğlu, “İnşallah bunu da hep birlikte gerçekleştirelim. Beni Burdur’un 4. Vekili olarak kabul edin” şeklinde konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de, “Bakanımız Burdur’un fahri hemşehrisi. Biz de kendisini çok seviyoruz. Bize içme suyu konusunda geçen yıl söz vermiştiniz. Bu konuda da Genel Müdürlüğe ve Müsteşarınıza emir buyurdunuz ve çalışmalar başladı. İnşallah, Burdur’u nitelikli içme suyuna kavuşturacağız. İçme suyunun içilemez durumda olması Burdur’un en büyük yapısal sorunlarından bir tanesiydi” diyerek, Bakan Eroğlu’na içme suyu sorunun çözümündeki desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Burdur Gölü’nün çekilmesiyle ilgili sorunları hatırlatan Başkan Ercengiz; “Burdur’umuzun birçok sorunu var. Burdur Gölü Eylem Planınızı açıklayıp, sözleşme altına alacağız inşallah. Bizim de göreve geldikten sonra sonraki ilk yaptığımız işlerden bir tanesi, Burdur Gölü’nün ‘kurtarılması’ gerektiği ile ilgili çalışmalardı. Tabi buna yerel yönetim olarak gücümüz yetmez. Mutlaka genel yönetimin, Bakanlığın buna el atması gerekiyordu. Bu konuda da size teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, iyarette Bakan Eroğlu’na sipsi, alaca dokuma ve Hacılar seramiği hediye etti. Başkan Ercengiz ayrıca, Burdur Gölü’ndeki endemik türlerden Burduricus balıklarının, göldeki su azalması nedeniyle tehdit altında olduğunu da Bakan Eroğlu’na iletti. Ziyarette, konuklara kabak helvası da ikram edildi.

Hacer ZEREN

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.