1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

BURDURLU EVLİYA ÇELEBİ: MURAT AK

13 Kasım 2015, Cuma, 7:08 | Kültür, Manşet, Sürmanşet | 793 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

O, bir Burdurlu. Ve gezmek en büyük tutkularından biri… Evliya Çelebi’ye nispet yaparcasına yakaladığı en ufak bir fırsatı bu tutkusu uğrunda değerlendirmek isteyen hemşehrimiz Murat Ak, tam bir seyahat tutkunu…

Görevi gereği 2001 yılından bu yana Bartın’da yaşayan hemşehrimiz Murat Ak için seyahat etmek, yeni şehirler görmek, tarihi ve turistik mekanları ziyaret etmek tam bir tutku haline gelmiş.

Şu ana kadar Türkiye’nin 70 il’ini gören Murat Ak’ın en büyük hayali bu rakamı 81’e çıkarabilmek. Bu düşünceyle planlarını yapan Murat Ak, Doğu ve Güneydoğu illerinde artan terör olaylarından dolayı oldukça muzdarip. Hakkari, Siirt, Şırnak gibi göremediği illere terör olayları nedeniyle gidemediğini belirten Ak, bölgede tekrar barış sürecinin hakim olması durumunda bu illere de giderek Türkiye’nin 81 ilini görmüş olmayı hedeflediğini vurguluyor.

“Yeni şehirler, yeni mekanlar görmenin aynı zamanda yeni kültürler tanımak, insanın vizyonunu ufkunu geliştirmesi anlamına geldiğinin” altını çizen Murat Ak, imkanları, zamanları ölçüsünde herkese yılda en az bir tane yeni şehir görmeyi ve tanımayı tavsiye ediyor.

“Çok gezen mi çok yaşayan mı bilir?” sorusuna Murat Ak, “kesinlikle çok gezen” cevabını veriyor.

‘Seyahat etmeyi, gezmeyi seven insanların bizzat toplumların, kültürlerin içerisine seyahat ettiğini’ belirten Ak, böyle bir durumda bir insanın bilgi, kültür seviyesini artırmamasının vizyonunu ufkunu genişletmemesinin mümkün olmadığına dikkat çekiyor. Yurtiçi gezilerinin yanısıra, yurtdışı gezilerinde ise; ‘henüz bir ülke deneyimim var, o da Gürcistan’ diyen Ak, “ülkemizde yaşayan birçok insan ülkemizi tam anlamıyla gezmeden görmeden yurtdışında ün salmış şehirleri görmek istiyorlar. Ben bu düşünceyi çok doğru bulmuyorum. Yurtdışından milyonlarca insan ülkemizdeki şehirleri ve mekanları görmek için buralara gelirken, bizlerin ülkemizi yeterince gezip görmeden yurtdışı turlarına başlamasını öncelik kayması olarak görüyorum” değerlendirmesinde bulunuyor.

‘Gezme-görme tutkusunun kendisi için bir hobi olma noktasını artık aştığını profesyonel bir uzmanlık ve ilgi alanı haline geldiğini’ belirten Murat Ak, bu manada profesyonel rehberliği ve seyahat yazarlığını çok önemsediğini ifade ediyor. Gezdiği şehirlerle ilgili izlenimlerini, deneyimlerini, tavsiyelerini kitaplaştırmak istediğini de belirten Ak, gazetemizde seyahat köşe yazarlığı yapmayı istediğini de sözlerine ekledi. Biz de Burdurlu Evliya Çelebimiz Murat Bey’e, seyahat dolu yıllarına nice yeni seyahatlar sığdırmasını diliyoruz…

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.