1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

BURDUR’DAKİ BAKIRCILAR DERTLİ: ‘BİZİM MESLEĞİ KİM SÜRDÜRECEK?’

26 Ekim 2015, Pazartesi, 6:23 | Ekonomi, Kültür, Manşet, Sürmanşet | 802 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur Bakırcılar Çarşısı’nda , kalaycılık ve bakırcılık yapan sadece iki zanaatkar kaldı; Hasan İmrak ve Musa Yıldırım. İkisi de çocukluktan itibarin başladıkları mesleği, piyasanın zor şartlarına rağmen sürdürmeye devam ediyor. Ancak, büyük alışveriş merkezlerinin şehir merkezindeki yoğunluğu, buralarda da bakırdan yapılan otantik eşyaların satılması, mesleği sürdürecek ara eleman yetişmemesi ve piyasada sıcak paranın dönmemesi gibi nedenlerle meslek bitme noktasında.

60 yıldır bu mesleği yapan, Burdur’lunun yakından tanıdığı, evre illere hatta yurt dışına bile iş yapan Hasan İmrak, artık mesleğin bitme noktasına geldiğini anlattı. Şehir merkezindeki alışveriş merkezlerinde, küçük esnafın da sattığı her ürünün satılıyor olmasından yakınan İmrak, mesleği sürdürecek çırak olmamasının kendisini çok üzdüğünü dile getirdi.

Piyasada sıcak paranın dönmediğini, vatandaşların para harcama noktasında çekimser davrandıklarını aktaran Hasan İmrak: “Piyasada nakit para sıkıntısı var. İnsanlar çekimser. Her mahalleye bir AVM yapılması Burdur’da küçük esnafı öldürdü. Aşağı pazarda köylünün ürettiği sebze dahi AVM’lerde satılıyor. Her şeyin AVM’lerde satılması küçük esnafı bitirdi.” dedi.

Türkiye’nin en önemli sorunlarından birini ara eleman yetişmemesi olarak gösteren Hasan İmrak; “Bütün fabrikalar ara eleman arıyor, yok. Biz bu işi bıraksak benim de mesleğimi devam ettirecek bir şey yok. Herkes bir okulu bitireyim, masa başı iş kapayım, baba parası yiyeyim, bunun derdinde.” Görüşünü savundu.

‘Ben bu işi bıraksam kim devam ettirecek?’ diyerek bazen üzüldüğünü söyleyen İmrak, “Akdeniz bölgesinde benden başka bakırcı yok. Ben 20-25 sene önce emekli oldum ama işi bırakmadım. Azmettim.” Diyerek, yeni nesile istedikleri veya hedefledikleri amaca ulaşmak için daha fazla çalışmaları ve azmetleri gerektiği yönünde mesaj verdi.

Baba mesleği kalaycılığa çocuk yaşta başlayan Musa Yıldırım’da, Bakırcılar Çarşısı’nın, önceki yıllardaki halini anlattı. Yaklaşık 20 sene önce Bakırcılar Çarşısı’nda 70-80 kalaycı-bakırcı olduğunu hatırlatan Yıldırım; “Şimdi biz iki kişi kaldık. Mesleği sürdürecek eleman yok. Çırak yetişmesi lazım.” dedi.

Bakırdan yapılan mutfak eşyalarının, diğerlerine göre daha sağlam ve sağlıklı olduğunu söyleyen Musa Yıldırım; “alüminyum, paslanmaz çıktı, bakırcılık öldü. Halbuki, bakır mutfak eşyasının kalitesini diğerleri tutmaz. Bakır sürahiden içtiğiniz su, tabaktan yediğiniz yemeğin tadı hiçbir şeyde yoktur. Bu konuda iddialıyım. Sağlıklıdır. Bu mesleğin devam etmesi için ara eleman yetişmesi ve desteklenmesi lazım.” diye konuştu.

Hacer ZEREN

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.