1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Burdur’da örnek proje: ‘OKUDUKÇA DEĞERLENİYORUZ’ (Vali Kürklü: “Okumak, bir boş zaman aktivitesi değil”)

26 Kasım 2015, Perşembe, 7:25 | Eğitim, Kültür, Manşet, Sürmanşet | 813 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Burdur’da okuma kültürünü yaygınlaştırmak, öğrenciler arasında kitap okuma alışkanlıklarını geliştirmek amacıyla geliştirilen “Okudukça Değerleniyoruz” projesi kapsamında organize edilen “Okur- Yazar Buluşması” programının ilkinde Eğitimci Yazar Ali Karaçam ilimizdeki eğitimcilerle ve okurlarıyla biraraya gelerek okuma alışkanlığı kazanılması ile ilgili bir seminer verdi.

Önceki gün gerçekleşen bu anlamlı etkinliğe, eğitime, kitap okuma çalışmalarına büyük önem veren Vali Hasan Kürklü’de katıldı. Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, veliler, öğrenciler ve basın mensuplarının katıldığı programda; kitap okuma alışkanlığı ele alındı.

Açılış konuşmasında proje hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Vali Hasan Kürklü’nün talimatı doğrultusunda öğrencilere insani ve toplumsal değerlerin kazandırılması düşüncesi ile çalışmalarını yürüttüklerini ifade ederek bu anlamda geçen sene altyapısı hazırlanan ‘Okudukça Değerleniyoruz’ projesi ile de 10 ilçe ve il merkezinde ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenciler, öğretmenler ve veliler ile yazarları buluşturmayı ve katılımcılara okumanın önemini aktarmayı planladıklarını dile getirdi.

Proje kapsamında 4700 adet kitabı öğrencilere ve öğretmenlere dağıtacaklarından bahseden Bayram, kitapların okunmasından sonra da öğrenciler ve öğretmenlerle kitapların yazarlarını buluşturacaklarını ve bir söyleşi ortamı oluşturacaklarını söyledi. Bayram, ayrıca projenin eğitim öğretim yılı boyunca devam edeceğini vurguladı.

‘Toplum olarak okuma konusunda ciddi eksikliklerimiz olduğunu’ dile getirerek konuşmasına başlayan Vali Hasan Kürklü, “oysa; ilk emri ‘oku’ olan bir dinin ve medeniyetin mensubu olduğumuzu bununla birlikte bu emri algılamak konusunda eksikliklerimiz olduğunu” vurguladı. Beyni en iyi geliştiren aktivitelerin başında kitap okumanın geldiğini ifade eden Vali Kürklü, Cemil Meriç’in tabiri ile ‘kibar ve berrak bir zihin için kitap okumanın çok önemli olduğunu’ dile getirdi.

Kitap okumanın bir boş zaman aktivitesi olmadığına da vurgu yapan Vali Kürklü, “kitap boş vakitte okunan bir şey olsaydı, işi en yoğun olan insanlar dünyanın en cahil insanları olurdu. Oysa Kitap okuyan insanlara baktığımız zaman işlerinde ve kariyerlerinde zirveye ulaşmış insanlar olduğunu görüyoruz. Dolayısı ile kitap hayatımızın bir parçası. Bunu böyle algılamak lazım.” dedi.

Konuşmaların ardından seminerine başlayan Eğitimci Yazar Ali Karaçam da okuma oranı bakımından dünyadaki diğer ülkelerle Türkiye’nin kıyaslandığı verileri paylaşarak Türkiye’nin çok geride olduğunu söyledi. Türkiye’de okuma oranının çok düşük olduğuna vurgu yapan Yazar Karaçam, kitaplarından ve eğitimcilik yaptığı dönemden örnekleri paylaşarak okuma oranının artırılması konusunda neler yapılabileceğini katılımcılara aktardı. Seminerin sonunda Vali Hasan Kürklü,katılımı dolayısı ile Eğitimci Yazar Ali Karaçam’a çiçek verdi.

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.