1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Burdur’da müzik kurslarına yoğun ilgi

6 Kasım 2015, Cuma, 6:48 | Kültür, Manşet, Sürmanşet | 1.448 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur’da son yıllarda müzik kurslarına ilgi artıyor.   Anne babalar, çocuklarının en az bir tane enstrüman çalmasını öğrenmesini istiyor. En çok rağbeti ise, ozanlarımızla bütünleşen, geleneksel müzik aletimiz saz görüyor. Bahçelievler Mahallesi , 27 Mayıs Caddesi’nde yeni bir müzik kursu açıldı. Özgür Uçar’ın açtığı kurslarda; Gitar, saz, piyano, klarnet, bateri, kanun, ud kursları verilebiliyor. Kurslar ise, Burdur’un deneyimli hocaları tarafından veriliyor.

KIZLAR GİTARI, ERKEKLER SAZ’I TERCİH EDİYOR

Kurslara kayıtların başladığını ve halen devam ettiğini aktaran Özgür Uçar, gençlerin özellikle saz ve gitar kurslarına ilgi gösterdiklerini dile getirdi. Kız lise öğrencilerinin gitar, erkeklerin ise saz kursu almayı tercih ettiklerini aktaran Uçar, ortaokul öğrencilerinin ise gitar kursu almayı tercih ettiklerini dile getirdi.

‘BİREYSEL ve EN FAZLA 4 KİŞİDEN OLUŞAN GRUPLARA KURS VERİLİYOR’

Kurs veren hocalar arasında, profesyonel müzisyenlerin olduğunu anlatan Özgür Uçar, “Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde Doktorasını yapan Avşar Yengin ve Saz Hocamız Peyami Yengin hocalarımız kurs veriyor. Kurslarımız açıldı, kayıtlarımız başladı ve devam ediyor. Genelde bireysel ama en fazla 4 kişiden oluşan sınıf gruplarımız da var.” bilgisini paylaştı.

‘GELENEKSEL SAZLARIMIZ ÇOK RAĞBET GÖRÜYOR’

Burdur’da müzik nstrümanı çalmaya istekli çok insan olduğunu söyleyen Uçar, “Özellikle anne-babalar çocuklarını bunun için teşvik ediyorlar. Özellikle saz çok tercih ediliyor. Kendi geleneksel sazlarımıza daha çok ilgi var. Üflemeli enstrümanlar daha pahalı ve bakım maliyeti de yüksek. Bunun için pek tercih edilmiyor” diye konuştu.

Uçar, öğrencilerin daha çok saz ve gitar kursuna müracaat ettiklerini de sözlerine ekledi.

Hacer ZEREN

 

Anahtar Kelimeler: ,

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.