1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

BURDUR’DA ‘KATI ATIK BERTARAF TESİSİ’ ARTIK BİTİRİLMELİ

17 Ekim 2015, Cumartesi, 4:39 | Çevre, Manşet, Siyaset, Sürmanşet | 861 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

MHP Burdur Belediye Meclis Üyesi Yavuz Mehmet Kaya, ilimizde yapımı devam eden Katı Atık Bertaraf Tesisi hakkında açıklama yaptı. Kaya, başka illerde üç ayda, en fazla bir yılda bitirilen bu tür tesislerin Burdur‘da bitirilmediğine dikkat çekti. İhalesi 2010 yılında yapılarak yapımına başlanan %80-85’i tamamlanan Katı Atık Tesisinin, ödenek yokluğu gerekçesiyle halen hizmete girmediği eleştirisinde bulunan Yavuz Kaya, ‘yaşanan sorunun teknik değil ekonomik olduğunu’ söyledi.

İlimizdeki tüm Belediyelerin katılımıyla Belediyeler Birliği aracılığıyla yapımına başlanan Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin kaba bir hesapla 534 bin TL yüzünden bitirilemediğini öğrendiğini belirten Kaya, bu durumun Burdur’a yakışmadığını dile getirdi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Burdur Belediyeler Birliği işbirliğiyle başlanan bu yatırımın mutlaka bitirilmesi gerektiğini, temiz çevre için böyle bir yatırıma ihtiyaç olduğunu, son günlerde Burdur çöplük alanında yaşanan görüntülerin de doğruladığını ifade eden Kaya, “hepimiz zaman zaman Burdur’da özellikle yaz aylarında kesif bir yanık kokusu hissederiz” diyerek açıklamasında şehirdeki çöplük alanından yükselen dumanların görüntülendiği fotoğrafları da açıklamasında paylaştı.

Yavuz Kaya, açıklamasında şu görüşleri paylaştı:

“BU DA YAPILIR MI?

Burdur Belediyeler Birliği Katı Atık Bertaraf Tesisi 2 Eylül 2010 tarihinde 3 milyon 562 bin TL.ye ihale edilmiş, 10 Ekim 2010’da Hedef inşaat firmasına yer teslimi yapılarak işe başlamıştır. İşin teslim süresi ise 10 Ekim 2013’tür. Aldığım bilgilere göre işin % 85’i tamamlamış, kalan % 15 lik kısım ise ödenek olmadığı gerekçesi ile yapılamamıştır.

Kesif Yanık Kokusu

Değerli Burdurlular hepimiz zaman zaman Burdur’da özellikle yaz aylarında kesif bir yanık kokusu hissederiz. Aslında bir zehir teneffüs ediyoruzdur ama ne olduğunun farkında değiliz. Zehrin miktarını halk olarak ölçebilecek ne bir aletimiz ne de bir aracımız vardır. Bu konuda devletin yetkili kurumları görevlidir.

Sorun Teknik Değil Ekonomik!

Geçen gün kendisine değer verdiğim bir duyarlı Burdurlu Ahmet Turgut abimiz, Burdur Belediyesine yazdığı şikayet dilekçesine verilen cevabı paylaştı benimle. İşte verilen cevap: ‘Ahmet bey düzenli depolama alanımızın tamamlanması için hızla çalışıyoruz. En kısa sürede şehrin toplanan çöplerini burada depolayarak ileride böyle bir olumsuzluk yaşanmayacaktır. Ancak mevcut çöp toplama alanındaki yanmanın önüne geçmemiz oldukça zor. Bunun için Bakanlıkla görüşerek teknik destek istenmiştir. Temizlik işleri ve itfaiye birimlerimiz buradaki söndürme çalışmalarını sürdürüyor. Duyarlılığınız ve uyarınız için teşekkür ederiz. Saygılarımla. 29 Temmuz 2015’.

Bakanlı’ktan teknik destek istenmiş ama asıl sorun kaba bir hesapla 534 bin TL.nin bulunamayışı. Yani ekonomik bir sorun. Belediyeler Birliğinin bu iş için ayıracağı kaynağı yok…!

Belediye Meclisi’nde Sorulmuştu…

Yine aynı konuyu bir yıl önce 3 Eylül 2014 tarihinde Burdur Belediye Meclis Toplantısında dile getirmiştim. O dilekçemiz de aşağıdaki şekildedir.

‘Şehir içi katı atık deposunun özellikle yaz aylarında kendiliğinden yanması sonucu, kesif yanık kokusu ve duman bütün şehri kaplıyor. Akşamları hakim rüzgar güneydoğudan geldiği için bu güzergahtaki halk çok rahatsız olmakta ve bu konudaki şikayetleri tarafımıza iletiyorlar.

Katı atık bertaraf tesisinin acilen faaliyete geçirilmesi konusunun meclis gündemine alınıp, modern ve daha yaşanabilir kent için sorunun ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. 03.09.2014-014 MHP Belediye Meclis Üyeleri Saygılarımızla

Halk Zehir mi Soluyor?

Soru önergemiz üzerinden 1 yıl geçmiş, yer tesliminden itibaren 5 yıl geçmiş, yapım süresi dolmuş, yaklaşık % 85 tamamlanmış, %15’i için ise maalesef ödenek olmadığı gerekçesi ile zaman zaman Burdur halkı halen zehir solumaya devam ediyor. Çünkü yanma sonucu mutlaka karbondioksit ve benzeri zararlı gazlar güneyli esen rüzgarlarla halkın yaşam alanlarına taşınıyor. Burdur Belediyeler Birliği, ilimizdeki belediyelerin katılımından oluşmaktadır. Zamanın yetkilileri 30 belediye olduğunu açıklamışlar. Ekonomik ömrü 10 yıl olan tesisin alınacak aidatlar ile tamamlanması planlanmış. Ayrıca atık su arıtma projesi bulunan tesisin betonarmesi de yapılmış.

2013 ve 2014’teki açıklamalar

29 Eylül 2013’de yapılan Burdur Belediyeler Birliği Encümen Toplantısında; Belediyeler Birliği ve Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya başkanlığında yapılan toplantıda Birlik Müdürü Bahattin Üzgaş tarafından encümen üyelerine Birliğin 2013 yılı Ağustos ayı aylık hesap cetvelleri hakkında bilgi verildi. Toplantıda ayrıca bir firmanın Katı Atık Bertaraf Tesisi yapım işi tamamlanıncaya kadar mevcut vahşi depolama alanındaki atıklardan enerji üretimi ve tesis bitince de bu alanda enerji üretimine devam etmesi teklifi değerlendirildi. Bucak Belediye Başkanı Ramazan Ayaz, Gölhisar Belediye Başkanı Veli Cantilav, Tefenni Belediye Başkanı Bayram Kavak, Bağsaray Belediye Başkanı Alim Şensoy ve Hasanpaşa Belediye Başkanı Bayram Yıldız’ın katıldığı toplantıda Vahşi depolama alanındaki biyogazdan elektrik enerjisi üretimi konusunda Çevre Mühendisi Mahmut Bayraktar Encümen üyelerine bilgi verdi. Encümen üyeleri bu konuda araştırma yapmak üzere Birlik Müdürü Bahattin Üzgaş ve Çevre Mühendisi Mahmut Bayraktar’ı görevlendirdi. Birlik Başkanı Sebahattin Akkaya, Birliğe bağlı 30 Belediyenin çöplerinin bertaraf edileceği Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin % 80 oranında tamamlandığını kaydetti.

Müjde Ama Çürümeden de Kullanılsın

10.06.2014 tarihli açıklamasında Burdur Belediyeler Birliği Başkanı incelediği bir tesis ile ilgili olarak şu açıklamayı paylaşmıştı. Burdur’da Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin en kısa zamanda hayata geçirileceğini, kentten çöpü arındırmak ve katı atıktan enerji üretecek hamleyi çok kısa zamanda başlatacaklarının müjdesini vermişti.

Havanda Su Dövülüyor, Sorumluyuz

Her iki açıklamadan sonra neredeyse 2 yıl geçti ama maalesef 1 milim ilerleme olmadığını gözlemliyoruz. Havanda su dövülüyor.

Buradan Burdur Belediye Birliğini oluşturan Başkanla ve çevreci dostlarımıza sesleniyorum. Toplam yatırım tutarı 3 milyon 562 bin TL. olan yatırımın tamamlanması için (% 15’lik) gerekli olan 534 bin TL. parayı aranızda toplayın. Bu işin siyaseti olmaz. İktidarı da muhalefeti de sorumludur. Çöplükte yangınlar devam ediyor. Burdur Halkı ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi gençliği zehirli hava solumak zorunda kalıyor. Ben Burdur Belediye Meclis Üyesi olarak bunu içime sindiremiyorum. Gelin birleşin, Bingöl’de 3 ayda tamamlanan böyle bir tesis sürüncemede kalmasın. Ekonomik ömrü 10 yıl olan Katı Atık Bertaraf Tesisi bu gidişle henüz kullanılmadan çürüyecek, harcanan paralar heder olacaktır. Saygılarımla.”

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.