EkonomiManşetBurdur’da Fasulye üretiminde % 70 kayıp

7 ay ago

Türkiye’nin taze fasulye ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Burdur’da Haziran ayındaki aşırı yağış ve dolu zararı nedeniyle büyük oranda verim kaybı yaşanıyor.

Türkiye’nin taze fasulye ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unun karşılandığı Burdur’da bu yıl Haziran ayındaki aşırı yağışlar ve dolu zararı nedeniyle üretimde yüzde 70’e yaklaşan verim kaybı yaşanıyor.

Burdur Merkez Lengüme Ovası’ndaki fasulye tarlalarında inceleme yapan Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir DHA’ya yaptığı açıklamada; “geçen ay bu bölgede dolu ve sel baskını oldu ve çiftçilerimiz çok büyük zarar gördü. Çiftçi durumu düzeltebilemek için verimi çok çabaldı. Masraf etti. Fasulyede düzelmeler görülmüş ama geçen yıla göre kıyasladığımızda yüzde 30 civarında bir verim var. Bu durum maliyetleri karşılama anlamında Çiftçiye çok büyük zarar. Bu zararlara hükümetimiz sessiz kalmamalı. mutlaka fasulye üreten çiftçi desteklenmeli” dedi.

Fasulye üretiminin Burdur için çok önemli olduğunu aktaran Demir şunları söyledi: “Burdur’a para girdisi sağlayan ürünlerden birisi fasulye. Yaklaşık 30 yıldır bu bölgede fasulye üretimi yapılıyor. Çiftçinin ana gelir kaynaklarından birisi. Sezon 3 ay sürüyor. Bütün çiftçiler bu sezonu bekliyor. 3 Aylık dönemde piyasa özellikle ticaret yapan kimseler, gübre satanlar, ilaç satanlar hepsi buradaki çiftçinin üretip para kazanmasına bakıyor, Nakliyecisi, kamyoncusu buraya bakıyor. Buradan Ankara’ya, İstanbul’a, İzmir’e fasulye gönderiliyor. Burdur fasulyesi tüm Türkiye genelinde isim yapmış bir fasulye İnsuyu Fasulyesi diye geçiyor ama destekleyen en büyük ova Lengüme Ovası. Çiftçimizin durumu perişan. Bu yıl az üretim var ve para etmiyor. Mağduriyetimiz var. Yeni Tarım Bakanımızın bu konulara el atmasını ve çiftçimizin yanında olmasını rica ediyoruz.”

Demir; “yağışlar nedeniyle fasulye de yaprak leke hastalıklarının en belirgini olan antraknoz ve yaprak pası hastalığı oluşmuş, köktede kök hastalığı fusaryum hastalığı oluşmuş ve ölümler meydana gelmiş. Çiftçi tedavisini yapmış ve bitki direncini göstermiş ama bitkinin toparlanması biraz zaman istiyor” ifadelerini kullandı.

Lengüme Ovası’nda 10 yıldır fasulye yetiştirdiğini söyleyen Metin Apaydın (53) geçen yıla göre verimde yüzde 70’e yakın kayıp olduğunu anlattı. Apaydın; “Yağışlardan dolayı kök hastalığı var, dolunun verdiği zarar var. Bundan dolayı mağduruz. Fiyatlarda da geçen yıla göre yarı yarıya düşüş var” diye konuştu.

Çiftçi Ahmet Aksel; “Mayıs’ta yağacak yağmur Haziran da yağdı ve dolu zararı oluştu. Ürünümüzde büyük ahsar oluştu. Verimde büyük oranda düşüş var. Fiyatlar da geçen yıla göre düşüş var. Gübre ve işçi parasını karşılayamıyoruz” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive