ManşetBURDUR’DA DEPREM GERÇEĞİNİ UNUTMAMALIYIZ!

7 ay ago

Hafta başında 23 Temmuz 2018 Pazartesi gününe Burdur, depremle uyandı… Pazartesi sabahı 05.40’ta merkez üssü Burdur’un Yeşilova ilçesi Kavak köyü olan 4,6 büyüklüğündeki deprem, Burdur’daki deprem gerçeğini bir kez daha bize hatırlattı!

Bilindiği gibi; Burdur ili birinci derece deprem bölgesinde yer alıyor. Tarih boyunca pek çok depremlerin yaşandığı Burdur’da fay hattı, yaşanan kırılmalan literatürde “Burdur-Fethiye Fay Zonu” olarak tanımlanıyor.

Önceki gün meydana gelen deprem, Burdur’da depremi hatırlatmasının yanı sıra, her an depreme karşı hazırlıklı olmamız gerektiğini de net bir şekilde gözler önüne serdi.

Maalesef; çok çabuk unutan, hafızası zayıf bir toplumuz… Oysa; 1914 büyük Burdur depderim, yakın geçmişte de 1971 Yazıköy-Burdur Depremi, depreme karşı her zaman hazırlıklı, tedbirli olmamız gerektiğini ortaya koyan canlı örnekler…

Günümüzün gelişen teknolojik imkanları sayesinde bina- yapı stoğunu güçlendirme çalışmalarından tutun olası bir depremde alınacak tedbirlere kadar uzanan geniş bir noktada Burdur deprem gerçeğini hep göz önünde bulundurmalı…

BAŞKAN ERCENGİZ’DEN SAĞLAM BİNA VURGUSU

Depremin değil, sağlam olmayan binaların öldürdüğünü hiç aklımızdan çıkarmamalıyız. Nitekim; önceki gün meydana gelen Yeşilova depreminin ardından Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de, sosyal medyada twitter hesabından yaptığı kısa değerlendirmede sağlam bina vurgusu yaparak, şu paylaşımda bulundu:

“Depreme ne zaman nerede yakalanacağımız belli değil, o nedenle engel olamayacağımız bu doğal afete ancak tedbir alabiliriz. Binalarımızı yaparken özellikle 1. deprem bölgesinde yaşadığımızı unutmadan bilimin ışığında yapmalıyız. Unutulmaması gereken depremin değil binaların öldürdüğüdür.Bizler gereken önlemi aldığımız sürece olası hasarları ve can kaybını da en aza indirmiş oluruz. Şiddeti düşük de olsa bize kendini anımsatan dep- remde can ve mal kaybı olmaması en büyük tesel- limizdir. Bölge halkımıza yeniden geçmiş olsun Allah beterinden korusun.
”

Kodlama : SadeMedia Interactive