EğitimManşetBurdur’da ÇYDD’den kalıcı hizmet; 180 ÇOCUĞA ANNELİK YAPIYORLAR

8 ay ago

1989 yılında dört kadın profesör Aysel Ekşi, Türkan Saylan, Necla Arat ve Aysel Çelikel tarafından kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ülkenin “çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkması” ülküsü için bilgi, beceri ve deneyim birikimiyle, gönüllü çalışan bir sivil toplum örgütü…

Özellikle kız çocuklarına, kız çocuklarının eğitimine verdiği destekle öne çıkan ÇYDD 27’si İstanbul’da olmak üzere Anadolu’nun çeşitli il ve ilçesinde toplam 99 şubesiyle faaliyetlerini sürdürmekte, yaklaşık 14 bin üyesi var. ÇYDD’nin hedefi, Atatürk devrim ve ilkeleri ile gerçekleşmiş olan haklarımızı korumak, geliştirmek; çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak. ÇYDD, kuruluş amacı olarak tüzüğüne aldığı bu ilkeyi gerçekleştirmek üzere 22 yıldan beri büyük bir inanç ve özveri ile çalışmakta.

ÇYDD Burdur Şubesi

Yaklaşık 7 yıl önce açılan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Burdur Şubesi de, özellikle ihtiyaç sahibi gençlere verdikleri burslar ve eğitim projeleri ile çok güzel çalışmalara imza atıyor.

Çalışmalar hakkında gazetemize bilgi veren, Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a  konuşan ÇYDD Burdur Şube Başkanı Sergül Canıgür şunları söyledi:

“Eğitime destek vermenin çok güzel bir şey olduğunu 7 yıldır öğrendik. Üniversite öğrencilerimiz mezun oldukları gün aileleri geliyor. Biz aileler geldiği zaman mutlaka onlarla buluyor ve onlara yemek ikram ediyoruz. O an çok duygusal saatler yaşanıyor. Onlar olmadığı zaman, kimse anne ve baba yerini tutamaz ama onları yokluklarını hissettirmemek için elimizden geldiği kadar elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bunun en güzel örneği Dernek binamızdır. Bir ev dernek binamız. Gençlerimiz, öğrencilerimiz oraya geldikleri zaman kendilerini evlerinde hissederler. Gelirler orada otururlar, satranç oynarlar.

Derneğimizin en önemli kuralı, bizim bir yerimiz var cep telefonlarını oraya bırakırlar. Genç odası yaptığımız çok büyük bir odamız var. Oraya telefonsuz girerler. Orada birbirleriyle tanışır, sohbet ederler. Özellikle Bu sene Üniversite ve lise öğrencilerden mezun oldukları okulların ders notlarını ve kitaplarını isteyeceğiz. Bir sonraki dönemde o sınıfta, o bölümde okuyacak öğrenciler kitap almak için ayrıca bir masraf yapmasınlar. Bu süreklilik getirdiği zaman öğrencilerin harcamalarını bir nebze olsun geriye çekeceğiz.

Bu sene Derneğimizin Türkiye genelini kapsayan bir çalıştayı oldu. Bu çalıştayda, bu sene şubeler nezdinde ilkokul öğrencilerine burs verilmesi kararlaştırıldı. Geçmişte böyle bir uygulama vardı. Ama bu uygulama çocukların ailesi tarafından paranın çekildiği ve maalesef ki eğitim giderini karşılamak yerine kendi ihtiyaçlarını karşılamak için bu parayı kullandığı tespit edildikten sonra bu burs kesilmişti. Ama bu sene ilköğretim düzeyinde yeniden burs verilecek biz de Dernekteki yönetimdeki arkadaşlarım ile önümüzdeki haftadan itibaren şehrimizin ihtiyaçlı olarak gördüğümüz mahallerinde kapı kapı dolaşarak ilköğretim öğrencilerini tespit etme kararı aldık. Gerçekten ihtiyaç sahibi çocuğa ulaşmak bizim temel hedefimiz. Çünkü çok şey yaşıyoruz. İnternet üzerinden ya çıkarsa diye düşünüp müracaat eden çok öğrencimiz oldu. Geçen sene Burdur’da Üniversite öğrencisi olup Burs almak isteyen öğrenci sayısı 398 kişi idi. Bu 398 kişinin hepsi ile yüz yüze geldik. Aslında geçlerimiz hiç göründüğü gibi değiller. Çok akıllılar, çok bilinçli ve duyarlılar. Bizde her şey resmi evrakla yapılıyor. Bu durumda burs bağladığımız öğrencilerimizden gelip bize benim babam sigortalı işe girdi artık maaş alıyor bana para gönderebilecek benim bursumu benden daha kötü durumda olan arkadaşım var ne olur bu bursu ona verin diyor. İnanın biz bunu bir dönem içerisinde birçok öğrencilerimizle yaşıyoruz.

Onur ve gururla söylüyorum derneğimizden burs alarak mezun ettiğimiz öğrencilerimizin yarıdan fazlasının ataması yapıldı. Bu öğrencilerimiz bulundukları ildeki derneklere bağışta bulunuyorlar. Bu bizim çok büyük bir gurur kaynağımız. Sesim nereye kadar gider bilmiyorum. Çocuğu olmayan ama Denekte 180 çocuğun annesi olarak kendimi var sayıyorum. Anne olmak için illaki doğurmak gerekmiyor. Ama ne olur anne ve babalar çocuklarını okutsunlar. Onlara aile olmak ne demek öğretsinler. Başıboş bırakmasınlar. Zaman zaman Yardım Severler Derneği ile de paslaşıyoruz.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive