1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Burdur’da CUMHURİYET’e yakışan kutlama

29 Ekim 2015, Perşembe, 5:19 | Gündem, Manşet, Sürmanşet | 750 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Cumhuriyet’le birlikte il olma onuruyla taçlanan Burdur’da, Cumhuriyet’in namına, anlamına yakışır bir 92. yıldönümü kutlaması gerçekleştirildi. Bir şenlik havasında geçen Cumhuriyet Bayramı kutlamaları şehrimizde renkli görüntülere sahne oldu…

Kutlama programında şehitlerimiz anıldı ve Cumhuriyet’in kazanımları vurgulandı. Burdur’da Cumhuriyet Bayramı kutlama programı, Valilik makamındaki tebriklerin kabulünün ardından, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen resmi tören ile devam etti.

ŞENİT ANNESİ OĞLUNA YAZDIĞI ŞİİRİ OKUDU, AYAKTA ALKIŞLANDI

Törende, şehit annesi Vesile Alyanak’ın okuduğu şiir herkesi duygulandırdı. Vesile Alyanak, Hakkâri’nin Yüksekova ilçesine bağlı Pirinçeken Karakolu’nda şehit olan oğlu Ümit Alyanak için yazdığı şiiri okudu, tüm katılımcılar şehit annesini ayakta alkışladı. Ayrıca, şehrimizdeki gençlerin açtığı 100 metrelik dev Türk bayrağı da törenin en dikkat çeken unsurlarından biriydi. Gençler tören başlamadan önce, Türk bayrağıyla bir yürüyüş yaptı, ardından resmi geçit töreninde de dev Türk Bayrağı ile geçiş yaptılar.

AZİZİYE EKİBİNE YOĞUN İLGİ

Vatandaşların yoğun katılım sağladığı Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına, Burdur Aziziye Köyü Yörük Kültürü ve Araştırma Derneği’nin, kağnıyla ve üzerinde ‘Cumhuriyet’i Biz Böyle Kurduk’ yazılı dövizle yaptıkları yürüyüş damgasını vurdu. Protokolün ve vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılanan ekip, ilgiden dolayı uzun süre tören alanından ayrılmadı. Dernek üyelerinden Aziziyeli Havvana Koçak’ın okuduğu ‘Burdur’um’ ve ‘Çanakkale’ adlı şiirler büyük beğeni topladı. Protokol mensupları, ekiple beraber basına hatıra pozu verdi. Ayrıca, Gazi Ortaokulu öğrencilerinin folklör gösterisi de bayram kutlamalarına renk kattı.Törende; Vali Hasan Kürklü, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Garnizon Komutanı Piyade Albay Metin Karagöz, resmi askeri araçla protokolün, vatandaşların, askerin ve öğrencilerin bayramını kutladı. Öğrenciler Cumhuriyet’i anlatan şiirler okudu. Ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bayram mesajı okundu.

Vali Hasan Kürklü, törende yaptığı konuşmada; “Bağımsız, güçlü,çağdaş Türk Devletini var eden Cumhuriyet yönetimi, ülkemizin gelecekte de gelişmiş ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürebilmesinin güvencesi olduğunu” vurgulayarak konuşmasında şunları söyledi:Ulu Önder Atatürk’ün deyişiyle ‘Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir’. Ulusal Kurtuluş Savaşı toplumun bünyesinde barındırdığı tüm etnik ve dini unsurların katılımı ile yapılmış,Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu ile bu etnik ve dini unsurlar Türk Milleti çatı kimliğinde onurlu biçimde temsil edilmişlerdir. Türk Milleti kavramı,Türkiye’ye gönül veren, gönül bağı ile bağlanan batılısıyla, doğulusuyla, güneylisiyle, kuzeylisiyle herkesi kapsamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti köklü, büyük ve güçlü bir devlettir. Laik demokratik çağdaş yapısıyla, pek çok ülke için örnek durumdadır. Bu örnek olma ve büyüklüğüne yakışır şekilde birlik ve dirliğimizi beraberliğimizi her zaman korumalıyız. Bizlere düşen en önemli görev Türkiye Cumhuriyetinin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü korumak, savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarının aydınlattığı yolda emin ve güçlü adımlarla ilerlemek ve bu değerleri gelecek kuşaklara teslim etmektir. Görev ve sorumluluklarımızı yerine getirebilmek için evrensel değerleri,bilimin ve aklın yol göstericiliğini benimsemeli, tarihimizi çok iyi bilmeli, bağımsızlık anlayışımızdan ve kendi milli kültürümüzden ödün vermeden milli tarihimizi ve öz değerlerimizi unutmadan çağdaş dünyanın insanlığa sunduğu iyiliklerden yararlanmalıyız. Eğitim toplumları çağdaş uygarlık seviyesine yükselten vazgeçilmez temel faaliyettir. Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşılabilmesi ve onunda üzerine çıkılabilmesi çağdaş bilgilerle beslenen sorgulayabilen, özgür düşünen, tartışan, üreten ve paylaşmayı bilen bireyler, yüksek ilim ve teknik elemanların yetiştirilmesi,milli kültürümüzün yüceltilmesiyle mümkündür. Her yaştaki Türk genci özgür düşünce ve akılcı bir gözle dünyaya bakmalı ve ülkemizin kalkınmasını, gelişmiş uygarlık düzeyine ulaşmasını ve onu da aşabilmesini kendisine ideal edinmelidir.”

Kutlama programı resmi geçit töreni ile sona erdi.

Hacer ZEREN

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.