ManşetBurdur’da ağaç kesme polemiği hiç bitmiyor!

1 sene ago

Şehrimizde yerel siyasette bitmeyen, hep tartışma konusu olan polemiklerinden biri de ‘ağaç kesimleri…’ Özelikle 2013 yılında İstanbul’daki Gezi olaylarının etkisiyle ve tüm yurt çapına yayılan protestoların oluşturduğu atmosferde şehrimiz Gazi Caddesi’ndeki ağaç kesimleri de büyük tartışmalara neden olmuştu…

25 Temmuz 2013 tarihinde Gazi Caddesi’nde toplanan CHP’liler, dönemin Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya’nın Gazi Caddesi’ndeki yeni kaldırım düzenleme çalışmaları kapsamında bazı ağaçların kesilmesi kararına sert tepki göstermiş, olaylar yaşanmıştı!..

İşte; Burdur tarihihe geçen, iz bırakan bu gelişme; şimdi de Burdur’da CHP’lilerin peşini bırakmıyor… 2014 yerel seçimlerinden sonra iş başına gelen Ali Orkun Ercengiz’in yönettiği Burdur Belediyesi’nde, Belediye ekiplerinin zaman zaman gerçekleştirdikleri ağaç kesimlerine bu kez AK Partililer tepki göstererek, CHP’lilerin 2013 yılındaki Gazi Caddesi protestosunu hatırlatıyorlar. Özellikle sosyal medyada ilgi bulan bu karşılıklı açıklamalar, hatırlatmalar, ağaç kesiminin şehrimizde yerel siyasette hep malzeme olacağını gösteriyor.

Şehrimizdeki AK Partililerin tepkisi, ağaç kesimlerinden ziyade CHP’lilerin 2013 Temmuz’unda Gazi Caddesi’nde verdikleri abartılı reaksiyonu hatırlatarak, o gün bu konuyu siyasileştirmelerine, politik bir şova dönüştürmelerine dikkat çekmeye dayanıyor.

AK Parti Burdur Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık önceki gün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Asri Mezarlık ve Cezaevi arasındaki ana yolda kaldırımdaki çam ağacının kesilmesini gündeme taşıdı. Bundan dört buçuk yıl önce yaşanan 25 Temmuz 2013’teki Gazi Caddesi’ndeki protestoları hatırlatan Akbıyık, “25 Temmuz 2013 günü Gazi Caddesindeki UDEP projesi kaldırım çalışmaları sırasında; “BURDUR BELEDİYESİ AĞAÇ KATLİAMI YAPIYOR, BU AĞAÇLAR ÜÇ BEŞ GÜNDE YETİŞTİRİLMİYOR, TAKDİR HALKINDIR” diyenler nerede?” ifadelerine yer verdi.

Aslında; Burdur özelinde yaşanan ağaç kesme polemiği, Türk siyasetinin bize özgü, tuhaf davranış biçimlerinden biri… Bizim siyaset kültürümüzde masanın bu tarafı ile, öbür tarafında iken ortaya konulan davranışlar, iş ve eylemler çok büyük farklılıklar gösteriyor!… Yani; muhalefette iken başka, iş başında, iktidarda iken bambaşka oluyoruz… Ve; bu tutum yerel siyesetten tutun, maalesef makro ülke siyasetine kadar uzanıyor…

Kodlama : SadeMedia Interactive