1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Burdur’da 18 bin kişi gelir testi yaptırdı

27 Ekim 2015, Salı, 6:40 | Ekonomi, Sürmanşet | 435 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

GSS borçlularına tanınan süre 30 Eylül 2015 Çarşamba günü sona ermişti… Burdur’da toplam 17.901 kişi gelir testi yaptırmak için başvurdu.Burdur’da Gelir Testi’ne başvuranların sayısı belli oldu. Edinilen bilgiye göre; Burdur’da 30 Eylül tarihine kadar, toplam 17.901 kişi, Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na gelir testi yaptırmak için başvurdu.

8813 KİŞİNİN BORCUNU DEVLET ÖDEDİ

Yapılan başvurulardan 8813 kişinin borçları, geliri asgari ücretin üç’te bir’in altında olduğu için, primleri devlet tarafından karşılanarak silindi.

260 BİN TL GSS PİRİMİ ÖDENDİ

Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan edinilen bilgiye göre; GSS pirim borcu yapılandırması için toplam 1500 kişi kuruma başvurdu. 260 bin TL yapılandırmadan dolayı GSS primi ödendi.

SON 5 GÜN

GSS yapılandırması için son gün ise 2 Kasım 2015 tarihi. Yani son 5 gün.

Genel Sağlık Sigortası prim borcunu yapılandırmak isteyenlerin 2 Kasım mesai bitimine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuru yapması gerekiyor. Ancak 29 ve 30 Ekim’in tatil olmasından dolayı bugün, 27 Ekim, 28 Ekim ya da 2 Kasım tarihlerinde işlemlerinizi yapabilirsiniz.

GELİR TESTİ ŞART

Daha önceden gelir testi yaptırmış olup borcun tamamını ilk taksitin ödeme süresi içerisinde ödeyenlerden sadece borcun asıl tutarı alınacak. Tek seferde ödeyemeyecek olanların borcu ise faizi silinerek yurtiçi tüketici enflasyon (Yİ-ÜFE) oranları esas alınarak yeniden hesaplanarak taksitlendirilecek.

Gelir testi yaptırmamış olanlar ise önce gelir testi yaptıracak. Sonrasında ödeme kapsamında detayları uygulayacak. Ancak herhangi bir borç söz konusu olmayabilir.

Geçmişte gelir testi yaptırmayanların ise borcu tavandan çıkmıştı. Bu kişilerin de 30 Eylül’e kadar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurup teste girmesi gerekiyordu. Bunu azaltanların da yapılandırma için 2 Kasım’a kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması gerekiyor.

GSS BORCUNU NEREDEN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ?

Genel Sağlık Sigortası ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin on-line olarak işlemlerini yapması mümkün. Hizmete ‘e- devlet’ üzerinden ulaşabilir, genel bilgi sahibi olabilirsiniz.

GSS İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar yeniden yapılandırma için başvurularda form doldurmak suretiyle elden ya da posta yoluyla yapabilecek. Bu formlar bağlı bulunulan sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine yapılacak.

Hacer ZEREN

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.