1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Burdur’da 13 aylık Ayaz bebek, ilik nakli bekliyor

12 Ekim 2017, Perşembe, 6:27 | Manşet, Sağlık, Sürmanşet | 719 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

6 aylıkken kanında oluştuğu tespit edilen enfeksiyon nedeniyle ilik nakline ihtiyaç duyan Ayaz Bebek, ilik nakli yapılarak iyileşeceği günü bekliyor.

Ayaz bebeğin babası 35 yaşındaki Ali Rıza Taşcı; “çocuğumuzun rahatsızlığını 6 aylıkken fark ettik. Diş çıkarıyor diye farkına varmadık. İlk gittiğimizde kanda bir virüs olduğu saptandı. Kan değerlerindeki enfeksiyon oluşmasından dolayı bizi Süleyman Demirel Tıp Fakültesine sevk ettiler. Orada 16 gün yoğun bakım tedavisi gördükten sonra Akdeniz Üniversitesine Tıp Fakültesine sevk olduk. Orada 47 gün yoğun bakımda, 22 gün ise serviste tedavi gördük. Yoğun bir akciğer enfeksiyonu geçirdik. Allah’a şükür onları atlattık ama hala tehlikemiz devam ediyor” dedi.

Ayaz’ın iyileşmesinin tek çaresinin ilik nakli odluğunu anlatan Taşçı “doktorlarımız bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilik nakline ihtiyaç olduğunu söyledi. Eşim ve benim iliklerimiz tam tutmadı. İlik nakli bekliyoruz” diye konuştu.

İlik nakli için destek olmak isteyen vatandaşların, Kızılay’a giderek kan vermeleri gerektiğini aktaran Baba Taşçı, “Kızılay’a hücre kök örneği başvurusunda bulunulması gerekiyor. Değerler tutarsa ilik nakli gerçekleşebilecek” dedi.

İnsanlardan duyarlılık beklediğini anlatan anne Gülşen Taşçı’da; “Oğlum ve bütün çocukların ölmemesi için destek bekliyoruz” diyen Anne Gülşen Taşçı, “Bebeğim sürekli odada kalıyor, dışarıya çıkamıyoruz. Sürekli temiz bir ortamda durması gerekiyor, dış ortamdan gelebilecek virüs ve mikroplardan korumaya çalışıyoruz. En ufak bir grip virüsünün tekrar akcigerlerde enfeksiyon oluşması, çocuğun tedaviye geç cevap vermesi gibi sorunlar oluşabiliyor” diye konuştu.

Ayaz bebeğin ağabeyi 11 yaşındaki Eray’da; “kardeşimin ilik nakli olarak bir an önce sağlığına kavuşmasını istiyorum” temennisinde bulundu.

(kaynak: gündemburdur.com)

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.