GündemManşetSağlıkBurdur’a yeni Hastane müjdesi

3 sene ago

Burdur’da uzun bir süredir gündemde olan yeni Hastane yapımı konusunda müjdeli haber sonunda geldi. Burdur’da şehir merkezine 300 yataklı modern bir Hastane yapımı 2016 yatırım programına alındı. AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, yeni Hastane müjdesini Salı akşamı sosyal medya ortamında paylaştı. Geniş yankı uyandıran, büyük ilgi gören Hastane yatırımı, Burdur kamuoyunun gündemine oturdu.

Özçelik’in yeni Hastane müjdesi kadar bir çarpıcı gelişme de Hastane’nin yeri konusunda yaşandı. Bilindiği gibi; yeni Hastane kompleksi yapımında iki yer tercihi öne çıkıyordu. (Mevcut Hastane’nin olduğu bölge ile eskisinin yıkılarak o alana ve çevresine yenisinin yapılması ile Bur-kent mevkiinde yeni akaryakıt istasyonunun yanıbaşındaki Belediye’ye ait alan…)

Özçelik, yeni Hastane’nin Belediye ile takas yapılarak Bur-kent’te yeni Benzinlik, yeni Adliye, yeni Mezarlık sahasının yanındaki alana yapılacağını duyurdu. Burdur’da gazetecileri bilgilendirmek amacıyla cep telefonu üzerinden ortak whatsapp grubu’nda mesajlarını paylaşan Özçelik, üç yıldır süren yeni Hastane çalışmalarında mutlu sona yaklaştıklarını belirterek, Kalkınma Bakanlığının yatırım programına Burdur’a 300 yataklı yeni Hastane yapımı kararı alındığını açıkladı.

Özçelik, yeni Hastane’nin yerini de şu sözlerle kamuoyu ile paylaştı: “Tefenni yolu üzerindeki Belediye’nin yeni açtığı petrol istasyonunun arkasında Belediye ile takasla 47 dönüm arsaya olacak inşallah.”

Böylece, Tefenni yolu üzeri, (Bur-kent bölgesi ve çevresi) bu bölge dev bir yatırıma daha kavuşacak. Yeni Benzinlik, yeni Adliye, yeni Mezarlık yatırımlarının hayata geçmesinin ardından Hastane’nin de buraya yapılacak olması, bu bölgenin cazibesini daha da artıracak.

Peki; Sağlık Bakanlığı bu alan karşılığında Belediye’ye ne verecek? Burdur Belediyesi Hastane yapımında takas karşılığında Burdur Devlet Hastanesi ek binasını (mevcut hastane binası yanına inşa edilen yeni modern bina) alacak. Daha öncesinde Belediye yönetimi, böyle bir takas gerçekleştiğinde bu binayı Belediye hizmet binası olarak değerlendirmeyi düşünüyordu. Ancak, Başkan Ercengiz daha sonra yaptığı açıklamada bu binayı hizmet binasına dönüştürmenin zor olacağını belirterek, bu binayı Yurt’a çevirebileceklerini açıklamıştı…

Peki; bundan sonra yeni hastane yapımı ile ilgili süreç nasıl işleyecek? Yeri ile ilgili takas girişimlerinin yanı sıra bir yandan yeni hastanenin projesi beş ayda tamamlanacak. Yapım ihalesinin ardından inşaat çalışmalarına başlanacak.

Ak Parti Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı ve Burdur Milletvekili Bayram Özçelik Burdur’da uzun süredir gündem de olan Burdur için yeni Devlet Hastanesi müjdesi verdi.

3 yıl boyunca Burdur’a yeni Hastane çalışmalarında mutlu sona doğru yaklaşıldığını belirten Milletvekili Özçelik; “İki defa mevcut Hastane sahamızda zemin etüdleri yaptırmamıza rağmen bir türlü yatırım programına giremeyen hastanemiz, en son Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan komisyon, 2007 Deprem Yönetmeliğine uymayan Hastanemizin eski binaları yıkım kararı alındı. Bu yıkım kararı sonrası Sağlık Bakanlığı Yatırım Hizmetleri Genel Müdürlüğünce; Kalkınma Bakanlığı’na teklif ettiği 300 yataklı Hastaneler arasında ilk sıralarda yer aldı.” dedi.

Milletvekili Özçelik; “Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu ile defalarca görüşüp hastanemizi talep ettim. Teklif Kalkınma Bakanlığına geçince Bakanımız Cevdet Yılmaz’la bir çok kere görüşerek 2016 yatırım programına alınmasını talep etmiştim. Bugün Bakan Yardımcımız Yusuf Coşkun’un da destekleriyle Burdur’umuza yapılacak 300 yataklı Devlet Hastanemiz 2016 YATIRIM PROGRAMINA ALINMIŞTIR” diye belirtti.

Özçelik; “Hastane içerisinde birçok eksiklikleri de gidereceğimiz hastanemizin projesi 5 ayda tamamlanarak, Burdur Belediyesi iile yapılan görüşmeler sonrası takas yoluyla Tefenni yolu üzerinde Belediyenin yeni açılan İstasyonun arkasında 47 dönüm arsaya inşaatına başlanacaktır. Bu süreç içerisinde emekleri olan Kamu Hastane Kurumu Genel Sekreterimiz Reha Sermed Aygören ve Başkan’larına,Yatırım Hizmetleri Genel Müdürümüz Fuat Kantarcı ve Yardımcılarına,Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz ve Bakan Yardımcısı Arkadaşım Yusuf Coşkun’a ,Sağlık Bakanlığı Müsteşarımız Eyüp Gümüş’e ve Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’na emeği geçen herkese teşekkür ederim. Burdur’umuza hayırlı olsun.” dedi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive