1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Burdur Valiliği’nin öncülüğünde düzenlenen Çalıştay’da, Burdur’un yol haritası ele alındı: ‘HERKES BU GÜZELLİĞİN FARKINA VARMALI’

13 Ekim 2015, Salı, 6:36 | Ekonomi, Gündem, Manşet, Sürmanşet | 654 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur’un sahip olduğu potansiyeli daha iyi şekilde değerlendirebilmesi, kentin geleceğine ışık tutan fikirlerin üretilmesi ve kamuoyu ile paylaşılması amacıyla Burdur Valiliği Çalıştay organize etti. Burdur Valiliği tarafından düzenlenen Burdur Gelişim ve Değişim Çalıştayı, Vali Hasan Kürklü’nün yakından takip ettiği, ilimizdeki dinamikleri, paydaşları biraraya getirerek Burdur’u daha ileri götürme noktasında nelerin yapılabileceğini konuşmayı, tartışmayı amaçlayan bir platfom olma hedefi taşıyordu…

Vali Kürklü yaptığı açış konuşmasında; “göreve ilk başladığımda söylemiştim; bu şehri milletvekillerimizle, akademisyenlerimizle şehirde kim yaşıyorsa onlarla beraber yöneteceğiz. Sonuç bildirgesi de çıktıktan sonrada çözüm yollarını arayacağız. Tıp’ta bir tabir vardır: ‘teşhis tedavinin yarısıdır’ diye. Çok afaki şeylere girmemek lazım. Reel olmak lazım. Enerjimizi kısır çekişmelere harcamamamız lazım. Burdur’un ‘Uyuyan Güzel’ tabiri var, artık onu uyandıralım. Bu güzelliğin herkesin farkına varması lazım.” ifadelerini kullandı.

Burdur Çalıştayı’nın açış bölümünde yapılan konuşmalara siyasilerin atışmaları damgasını vurdu. Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, ilimiz CHP Milletvekili Mehmet Göker ile AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek arasında, ‘son 13 yıldır Burdur’un hangi noktalara geldiği, büyümesi, gelişmesi’ hakkında polemikler yaşandı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Avşar Han’da gerçekleştirilen Çalıştaya: Vali Hasan Kürklü, Ak Parti Milletvekili Reşat Petek, CHP Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Genel Sekreter Servet Olpak, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve işadamları katıldı.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur’un küçük bir il olduğunu ama gelişen ve gelişmesi istenilen bir şehir olduğunu belirterek, kent gelişimine üniversitelerin verdiği katkıya dikkat çekti. Çalıştay’ın sonuç bildirgesi hazırlanırken siyaset üstü bir düşünceyle bu sonuçların çıkartılacağına da olan inancını dile getiren Ercengiz; “Burdur küçük bir il, şehrimiz küçük bir şehir ama gelişen ve gelişmesi istenen bir şehir. Üniversiteyi geliştirirken, şehrin nelerine katkı sağlarız bunu düşünmek lazımdır. En başta üniversiteyi bu kente isterken, Burdurlular olarak şehrin ekonomisine katkı koyacağını düşünerek bu talebi gündeme getirdik ama ilerleyen zaman içinde şunu da gözlemledik ki, buraya gelen çok değerli hocalarımız, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen öğrencilerin bu kentin sosyolojik yapısına da katkı koyacağını ve süreç içinde de bu ilin kültürel gelişimine ve değişimine katkı koyacağını gözlemliyoruz. Biz yerel yönetim olarak bir üniversite şehri olma şiarıyla başladık ve üniversite şehri olabilmenin gerekenleri yapma gayreti içindeyiz. Bu düşünceyi her defasında söyledik. sağlayabilmiş olacağız” dedi.

CHP BurdurMilletvekili Mehmet Göker ise ‘sağ hükümetler tarafından görmemezlikten gelinmiş, ihmal edilmiş bir kentin çocuğu olduğunu’ belirterek, Göker; “bu durum son 13 yılda AKP hükümetleri tarafından katlanarak devam ettirilmiştir. Ülkemizi yöneten bu zihniyet Burdur’dan her dönem destek almış ziyadesiyle milletvekili çıkartmış ancak aldığı bu desteğe nankörlük yapmıştır.” eleştirisinde bulundu.

Oy almak için Burdur’lu seçmenin yalan vaatlerle uyutulduğunu öne süren Göker, “Burdur, seksenli yıllardan itibaren ülkemizi yöneten sağ hükümetler tarafından görmemezlikten gelinmiş, ihmal edilmiş ve geri bırakılmıştır. Bu durum, AKP hükümetleri döneminde katlanarak artmıştır. Kendi partisini temsil etmeyen belediyeler ekonomik anlamda kıskaca alınmıştır. İllerin sosyo ekonomik gelişmişlik sıralaması gözönüne alındığında Burdur’un 26’ıncı sırada olduğunu görmekteyiz. Antalya 5, Muğla 8, Denizli 10, Isparta 21’inci sırada yakın komşularımız içinde en az gelişmişlik endeksine sahip il Burdur’dur. Diğer taraftan, 2015 Yılı Kamu Yatırımlarının İllere Göre Sektörel Dağılımına bakıldığında karşımıza şöyle bir tablo çıkmaktadır Tarım sektörüne 25.330.00 TL Enerji sektörüne 5.060.000 TL, Ulaştırma Sektörüne 3.989.000 TL konut sektörüne 870.000 TL, eğitim sektörüne 51.286.00 TL, sağlık sektörüne 1.768.000 TL ve diğer kamu hizmetlerine 11.123.000 TL’lık kaynak ayrıldığını görmekteyiz. 2015 yılı için ayrılan kaynak toplamı 99.426.000 TL’dır.”

Mehmet Göker, “İnşallah, 1 Kasım’dan itibaren Cumhuriyet Halk Partisini tek başına iktidara taşıyacak ve Burdur’un makus talihini hep birlikte yeneceğiz. Burdurlular çalışkan ve zeki insanlardır” dedi. CHP iktidarıyla ‘Uyuyan Güzel Burdur’u ayağa kaldıracağız’ diyen Göker, Üniversitede Hukuk, Eczacılık, Diş Hekimliği, Tıp Fakültesi bölümlerinin de açılmasının sağlanmasını istedi.

Göker, Burdur’da Kanser Araştırma Merkezi kurulması gerektiğinin altını çizerek, bu şekilde hastaların çevre illere taşınmasının önüne geçileceğini vurguladı.

Ak Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek’te, “Bir taraftan bu tip çalışmalara siyaseti karıştırmama, bulaştırmama tabirleri kullanılır. Bir taraftan da baştan sona siyasi konuşmalarla karşı karşıya kalırız” dedi. Petek 13 yıllık Ak Parti iktidarının Burdurlu seçmenden onay aldığını dile getirerek, “Yapılan bu çalışmaları siyaset dışı, siyaseti karıştırmadan değerlendirmek yanlıştır. AK Parti’nin kuruluşunda kararını verdiği, siyasetin kurulması kararını verdiği Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi çatısı altında ‘AKP iktidarının yıllardır Burdur’u mağdur ettiği’ söylemini dile getirmenin en azından insafsızlık olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Burtrak’ın özelleştirilmediğini, zaten özel sektöre ait olduğunu belirten Petek, ‘bunu söyleyenler derslerine iyi çalışsın da öyle gelsin’ dedi.

Vali Hasan Kürklü ise, aslında Burdur’un çok kötü bir durumda olmadığını vurgulayarak, “Hayvancılıkta çok iyi bir noktadayız. Süt Teknolojileri Araştırma Merkezi kurulması yönünde BAKA Yönetim Kurulu olarak karar aldık. AR-GE çalışmalarına ağırlık verip sütte marka olunması konusunda çok ciddi çalışmalar olacak. Göreve ilk başladığımda söylemiştim; ‘bu şehri milletvekillerimizle, akademisyenlerimizle şehirde kim yaşıyorsa onlarla beraber yöneteceğiz.’ Sonuç bildirgesi de çıktıktan sonra da çözüm yollarını arayacağız. Tıpta bir tabir vardır: ‘Teşhis tedavinin yarısıdır’ diye. Çok afaki şeylere girmemek lazım. Reel olmak lazım. Enerjimizi kısır çekişmelere harcamamamız lazım. Burdur için ‘Uyuyan Güzel’ tabiri var, artık onu uyandıralım. Bu güzelliğin herkesin farkına varması lazım.” diye konuştu.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ise, ‘Gelişim ve değişim anlamında en önemli projelerden birisinin yerel üniversite projesi olduğunun altını çizdi. Korkmaz, “esasında bir toplumsal kalkınmanın ülkenin her yanına yayılması olarak yola çıkıldı. Yerel üniversite projesinin iki ciddi noktası söz konusu: kısa dönemli etki dediğimiz talep oluşturan bir niteliğe sahip. Hizmetler, ulaşım sektörü gibi. Ekonomide bizim bildiğimiz para arzı bir noktadan girdikten sonra o faaliyet kolunu ilgilendirmez. Kısa dönemli etki, ortaya çıkmış, çıkmaya devam ediyor, öğrenci ve akademisyen sayısının artışına bağlı olarak etkisini sürdürecek. İkincisi de sektörel gelişmenin ötesinde dönüşümü de sağlaması. Çok daha önemlisi bu toplumsal dönüşüm etkisi ki özellikle akademisyenlerin bölgesine ve topluma yapacağı katkıda gizli. Merkezde, bir üniversitemizde üniversiteyi kurmak daha ekonomik olabilir. Burdur gibi bir yerlerde sadece talep oluşturmak değil, uzun soluklu olarak ülkenin gelişimine katkı koymayı hedefleniyor. Üniversitelerle ilgili ciddi çalışma içerisinde Bakanlık. Her ild’e bölgeye yönelik branşların öne çıkması için çalışmalar yürütülüyor.” şeklinde konuştu.

Korkmaz, MAKÜ Senatosunda alınan kararla, Burdur’a hizmet verecek şekilde ‘Burdur Gelişim Enstitüsü’ adı altında bir enstitü kurulduğunu sözlerine ekledi.

Hacer ZEREN

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.