1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Burdur Ülkü Ocakları: “SURİYE TÜRKMENLERİNİ SAHİPSİZ BIRAKMAYALIM!”

21 Kasım 2015, Cumartesi, 4:26 | Gündem, Manşet, Sürmanşet | 607 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur Ülkü Ocakları Şubesi, Suriye’de Türkmenlere yönelik olumusuz gelişmeleri protesto etti.

Son birkaç gündür Suriye’deki iç savaşta bütün dikkatler Suriye Türkmenlerinin yaşadığı bölgeye yöneldi. Suriye’de Esed yanlısı rejim güçlerinin Rusya’nın hava saldırılarından sonra Türkmen Dağı’nı ele geçirme girişimi, Türkiye’de tepki ile karşılandı.

Burdur’da Ülkücüler Cuma akşamı Cumhuriyet Meydanında buluşark Suriye Türkmenlerini katliam girişimlerine sert tepki gösterdi. Ülkü Ocakları Başkanı Hakan demirci, açıklamasında AK Parti iktidarına da yüklenerek, iktidarın türkmenlere yeterince sahip çıkmadığını, yalnız bıraktığını iddia etti.Rusların havadan ağır bombardımanlarından sonra rejimin Lazkiye kırsalından Türkmenlerin üzerine yürüme girişimini protesto eden Burdur Ülkü Ocakları basın bildirisinde şu ifadeler yer alıyor:

“Rusya -Suriye ittifakının yeni aşamasıyla birlikte Bayırbucak Bölgesi ve Türkmen Dağı’na yönelik ağır saldırılar başlatılmıştır.

10 günden bu yana Rus hava kuvvetleri bölgeyi vururken, Suriye ordusu da karadan ilerlemektedir, bu bölgeler Türkiye sınırına 5-10 kilometre uzaklıktadır. “Türkmen Dağı ve çevre tepelerin düşmesi durumunda Suriye ordusu düz bir alandan bölge Türkmenlerine yönelik etnik temizlik gerçekleştirerek Türkiye sınırına kadar ilerleyebilecektir”.

Bölge düşmemiş, sert bir direniş devam etmektedir “Hangi örgüte gittiği bütün dünya tarafından bilinen silahları AKP iktidarının ‘Türkmenlere giden yardım’ diye nitelendirdiğini unutmadık. Şimdi Türkmenlere yardım yapmanın tam zamanıyken bırakın yardım etmeyi, iktidar kınamıyor bile.

Esed rejiminin AK Parti’nin Suriye politikasının intikamını Türkmenler üzerinden almaya çalışmaktadır. Ortadoğu’da Türkmen varlığının tasfiyesi yeni bir aşamaya ulaşmıştır.Dışişleri Bakanlığı’ndan 10 gündür konuyla ilgili açıklama gelmemiştir. Buradan Burdur Cumhuriyet Meydanından hükümet yetkililerine “Suriye’de Türkmenlere yönelik ağır saldırıların sonlanması için derhal etkili adım atma” çağrısında bulunuyoruz.”

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.