1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Burdur MYO’da sucuk üretimi

15 Haziran 2016, Çarşamba, 6:59 | Manşet, Sürmanşet, Üniversite-MAKÜ | 1.574 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur Meslek Yüksekokulu Et ve Ürünleri Teknolojisi Programı, fermente sucuk üretimi gerçekleştirildi.

Bilimsel ve teknolojik alanlarda gerçekleştirmiş olduğu araştırma faaliyetlerini başarılı bir şekilde yürüten Burdur Meslek Yüksekokulu “Gıda İşleme Bölümü” MAKÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenmekte olan 0297-NAP16 projesinin çalışmalarına başladı.

Et ve Ürünleri Teknolojisi Programı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Altan Akkan, Öğr. Gör. Pelin Ertürkmen, Yrd. Doç. Dr. Yahya Öztürk ve Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil Yalçın yürütücülüğünde et ürünlerinin daha sağlıklı bir hale getirilebilmesi amacıyla yapılan bu projenin ilk aşaması gerçekleştirildi.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Et ve Ürünleri Teknolojisi Programı Öğr. Gör. Pelin Ertürkmen, yürüttükleri proje kapsamındaki çalışmada 6 farklı sucuk formülasyonu kullandıklarını, Sucukların fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal kalite özellikleri ile ilgili analizler yapıldığını, çiğ ve pişmiş sucukların duyusal ve besin kompozisyonundaki değişimlerinin incelendiğini belirterek, Burdur Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şima Şahinduran ve Gıda İşleme Bölüm başkanı Prof. Dr. Hasan Altan Akkan’a bu projeye desteklerinden dolayı ilimiz firması, Azizoğlu et Entegre Tesisi’ne ve bu çalışmanın yürütülmesinde Et ve Ürünleri Teknolojisi Programı öğrencilerine katkılarından dolayı teşekkür etti.

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.