EğitimManşetBURDUR LİSESİ’NDEN BİR İLK; okulun bahçe duvarları, adeta ‘açık hava sanat galerisi’ne dönüştü

9 ay ago

Burdur Lisesi resim öğretmeni ve resim sanatçısı Hülya Canbaz öğrencileri ile birlikte okul bahçesinin duvarlarını kendi eserleri olan tablolarındaki figürleri kullanarak açık hava sanat galerisi oluşturuyor.

Burdur’daki okullar arasında bir ilki gerçekleştirerek okul bahçesinin iç duvarlarına orijinal figürler yaparak açık hava sanat galerisi oluşturan Hülya Canbaz, okul sergilerini de burada yapmayı hedefliyor.

Resim Öğretmeni Hülya Canbaz şunları söyledi: “Ahşap vernik ile sabitleyeceğiz. Bu ilk defa yapılan bir çalışma. Uluslararası bir sanatçının kendi yorumunu bir okul duvarına yapması güzel bir şey. Her şey para demek değil. Eğitime ve çocuklarımla birlikte böyle bir kompozisyon kurmak, hele ki Burdur’un adını taşıyan Burdur Lisesi’nin bir öğretmeni olarak 19 yıldır onlarca öğrenci yetiştirdim. Eğitim Fakültelerine öğrenci gönderdim. Özellikle resim öğretmenleri.

Burdur Lisesi’nin iç duvarlarının bir açık hava sanat galerisine dönüştürülmesinin onurunu biz yaşayacağız. Burada sanatçı olarak var olup da, Burdur Lisesi gibi bir okula bunu yapmamak çok hoş olmayacaktı. Bu Burdur’daki okullar içerisinde bir ilk oluyor.

Belki okullarda görsel sanatlar öğretmenleri, sınıf öğretmenleri bir şekilde duvarları boyadılar ama bizde orijinal eserler var. Kısmet olursa da okul sergimizi biz bu açık hava sanat galerimizde yapacağız. Ders programına göre okulumuzun tüm öğrencileri bu duvardaki çalışmalara katılıyorlar. Dersi boş olanlar, Beden Eğitimi dersi bile olan öğrencilerimiz buraya gelerek bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Tabi kompozisyonlar ve gerçek dokunuşlar bana ait. Sanatın görsel ve plastik boyutunu bizler var olduğumuz sürece yaşatacağız. Ben hep düşünüyordum bu çalışmayı. Büyük duvarları boyamak gerçekten zor. Ama ben öğretmenliği, mesleğimi ve çocuklarımı çok seviyorum. O yüzden zorluklar bana çok koymuyor. 30-40 metre duvar alanını değerlendirerek açık hava sanat galerisi yapıyoruz. Bu belki de Türkiye’de bir ilk. Çünkü, hiç kimse orijinal eserlerini duvarlara yapmaz. Kalıp, yansıtma ve kopya resimler yaparlar. Bizimki düşünülerek, kurgulanarak, öğrencilerimizle de tartışarak, hem öğrenerek, hem öğreterek, hem uygulama olarak çalışıyoruz.”

Burdur Lisesi Müdürü İbrahim Çetin; “Yaz tatilinde okulumuzda çalışan arkadaşlar ile bahçe içerisinde bir düzenleme yaptık. Daha sonra Hülya Hocam duvarlardaki boşluğu görünce, bu boşluklara çocuklar ile resim yapabilirmiyiz dedi bizde kabul ettik ve bu çalışma başladı. Çocuklar için etkinlik, bahçede etkinlik haline geldi. Güzel bir çalışma diye düşünüyorum” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive