ÇevreManşet‘Burdur Kelebekleri’ kitap oldu

1 sene ago

Pek çok dogal güzelliğe sahip Burdur’un bu potansiyelini ortaya koyan bir yayın daha hizmete sunuldu. Burdur’da bugüne kadar tespit edilmiş ve fotoğraflanmış olan kelebek türlerinin tanıtıldığı ‘Burdur Kelebekleri’ kitabı basıldı.

DHA’ya konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ıncı Bölge Müdürü Rıza Kamil, Müdürlük olarak Burdur ilinin biyolojik zenginliğini ortaya koymak adına bir ilk’i daha gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye’nin zengin bir biyoçeşitliliğe sahip olduğunu söyleyen Kamil; “bu biyoçeşitliliği gelecek nesillere düzgün bir şekilde aktarabilmek adına Orman ve Su İşleri Bakanlığı doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü sahada titiz bir şekilde çalışma yürütüyor. Çalışmalarımız Üniversitelerin ilgili birimleri ve STK’larla sıkı bir işbirliği içerisinde yürütülüyor” dedi.

Antalya’ya gelen 10-15 Milyon Turistin yüzde 10’unu Burdur’a çekebilmek için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Kamil “Burdur’un Kelebekleri Kitabı da bu çalışmalar neticesinde ortaya çıktı.

Burdur İli Tescilli Sulak Alanları Yönetim Planı Hazırlanması ve Çorak Gölü Alt Havzası Biyolojik Çeşitlilik Araştırması Projesi İle Bu Alanlarla İlgili Kitapçık, Broşür ve Tanıtım Malzemeleri Hazırlanması Hizmet Alımı İşi kapsamında Burdur ilinde bugüne kadar tespit edilmiş ve fotoğraflanmış olan kelebek türlerinin tanıtıldığı ‘Burdur Kelebekleri’ kitabı basımı tamamlandı. Çok güzel bir eser ortaya çıktı. 15 Kelebek fotoğrafçısı tarafından fotoğraflanan 128 kelebek türüne ait fotoğraflar kitapta eşsiz bir görsel şölen oluşturuyor” dedi.

Deniz, Kum Güneş üçlüsünden tabiata bir yöneliş olduğunu vurgulayan Kamil; “tabiatın unsurlarını ortaya koymak için bu tip faaliyetler yapılmasının, ekoturizm faaliyetine etki edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Bölge Müdürü Rıza Kamil; 414 kelebek türünün tespit edildiği Türkiye’de Burdur ili için belirlenmiş kelebek türü sayısının 128 olduğunu, bulunması muhtemel olarak düşünülen 26 türünde bu kitapta listelendiğini kaydetti.

Kamil; “Burdur için kelebek tür sayısı yaklaşık 150 olarak ifade edilebilir. Burdur ilinin kelebeklerine baktığımızda birçok Avrupa ülkesinin kelebek türü sayısından fazladır. Burdur bölgesi çok önemli bir kelebek zenginliğine sahiptir ve bu zenginlik ile büyük bir ekoturizm potansiyeli de sağlamaktadır. Bu zenginliğin korunması ve tanıtılması büyük bir öneme sahiptir” ifadelerini kullandı.

Kamil, kitabın basımındaki katkılarından dolayı Bülent Ecevit Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Sözen ve Müdürlüğümüz personeline teşekkür ediyorum “hakikaten Burdur için faydalı bir eser oldu. İnşallah bu tip kitapları başka alanlarda da yayınlayacağız” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive