1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

BURDUR GÖLÜ’NÜ KURTARMA HAREKATI

14 Kasım 2015, Cumartesi, 3:38 | Çevre, Gündem, Manşet, Sürmanşet | 1.027 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Önceki gün şehrimize gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Öğretmenevi’nde düzenlenen programda “Burdur Gölü Alt Havzası Koruma Eylem Planı Genelgesi”ni imzaladı.

PLAN NELER HEDEFLİYOR?

Burdur Gölü için büyük önem taşıyan bu çalışma, yıllardır gündemde olan Burdur Gölü’nü kirlilik tehdidinden ve kuruma tehlikesinden kurtarmayı amaçlıyor. 2015-2019 yıllarını dört senelik bir süreyi kapsayan Burdur Gölü Eylem Planı 9 ana başlıktan oluşuyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan ve son şekli verilen Burdur Gölü Eylam Planı; 2019’a kadar göl’deki küçülmeye son vermeyi, su kalitesini iyileştirmeyi amaçlıyor.

Şimdiye kadar göl’e yönelik, Burdur Gölü’nü korumaya dönük çalışmaları belli bir disiplin altına alan, ilgili kurumlara ciddi görevler yükleyen, koordinasyon gerektiren plan, devletin Burdur Gölü’nü kurtarma kararlılığını ortaya koyan bir belge niteliğinde… Bizzat planın adı; “Burdur Gölü’nü Kurtarma Harekatı” adı taşıyor.

Planda neler öne çıkıyor? Neler değişecek?

Kamuoyuna açıklanan Burdur Gölü Eylem Planı çok yönlü, pek çok hedefi olan bir çalışma. Göl’deki kirliliği önlemek temel amaç olarak öne çıkıyor. Planın birinci ve ikinci ana başlığı, göl’ü kirleten unsurlarla ilgili, bu nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik. Evsel atıksu arıtma tesislerinin kurulmasını, mevcutların iyileştirilmesini öngören plan, sanayi atıksularının da kontrol altına alınmasını amaçlıyor. 9 başlık altında toplanan önlemler dizisinde, 9. eylemde nihai hedefin Burdur Gölü’nün su dengesinin kontrol altına alınması olduğu vurgulanıyor.

Bakan Eroğlu: ‘Planla önemli bir eşik aşılıyor’

İmzalanan eylem planı ile Burdur Gölü’nün eski güzel günlerine dönmesi bakımından önemli bir eşiğin aşılacağını kaydeden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Burdur’un fahri hemşehrisi olarak Burdur için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Burdur Gölü, Göller Bölgesinde bulunan ülkemizin 135 uluslararası öneme sahip sulak alanından birisi konumunda bulunuyor. Çevresinde uzanan verimli zirai alanları, göle kışlamaya gelen su kuşları, dişli sazancığı ile Burdur’umuzun göz bebeği olan bu gölümüze hayat verecek olan eylem planını çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

İklim değişikliği ile birlikte gölü besleyen nehirlerdeki su miktarının azalması, sebebiyle göl su seviyesinin geçtiğimiz 40 yılda 20 metre azaldığını aktaran Bakan Eroğlu “Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak maksadıyla 9 ana başlıktan oluşan muhteşem bir eylem planı hazırladık” dedi.

Bu eylem planı ile gayelerinin, Burdur Gölü’nün su kalitesi ve miktarını bütüncül ve sürdürülebilir bir şekilde koruma-kullanma dengesi gözeterek muhafaza etmek ve iyileştirmek olduğunun altını çizen Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu eylem planını imzalayarak, Bakanlık Genelgesi olarak yayınlıyoruz. Bu Eylem Planı ile Burdur Gölü’nü kurtarma harekâtını başlatıyoruz. Genelge çerçevesinde yapılacak eylemlerin koordinasyonu ve takibi Bakanlığımız tarafından titizlikle yapılacak.”

Eylem planı kapsamında Orman ve Su İşleri Bakanlığı başta olmak üzere ilgili Bakanlıklara ve özellikle mahalli idarelere mühim vazifeler düştüğünü vurgulayan Bakan Eroğlu “Bu eylem planı ile hedefimiz 2019 yılına kadar 2. sınıf su kalitesine ulaşmak olacak. Atıksu arıtımından ağaçlandırmaya, erozyon ve sel kontrolünden maden sahalarının rehabilitasyonuna kadar Burdur Gölü’nün eski güzel günlerine kavuşması için ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Burdur Gölü Havzası Eylem Plânı’ Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından imzalanmasıyla yürürlüğe girdi. ‘Burdur Gölü Havzası Eylem Plânı13 Kasım 2015 tarih ve 2015/4 sayılı Bakanlık genelgesi ile devreye girdi.

Eroğlu “Sayın Başbakanımız bana 2008 yılında talimat vermişti. O zaman Çevre ve Orman Bakanı idim ve ilk çalışamaları o zaman yaptık. Daha sonra bunu revize ettik. Neticede dedik ki ‘kimin neyi, ne zaman yapacağı belli olsun. Bir eylem plânı hazırlayalım. Bu konuda Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi kurumların görevlerinin olduğu Eylem Plânı hazırlandı. Bizim Bakanlığımız koordinasyonu sağlayacak.” dedi.

BURDUR GÖLÜ İÇİN BUGÜN MİLAT

‘Yapılacak çok şey olduğunu biliyorum’ diyen Bakan Eroğlu “İlk önce Burdur Gölü’nün kirlilikten kurtarılması lâzım. Bunun için Atık Su Arıtma Tesislerinden, Katı Atık Bertaraf Tesislerinden ve diğer sanayiden gelen kirlenmeyi önlememiz gerekiyor. Su kalitesini kontrol etmemiz lazım. Erozyondan dolayı göle toprak akıyor.” ifadelerini kullandı.

“Gerçekten bugün Burdur Gölü için bir milât. Biz de takipçisi olacağız” diyen Bakan Eroğlu şunları söyledi: “Her dört ayda bir toplantı yapılarak taraflarla kim neyi ne zaman yaptı veya yapamadı, ihtiyaç ve sıkıntıların çözümüyle alakalı her türlü çalışmayı yapacağız. İnşallah hayırlı olacağına inanıyorum. Bu işin sahipleri var, bir plânı var. Plân olmayan hiçbir şey başarılı olmuyor. Bu büyük eylem plânının başarılı bir şekilde sürmesini diliyorum. Burdur Gölü güzel bir göl. Burdur’un bir noktada cenneti. Saklı kalan bu güzelliği ortaya çıkaracak olan havzadaki güzelliklerdir. Biz sadece Gölü ele almadık. Bir bütün olarak göl’ün havzasını ele aldık. Koruma kullanma dengesini de gözeterek, özellikle madenciler maden çıkardıktan sonra rehabilitasyonunu hazırlayacak. Çünkü biz özellikle Burdur Gölü ile ilgili olarak, madencilik faaliyetleri ile ilgili olarak 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren ruhsat alan madencilere rehabilitasyon plânlarının Orman ve Maden Mühandisinin iştiraki ile yapılacağının genelgesi var. Ona zaten riayet ediyoruz. Onlarda memnun, biz de tabiatı tahrip etmeden madenleri aldıkları için rehabilitasyon için gerekli desteği veriyoruz. Maden çıkaracağız ama çevreyi tahrip etmeden koruma kullanma dengesini gözeterek bunu gerçekleştireceğiz.”

Genel Müdür Kınacı planı anlattı

Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı da hazırlanan eylem plânının uygulanması ile 2019 yılına kadar küçülmesi durdurulmuş, su kalitesi iyileşmiş bir Burdur Gölü’nün hedeflendiğini kaydetti. Kınacı Burdur Gölü’nün kayıtlardaki maksimum seviye kotunun 857,62 metre olduğunu, DSİ Isparta Bölge Müdürlüğü’nce 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan ölçümde ise 841,87 metre ölçüldüğünü kaydetti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, Burdur Gölü Havzası ve Eylem Planı hakkında sunum yaptı. Burdur Gölü’nün son yıllarda su seviyesinde ciddi düşüş yaşaması nedeniyle Bakan Veysel Eroğlu’nun talimatıyla Burdur Gölü Eylem Planı’nın hazırlandığını kaydeden Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, “Eylem Planı kapsamında göle olan baskılar ve etkiler ile havzanın genel durumu değerlendirilerek, havzada tespit edilen tedbirler ve uygulaması gerekli görülen eylemler tespit edilmiştir” dedi.

PLANDA ÖNCELİK, ARITMA TESİSLERİNDE

Evsel Atık Su Tesisleri’nin kurulduğunu ve mevcut tesislerin iyileştirildiğini anlatan Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, “Havza içinde faaliyette olan Burdur Atıksı Artıma Tesisi ile işletmeye alınacak olan Kemer İlçesi Atık Su Arıtma (AAT) Tesisi ve Isparta Gönen AAT’nin, havzanın evsel atık su probleminin çözümüne yeterle olmayacağı görülmekte olup, AAT olmayan diğer belediyelerin AAT kurulum çalışmalarının hızlandırılması gerekmektedir. Bu nedenle belediyelerin AAT yapım çalışmaları eylem planının önemli bir parçasını oluşturuyor. Atılan adımların göl su kalitesi üzerinde önemli olumlu neticelerinin olması beklenmektedir. Kanallara ve gölü besleyen derelere ulaşan kentsel atık sular gölü tehdit etmektedir” diye konuştu.

SANAYİ ATIKSULARI KONTROL ALTINA ALINIYOR

Havzada oluşan ve alıcı ortama deşarj edilen endüstriyel atık suların tamamının Burdur Gölü havzası içinde kaldığına dikkat çeken Su Yönetimi Genel Müdürü Kınacı, “Burdur Gölü Havzası’nda çok fazla gelişmemiş olmasına rağmen, 2 adet organize sanayi bölgesi ve bazı münferit sanayiler bulunmaktadır. Bunlardan yalnızca Isparta Süleyman Demirel OSB’nin ileri arıtma teknolojisi ile faaliyet gösteren bir atıksu arıtma tesisi bulunmakta olup, arıtılmış atık suları kanal vasıtası ile göle ulaşmaktadır. Burdur OSB’nin atıksu arıtma tesisi bulunmamakla birlikte mevcut durumda atık sularını Burdur Belediyesi’ne ait atıksu arıtma tesisinin ileri arıtmaya dönüştürülmesi için ihale çalışmaları devam etmektedir. Havzada faaliyet gösteren tekstil, gıda gibi işletmeleri, oluşturdukları atık sular ile göl için risk oluşturan sektörlerdir. Münferit sanayilerin atıksu arıtma tesislerinin tamamlanması ve mümkün olduğu ölçüde müşterek atıksu arıtma tesisine bağlanması ile OSB atıksu arıtma ve ön atıksu arıtma tesisi tamamlanması ve iyileştirme çalışmaları eylem planı kapsamında yürütülecek çalışmalar arasında yer almakta olup, göl su kalitesi üzerinde kritik öneme sahiptir” şeklinde konuştu.

Genel Müdür Kınacı, katık atık işleme, geri kazanım ve bertaraf tesislerine yönelik Bakanlık tarafından her türlü desteğin sağlanacağına vurgu yaptı.

SON AŞAMADA BURDUR GÖLÜ’NDE SU DENGESİ KONTROL ALTINA ALINACAK

Genel Müdür Kınacı, Burdur Gölü’nün su dengesinin de kontrol altına alınacağını açıkladı. Yeraltı suyu çekimlerinin göle olan etkisinin araştırıldığını belirten Genel Müdür Kınacı, raporun tamamlanması ile yeraltı suyu kullanımı ile ilgili envanter elde edileceğini, su dengesinin kontrol altına alınacağını söyledi.

VALİ KÜRKLÜ: “UYUYAN GÜZELİ UYANDIRACAĞIZ”

Vali Hasan Kürklü’de yaptığı konuşmada; “bugün Burdur açısından hakikaten çok özel bir gün. Burdur Gölümüzün kurtarılması, gelecek nesillere aktarılması bakımından gelecek nesillere aktarılması bizim için çok çok önemli, bugün Sayın Bakanımızın müjdelerinden bir tanesi de Burdur’un tabiat turizminin arttırılmasıyla ilgili, master planının yapıldığı yönündeydi. O noktada hakikaten biz hep şunu vurguluyoruz, Burdur bir inci, görülmemiş, elde edilmemiş bir incidir. İnşallah desteklerinizle, bu güzeli uyandıracağız. Herkesin görmesi noktasında biz de elimizden geldiğince desteklemeye gayret edeceğiz” şeklinde konuştu.

BAKAN EROĞLU’NDAN ‘TABİAT TURİZMİ’ VURGUSU

Burdur’u büyütmek istediklerini vurgulayan Bakan Eroğlu, Tabiat Turizmi Master Planı hazırladıklarını dile getirerek, taraflarında olduğu bu master planda projelerin hazır olduğunu kaydetti. Taraflar ile görüşerek en az 2 milyon turisti Burdur’a getirmeyi hedeflediklerini aktaran Bakan Eroğlu, bu konu hakkında hazırlanan plan çerçevesinde çalışmalara başlanması gerektiğini söyledi. Bakan Eroğlu konuşmasında Burdur’un tabiat turizmi potansiyeline dikkat çekerek, hedeflerinin bu güzellikleri turizme taşımak olduğunun altını çizdi, Burdur Tabiat Turizmi Master Planı kapsamında tabiat ve yayla turizmini canlandırarak, Antalya’ya gelen 10 milyon turistten en azından 2 milyon turisti Burdur’a yönlendirmeyi planladıklarını dile getirdi.

Burdur Gölü’nün kurtarılması için öncelikle arıtma tesisleri ile suyun kalitesinin yükseltilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Eroğlu, “az önce Cumali Bey çok güzel bir şekilde ifade etti. Defalarca toplantılar yapıldı, taraflar dinledi. Biz bir kitapçıkta özellikle eylem planında kimin neyi, ne zaman yapacağını, kurumların sorumluklarını burada belirtilmiş durumdayız. Aşağı-yukarı bütün kurumlar, başta bizim Bakanlığımız, bana bağlı DSİ, Su Yönetimi, Doğa Koruma ve Milli Parklar, Orman Genel Müdürlüğü hepsi var. Bizim dışımızda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Belediyeler ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi Bakanlıklara itibariyle eylem planı hazırlandı. Bu konuda başbakanlığın da bize yüklediği bir mesuliyet var. Ben de koordinasyonu sağlayacağım. İnşallah hedefimiz güzel, yapılacak çok şey var, biliyorum. Burdur Gölü’nün suyunun temizlenmesi lazım, bunun için atıksu arıtma tesislerinin, katı atık bertaraf tesislerinin, sanayi atıklarını önlememiz gerekir. Su kalitesini kontrol etmemiz lazımdır. Erozyon göle toprak atıyor, bunlar için çok büyük eylem planı hazırladık. İnşallah, hayırlara vesile olur. Burdur Gölü için bugün bir milattır. Bunun takipçisi olacağız zaten 4 ayda bir toplantı yapılacak, kim neyi ne zaman yaptı veya yapamadı, ihtiyaç olursa, sıkıntılar var bunların çözümüyle alakalı har türlü çalışmayı yapacağız. İnşallah, ben hayırlı olacağına inanıyorum. Artık, bu işin sahipleri var ve bunun bir planı var. İnşallah, hayırlı ve uğurlu olur” ifadelerini kullandı.

Bakan Eroğlu konuşmasından sonra Burdur Gölü Eylem Planı’nı imzaladı. İmza töreninden sonra Burdur Gölü’nün kurtarılması için örnek çalışmalar yapan Burdur Gölü’ne Hayat Verelim Derneği Başkanı Süleyman Faki teşekkür konuşması yaptı, yönetim kurulu üyeleri Bakan Eroğlu’na teşekkür plaketi takdim etti.

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.